ułani, konie, Ksiązę Józef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona główna
 
 
 
Żywa lekcja historii - Wrzesień 1939 r. - Oferta
 

Kraków, dnia 20.03.2009 r.

Szanowni Państwo,

Ze względu na przypadające w tym roku okrągłe rocznice wydarzeń historycznych, w szczególności 60. rocznicę rozpoczęcia II Wojny Światowej pragniemy przedstawić Państwu propozycję zorganizowania tychże obchodów.
Stowarzyszenie Szwadron Niepołomice jest organizacją utrzymującą tradycję 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego, będącego najwcześniej założoną jednostką kawaleryjską Rzeczypospolitej.  Został on stworzony w 1784 r. przez księcia Józefa Poniatowskiego, którego imię nosi do dnia dzisiejszego. Przez cały okres zaborów Pułk zachował swój polski skład. Ułanami byli włościanie z okolic Tarnowa, Olkusza, Klucz oraz Bochni, kadrę oficerską w okresie zaborów stanowiła natomiast arystokracja galicyjska. W 1918 r. polski skład umożliwił przejście całego pułku na stronę odradzającej się Rzeczpospolitej w przeciągu tygodnia i podjęcie walki o utrwalenie granic odradzającego się państwa polskiego. 8 Pułk Ułanów brał również bohaterski udział w Kampanii Wrześniowej.
W chwili obecnej tradycja Pułku prowadzona jest przez nasze Stowarzyszenie, w ramach którego uczestniczymy przede wszystkim w organizowaniu obchodów rocznic historycznych i rekonstrukcji bitew. Doświadczenie, jakie zdobyliśmy w naszej wieloletniej działalności sprawia, że tworzone przez nas uroczystości cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem publiczności.

60. rocznica ataku Niemiec na Polskę jest wydarzeniem szczególnym. Obchodzić będziemy rocznicę nie tylko rozpoczęcia wielkiego kataklizmu wojny, ale i ogromnego bohaterstwa Wojska i Narodu Polskiego. Z tej racji proponujemy Państwu szczególną formę przeprowadzenia rzeczonych uroczystości, która odróżniałaby się od tradycyjnych obchodów rocznicowych zarówno formą jak i treścią.
"Żywa lekcja historii - Wrzesień 1939 r." - bo taką nazwę planujemy nadać obchodom, ma być połączeniem prezentacji realiów i wojska II Rzeczpospolitej z czynnym udziałem publiczności, którą stanowić mają przede wszystkim uczniowie szkół różnego rodzaju, ale także i mieszkańcy miasta oraz turyści. Stowarzyszenie Szwadron Niepołomice z całym swoim potencjałem wojskowym zaprezentuje oryginalne mundury i oprzyrządowanie Armii Polskiej. Jednocześnie zaproszeni przez nas weterani Kampanii Wrześniowej wprowadzą uczestników obchodów w atmosferę tamtych dni. 30 - 40 osobowe grupy zainteresowanych osób, oprowadzane przez historyków, będą mogły nie tylko zetknąć się z uzbrojeniem wojska z tamtych czasów, ale także i przymierzyć umundurowanie czy też przyjrzeć się wspomnianemu oprzyrządowaniu armii z bliska. Członkowie Szwadronu przeprowadzą również odpowiednie pokazy używania wspomnianego rynsztunku, przede wszystkim zaprezentują pokaz władania szablą oraz lancą.
Punktem głównym obchodów byłoby zorganizowanie przez nas i przez uczestników współpracujących z nami grup rekonstrukcyjnych, inscenizacji potyczki wojsk polskich i niemieckich. Podobne rekonstrukcje wywierają zawsze szczególne wrażenie na uczestnikach obchodów.
Całość wydarzeń proponujemy przeprowadzić na początku września 2009 r. Szwadron Niepołomice, w razie wyrażenia przez Państwa zainteresowania, jest w stanie zorganizować samodzielnie całą uroczystość, łącznie ze sprowadzeniem koniecznego sprzętu czy innych grup rekonstrukcyjnych.

Sądzimy, że we współpracy z miastem jesteśmy w stanie zorganizować obchody wydarzeń historycznych, które nie tylko będą ciekawymi imprezami kulturalnymi, ale także i interesującą lekcją historii dla turystów i mieszkańców Państwa Miasta. Rocznica II Wojny Światowej z pewnością jest wydarzeniem, na które zwrócić należy szczególną uwagę. Liczymy, że dzięki współpracy z państwa Miastem damy temu wyraz organizując wyjątkowo ciekawą i nowatorską formę jej obchodów.

Łącząc wyrazy należnego szacunku

Jan Znamiec

Dowódca Szwadronu Niepołomice
w barwach 8 Pułku Ułanów
Księcia Józefa Poniatowskiego

Pobierz ten tekst w postaci PDF

   
Stowarzyszenie Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego oferuje:
 1. Udział oddziału konnego (do 70 koni)
  w uroczystościach patriotycznych i ceremoniach
  wojskowych.
 2. Organizacja pokazów, wyszkolenie kawaleryjskie:
  • Musztra w szyku konnym
  • Pokaz władania białą bronią, szablą i lancą
  • Pokaz powożenia taczanką
 3. Pokazy kaskaderskie
 4. Organizacja integracyjnych imprez plenerowych
  z udziałem koni
 5. Nauka jazdy konnej
 6. Rekreacyjna jazda konna
  • Na terenie ujeżdżalni
  • Na Parcours
 7. Treningi skokowe
 8. Treningi ujeżdżeniowe
 9. Szkolenie kawaleryjskie


Stadnina Niepołomice Spółka z o. o. oferuje:
 • nauka jazdy konnej
 • rekreacyjna jazda konna (w terenie i na ujeżdżalni)
 • przejażdżki bryczkami
 • treningi skokowe
 • wyszkolenie kawaleryjskie


Kontakt:
* Tel: 607-153-201

* Tel: 501-642-744

* dowodca@ulani.pl

* www.ulani.pl

* www.stadnina-niepolomice.pl

 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2017
Obchody Święta 8 Pułku Ułanów, czyli niezwykła uroczystość z dnia 18 marca 2017 roku.

[»]
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2017!
W tym roku z płytą i monetą

Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2017! W tym roku z płytą i monetą Ułan II Rzeczypospolitej

[»]
Jubileusz ułana Franciszka Kułagi
13 listopada br. w Zabrniu i Szczucinie pow. Dąbrowa Tarnowska miała miejsce wzruszająca uroczystość związana z Jubileuszem 100. rocznicy urodzin kpt Franciszka Kułagi, ułana plutonu łączności 19 PU Wołyńskich, żołnierza kampanii wrześniowej, uczestnika bitwy pod Mokrą.

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Strzelców Konnych
W jednym łapciu, w drugim bucie,
chodzi strzelec po Łańcucie.

[»]
 
Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Producent Kopert, Koperty, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, Ściana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,