ułani, konie, Ksiązę Józef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona główna
 
 
 
"Udział 8 Pułku Ułanów w porannej bitwie pod Komarowem - na podstawie wspomnień rtm. Krzeczunowicza"
 
 1. 7 brygada jazdy rusza z Komarowa. 2 pułk szwoleżerów na czele kolumny, za nim artyleria, na końcu 8 pułk ułanów.
 2. Po zejściu z szosy zamojskiej na północ 8 pułk ułanów trafia pod celny, krótki ogień artylerii - jest kilku rannych.
 3. Kiedy 8 pułk ułanów dociera do stanowiska dowódcy brygady na wzgórzu pomiędzy Ruszczyzną a Wolicą Śniatycką 2 pułk szwoleżerów maszeruje już kłusem po zboczu wzgórza 255 po uprzednim wyparciu bolszewików z Wolicy Śniatyckiej (natarcie na Wolicę wykonał w szyku pieszym).
 4. 3 i 4 szwadrony 8 pułku ułanów odchodzą od razu w natarciu na Nową Antoniówkę. Zdobywa ją galopem, prawie bez walki 3 szwadron zagarniając samochód Budionnego, który ugrzązł w błocie oraz między innymi sztandar jego szwadronu przybocznego.
 5. W tym czasie 4 szwadron z rtm Krzeczunowiczem zajął pozycję między Wolicą Śniatycką a Nową Antoniówką gotów do działania w każdym kierunku.
 6. Wysłany przez ppłk Brzezowskiego 5 szwadron 8 pułku rusza w pościg za wycofującą się z Nowej Antoniówki samodzielną brygadą (1 i 2 szwadrony 8 pułku pozostają w odwodzie brygady).
 7. 4 szwadron wspiera wycofujący się i rozproszony 2 pułk szwoleżerów w szarży mającej na celu odzyskanie ckm-ów (wspinający się na wzgórze 255 2 pułk szwoleżerów ustawił już ckm-y i ruszył do szarży kiedy nastąpiła kontrszarża ze wzgórza 4 dywizji kawalerii Budionnego - szwoleżerowie nie wytrzymali natarcia i wycofali się pozostawiając ckm-y - zwrot zaczepny udaje się, nieprzyjaciela na krótko odpędzono i zebrano ckm-y, jeden lub dwa bez podstaw gdyż nie starczyło już czasu). 4 szwadron do końca przedpołudniowej bitwy pozostaje przy 2 pułku szwoleżerów a potem i przy 9 pułku ułanów.
 8. Do kolejnej szarży na wzgórze 255 do 2 pułku szwoleżerów i 4 szwadronu 8 pułku dołącza z marszu 9 pułk ułanów - wre walka na zboczu.
 9. Z północno - wschodniego kierunku, wprost na 5 szwadron 8 pułku ścigający uciekających z Antoniówki bolszewików, a następnie na tę właśnie wioskę a w niej 3 szwadron - niespodziewanie szarżuje kolejna brygada bolszewicka, przed którą ucieka 5 szwadron galopem mijając stanowisko rtm Krzeczunowicza. 3 szwadron wprost z Antoniówki wycofuje się przez znajdujące się na jej południowym krańcu bagna w kierunku stanowiska dowództwa brygady.
 10. Na przedpolu dowództwa brygady i pozycji artylerii konnej, na południe od Wolicy Śniatyckiej, rtm Krzeczunowicz ustawia wszystkie ckm-y 8 pułku oraz taczanki szwoleżerów i 9 pułku ułanów. Między nimi w tyralierze zalegają 1 i 2 szwadrony 8 pułku. Adiutant Krzeczunowicza zbiera rozproszony 5 szwadron i wydobywających się z bagna ułanów 3 szadronu.
 11. Nieprzyjaciel po zajęciu Antoniówki ustawia na jej południowym krańcu swoje ckm-y i zasypuje gradem pocisków szykujące się do odparcia ataku polskie stanowiska (ranna zostaje klacz Krzeczunowicza Rozalia - zanim doprowadzono mu Alarma zajmuję się on z innymi oficerami donoszeniem amunicji do ckm-ów).
 12. Szykujących się do natarcia z rejonu Wolicy i Antoniówki bolszewików zasypują Polacy seriami z ckm-ów.
 13. Bolszewicy nie wytrzymują ognia i perspektywy starcia z nadciągającą właśnie 6 brygadą jazdy i rozpoczynają pośpieszny odwrót ze zbocza wzgórza 255, Wolicy Śniatyckiej i Nowej Antoniówki w kierunku północno - wschodnim.
 14. Na wycofujących się z Antoniówki bolszewików szarżuje 12 pułk ułanów.
 15. Szarża 1 i 14 pułków ułanów oczyszcza pobojowisko i kończy się zajęciem wzgórza 255

