uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Cichociemni lądują w Polsce
obejrzyj galerięOczywiście wydarzyło się to w Polsce, ale ponad 60 lat temu podczas II Wojny Światowej. Najlepsi Polscy żołnierze, którzy przebywali w Anglii przechodzili wszechstronne szkolenie wojskowo-dywersyjne i jako ówcześni komandosi - Cichociemni, byli przerzucani drogą powietrzną do walczącego kraju. Takich przeszkolonych i zakwalifikowanych żołnierzy było tylko 579, z tego 316 skoczyło do Polski, do końca wojny zginęło ich 108. Zrzutów z cichociemnymi było wiele, każdy z nich był heroicznym wysiłkiem, skomplikowanym przedsięwzięciem obarczonym dużym ryzykiem. Jednak jeden z nich był szczególny, miał on miejsce w nocy z 21 na 22 maja 1944 roku, kiedy to w miejscowości Wierzbno (oddalonej tylko o 20 kilometrów od Krakowa, siedziby Generalnego Gubernatorstwa) na placówkę "Kos" lądowała grupa Cichociemnych, a jednym z nich był pułkownik Leopold OKULICKI, pseudonim: "Niedźwiadek", późniejszy generał brygady, uczestnik Powstania Warszawskiego i jeden z dowódców Armii Krajowej, aresztowany 27 marca 1945 przez NKWD, sądzony w ZSRR i skazany na 10 lat więzienia, umiera w więzieniu w Moskwie 24 grudnia 1946 w niewyjaśnionych okolicznościach - najprawdopodobniej zamordowany.
Właśnie dla uczczenia 64 rocznicy tamtych dni sekcja naszego Szwadronu Niepołomice w składzie:
  • ŻMUDZKI Franciszek Paweł - dowódca,
  • BROSCH Paweł,
  • FULARSKI Krzysztof,
  • GRUDZIŃ Jakub,
  • KOWALSKI Rafał,
  • MAŁCZYŃSKI Paweł,
  • MAŁCZYŃSKI Piotr.
brała udział uroczystej Mszy św. w starej drewnianej kaplicy w Wierzbnie. Następnie został sformowany pochód, z licznie przybyłych mieszkańców, delegacji środowisk kombatanckich i władz samorządowych, który przy akompaniamęcie orkiestry straży pożarnej przeszedł pod pomnik upamiętniający te wydarzenia przy którym odbyły się główne uroczystości.
Po raz kolejny nasz Szwadron miał okazję realizować jedno z najważniejszych swoich założeń statutowych, uczestnictwa w patriotycznych uroczystościach i propagowania historii tamtych dni szczególnie młodemu pokoleniu.

Opracował: Franciszek Paweł Żmudzki
Ułan z Krakowa
[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2018!
z mistrzowskim zdjęciem

Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2018! W tym roku z MISTRZOWSKIM zdjęciem

[»]
Nie żyje płk Zbigniew Makowiecki (1917-2017)
24 października 2017 roku, w swoim domu w Londynie, zmarł Pan Pułkownik Zbigniew Makowiecki, bohater świata szwoleżerów, ułanów i strzelców konnych. Archetyp kawalerzysty. Cześć Jego Pamięci.

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2017
Obchody Święta 8 Pułku Ułanów, czyli niezwykła uroczystość z dnia 18 marca 2017 roku.

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Strzelców Konnych
Po pijaństwie leży w rowie,
to jest piąty pułk w tarnowie.

[»]
 
Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Producent Kopert, Koperty, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,