ułani, konie, Ksiązę Józef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona główna
 
 
 

Regulamin Odznaki Stowarzyszenia Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów ks. J. Poniatowskiego w Krakowie
 
Ustanowiona Uchwałą Zarządu Stowarzyszenia Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów ks. J. Poniatowskiego w Krakowie Nr..../2005 z dnia ......... Odznaka Stowarzyszenia Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów ks. J. Poniatowskiego (zwana dalej Odznaką Szwadronu Niepołomice) nawiązuje do Odznaki Pułkowej 8 Pułku Ułanów i nadawana jest przez Kapitułę Odznaki Szwadronu Niepołomice za zasługi w dziedzinie kultywowania chlubnych tradycji pułkowych. Jest ona widocznym znakiem, że noszący ją zasłużył na uznanie Stowarzyszenia Szwadron Niepołomice zachowując moralne prawo do tradycji bojowych i chwały 8 Pułku Ułanów ks. J. Poniatowskiego.

§ 1

Odznaka wykonana jest w kształcie krzyża kawalerskiego zakończonego kulkami na ramionach krzyża. Wymiary odznaki: 45mmx45mm. W centrum umieszczony jest ażurowy wieniec laurowy, wewnątrz wieńca znajduje się stylizowany inicjał "JP" (Józef Poniatowski). W górną część wieńca wkomponowana jest mitra książęca zaś dolną jego część stanowi napis: "KOŁO PUŁKOWE 8 PU". Tło pod inicjałem jest szrafowane i jest barwy żółtej (w odcieniu starego złota). Na ramionach poziomych krzyża kawalerskiego znajdują się daty: po stronie lewej wieńca data 1784 tj. data utworzenia Pułku we Lwowie (jednym z jego szwadronów dowodził ks. J. Poniatowski), po prawej stronie wieńca data 2004 tj. data 220 rocznicy powstania Pułku. Pomiędzy ramionami krzyża znajdują się cztery orły, herby Ziemi Krakowskiej, Księstwa Cieszyńskiego (na górze) oraz Księstwa Zatorskiego i Oświęcimskiego (na dole). Odznaka jest ażurowa jednoczęściowa, wykonana jest w srebrze lub tombaku srebrzonym. Ramiona krzyża pokryte są emalią żółtą (w odcieniu starego złota).


Na odwrotnej stronie Odznaka posiada śrubkę z nakrętką, służącą do przymocowania Odznaki do kurtki mundurowej oraz numer kolejny odznaki.

Odznaka Szwadronu Niepołomice noszona jest wyłącznie na mundurze, na lewej kieszeni kurtki mundurowej (4 cm poniżej guzika kieszeni). Przez mundurowych członków Kapituły Odznaka noszona jest na skórzanym pasku zapiętym do guzika pod klapą lewej kieszeni. Poza numerowaną Odznaką, jej Kawalerowie mogą nosić na lewej klapie marynarki, będącej częścią stroju cywilnego, miniaturę Odznaki.
Odznaki o numerach od 001 do 010 mają charakter odznak honorowych i mogą być przyznane osobom fizycznym lub prawnym szczególnie zasłużonym dla Rzeczpospolitej Polskiej oraz dla 8 Pułku Ułanów ks. J. Poniatowskiego.
 

§ 2

 1. Posiadaczom Odznaki Szwadronu Niepołomice nie przysługują żadne prawa ani przywileje z tego tytułu w stosunku do osób nie posiadających Odznaki.

 2. Odznaka Szwadronu Niepołomice jest nie tylko odznaką pamiątkową ale równocześnie dowodem, że jej posiadacz - Kawaler Odznaki - zdał egzamin wzorowej, ochotniczej działalności w Stowarzyszeniu w warunkach dotychczasowych oraz przyrzeczeniem, że dalszy ciąg egzaminu w warunkach obrony dobrego imienia 8 Pułku Ułanów ks. J. Poniatowskiego gotów jest zdać równie dobrze.

 3. Do nadawania lub odebrania Odznaki jest uprawniona Kapituła Odznaki składająca się z trzech przedstawicieli Stowarzyszenia Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów ks. J. Poniatowskiego w Krakowie wybranych przez członków Stowarzyszenia w drodze głosowania na okres trzech lat.
  Członkami pierwszej Kapituły Odznaki, ustanowionymi dnia 30 lipca 2005 roku podczas zebrania Oddziału Kawaleryjskiego w Niepołomicach są:
  mjr Andrzej Kita, uł Jarosław Banasik, uł Zdzisław Krzyżostaniak.

 4. Prawo do otrzymania Odznaki przysługuje wszystkim członkom Stowarzyszenia Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów ks. J. Poniatowskiego w Krakowie mającym oficjalnie, w dniu Święta Pułkowego, nadane barwy pułkowe, niezależnie od stopnia i funkcji pełnionej w Stowarzyszeniu.

 5. Wręczanie Odznak odbywa się zasadniczo w dniu Święta Pułkowego przypadającego w dniu imienin Szefa Pułku ks. Józefa Poniatowkiego.

 6. Prawo do noszenia Odznaki tracą karani sądownie lub dyscyplinarnie za czyny hańbiące, oficerowie wykluczeni z korpusu oficerskiego prawomocnym orzeczeniem oficerskiego sądu honorowego oraz inne osoby fizyczne i prawne na podstawie uchwały ogólnego zebrania członków Stowarzyszenia Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów ks. J. Poniatowskiego w Krakowie.

 7. Osoby, którym przyznano Odznakę nabywają ją zasadniczo na koszt własny, pokrywając koszty jej wytworzenia oraz koszty legitymacji.

 8. Ewidencję nadanych Odznak Szwadronu Niepołomice prowadzi członek Stowarzyszenia pełniący obowiązki sekretarza Odznaki a wybierany z grona członków Kapituły Odznaki.
 
» Regulamin
» Barwy i Tradycji
» Organizacyjny
» Członkowski
» Odznaki
» Wyszkolenia Oddziału
» Wyszkolenia FKO
» Kawaleryjski Kodeks Postępowania z Koniem
» Struktura Szwadronu
 
 
 
 
 
Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Producent Kopert, Koperty, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, Ściana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,