Stanisław Jucha

mapa 1

mapa 2

   
Bitwa pod Komarowem


Kraków; dn. 1 sierpnia 2007

"Rozmawiając i dyskutując na temat przyszłości Szwadronu Niepołomice wielokrotnie podkreślaliśmy, że swą siłę powinien on czerpać z tradycji, do których nawiązuje. Ta tradycja to 8 Pułk Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego. Niewątpliwie jedną z najchlubniejszych kart w historii tego pułku to bitwa pod Komarowem. Chciałbym aby rocznica tej bitwy stanowiła ważną datę w życiu Szwadronu Niepołomice. Używając splendoru jaki daje noszenie barw pułkowych 8 Pułku Ułanów jesteśmy moralnie zobowiązani do uczczenia i uhonorowania ułanów, którzy splendor ten zdobyli własną krwią i trudem. Naszym obowiązkiem jest zatem coroczne uczestnictwo w obchodach rocznicy Bitwy pod Komarowem. W obchodach tych powinni wziąć udział WSZYSCY członkowie naszego Szwadronu, kto może w szyku konnym, kto nie - w szyku pieszym. Planuje wyjazd Szwadronu Niepołomice w sobotę 25 sierpnia w godzinach wczesnoporannych."

Dowódca Szwadronu "Niepołomice"
w barwach 8 Pułku Ułanów
Księcia Józefa Poniatowskiego
(-) Jan Znamiec


Program uroczystości 87 rocznicy bitwy pod Komarowem dla formacji kawaleryjskich

Punkt zborny 25.08.2007 (sobota) godz. 16.00 - 17.00 we wsi Krzywystok (trasa Zamość - Tyszowce)
 • rozładunek i odprowadzenie koni do miejsca ich postoju,
 • oporządzenie i karmienie koni
 • ze względu na planowaną ilość koni stajnie zostaną rozlokowane w różnych miejscach w niewielkiej odległości,
 • zakwaterowanie ułanów,
 • po spoczynku dla chętnych podjazd konny na pole bitwy i wzgórze 255 ze wskazaniem konkretnych miejsc i przebiegu bitwy,
 • spotkanie towarzyskie przy ognisku z kolacją polową i czasem wolnym,
  (impreza plenerowa)
Uczestnicy, którzy dojadą na uroczystości 26.08. winni stawić się na miejscu tj. w miejscu wymarszu wieś Krzywystok ok. godz. 7.00.

Program 26.08.2007 - niedziela:

6.00 pobudka
6.30 śniadanie
8.30 polowa Msza Święta
9.30 kulbaczenie koni
10.30 odprawa, przegląd mundurowy
11.00 wyjazd konno na miejsce bitwy
11.30 przejazd na wzgórze 255
11.45 powrót na miejsce uroczystości, sformowanie szyku i przejazd konny
 • oddanie hołdu poległym w bitwie,
 • szarża kawalerii,
 • pokazy musztry oraz władania bronią białą - lancą i szablą.
 • inne pokazy dla publiczności,
Około godz. 14.30 zakończenie uroczystości wraz z pożegnaniem gości.
Powrót na miejsce postoju we wsi Krzywystok.
Odpoczynek i załadunek koni.

Program może ulec niewielkim zmianom.


Oficjalny program uroczystości dla pozostałych uczestników:

9.55 zbiórka uczestników
- ceremoniał wojskowy
- odegranie hymnu państwowego i wciągnięcie flagi na maszt
- powitanie
10.05 Polowa Msza Święta
11.10 przemówienie okolicznościowe
11.25 apel poległych
11.35 złożenie wieńców
11.50 część artystyczna
12.10 Szarża kawalerii

Proszę o zgłaszanie chęci uczestnictwa w uroczystości.
Wszelkie pytania i informacje proszę kierować
na nr tel. 601 38 54 30,
mail: darch15@wp.pl

 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2017
Obchody Święta 8 Pułku Ułanów, czyli niezwykła uroczystość z dnia 18 marca 2017 roku.

[»]
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2017!
W tym roku z płytą i monetą

Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2017! W tym roku z płytą i monetą Ułan II Rzeczypospolitej

[»]
Jubileusz ułana Franciszka Kułagi
13 listopada br. w Zabrniu i Szczucinie pow. Dąbrowa Tarnowska miała miejsce wzruszająca uroczystość związana z Jubileuszem 100. rocznicy urodzin kpt Franciszka Kułagi, ułana plutonu łączności 19 PU Wołyńskich, żołnierza kampanii wrześniowej, uczestnika bitwy pod Mokrą.

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Strzelców Konnych
W jednym łapciu, w drugim bucie,
chodzi strzelec po Łańcucie.

[»]
 
Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Producent Kopert, Koperty, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, Ściana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,