uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
"PRZECHODNIU POWIEDZ OJCZYŹNIE IŻ WIERNI JEJ PRAWOM TU SPOCZYWAMY"

Na Cmentarzu Rakowickim znajduje się grobowiec i zarazem pomnik Ułanów 8 Pułku ks. Józefa Poniatowskiego, którzy 6 listopada 1923 roku zginęli w wyniku starć robotników z policją i wojskiem na ulicach Krakowa. Poległo wówczas 14 żołnierzy (w tym trzech oficerów). Pomnik, zaprojektowany przez architekta Franciszka Mączyńskiego, ufundowany został w połowie ze składek społecznych, w połowie przez wojsko. Uroczystego odsłonięcia, poprzedzonego mszą św. w kościele Mariackim, dokonano 6 listopada 1924r., w pierwszą rocznicę tragicznych starć.


Spoczywają tu:

Rtm. Lucjan Bochenek
Rtm. Franciszek Łukaszewicz
Ppor. Mirosław Zagórski
Kpr. Józef Domoń
Starszy ułan Mikołaj Chodaczek
Starszy Ułan Józef Wierczyński
Ułan Fiodor Antończyk
Ułan Stefan Dubanowski
Ułan Michał Korzeniowski
Ułan Oleksy Kuzmicz
Ułan Teodor Łaptucha
Ułan Teodor Łasowski
Ułan Siergiej Piroch
Ułan Jan Senedzia


W 2013 roku minie 90 lat od tych wydarzeń dlatego Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego występuje z inicjatywą renowacji pomnika, aby pamięć o tych, którzy wtedy zginęli przetrwała i miała godny wyraz w formie dobrze utrzymanego pomnika.

Szwadron działa jako stowarzyszenie non profit i nie posiada odpowiednio dużych środków, aby sam mógł udźwignąć wszystkie koszty renowacji. Według wstępnych szacunków na ten cel potrzeba około 70 tysięcy złotych, dlatego zwracamy się do wszystkich tych, którym pamięć po poległych Ułanach nie jest obojętna i mogą wspomóc tą szczytną inicjatywę. Zostało utworzone specjalne konto do dobrowolnych wpłat, aby udało się zgromadzić odpowiednio wystarczające środki i zrealizować zamierzony cel.

PEKAO SA o/Kraków, ul. Józefińska 18,

nr 71 1240 4432 1111 0010 2154 1325[«] powrót
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
Jedzie ułan z dziesiątego,
wyją psy na widok jego.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,