uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Zmarł o. gen. Adam Studziński OP

Tę smutną wiadomość przekazał rzecznik Ordynariatu Polowego, ks. płk Zbigniew Kępa.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 9 kwietnia w Krakowie:
godz. 9.30 - Msza pogrzebowa w Bazylice OO. Dominikanów (ul. Stolarska 12)
godz. 13.00 - obrzędy pogrzebowe na Cmentarzu na Rakowicach.

Obecność reprezentacji Szwadronu uważa się za obowiązkową.

Wielki człowiek, wspaniała osobistość, zasłużony dla Ojczyzny i narodu.

O. Adam (Franciszek) Studziński OP urodził się 2 czerwca 1911 r. w Strzemieniu. Do zakonu Dominikanów wstąpił w 1928 roku, po dziewięciu latach przyjął święcenia kapłańskie we Lwowie.

Kiedy wybuchła wojna przebywał w Krakowie. Pod koniec września 1939 przedostał się na Węgry, gdzie był duszpasterzem wśród polskich żołnierzy. Pełnił następnie posługę duszpasterską w polskim wojsku w Palestynie i Iraku. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, za co został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

W 1947 wrócił do Polski. W latach 1952-1958 pracował jako proboszcz w Warszawie. W 1970 roku ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki.

W latach 80 wraz z współpracownikami wyremontował Kościół św. Idziego w Krakowie i uczynił z niego miejsce spotkań harcerzy i kombatantów. Rozpoczął tam działania duszpasterstwa harcerskiego.

W marcu 1998 otrzymał tytuł honorowego członka Towarzystwa im. Józefa Piłsudskiego, a w maju 2006 prezydent RP awansował go na stopień generała brygady WP.

Skupiał wokół siebie wiele środowisk. Był współorganizatorem pielgrzymek żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Jasną Górę w rocznicę bitwy o Monte Cassino i duchowym opiekunem legionistów, żołnierzy AK i harcerzy. Był jednym z wielkich autorytetów Krakowa. W 1999 roku „za odwagę w głoszeniu prawdy i za "troskę o dusze i serce krakowian” otrzymał Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

W 2007 r. prezydent RP odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Był autorem dwóch publikacji : „Wspomnień kapelana Pułku 4 Pancernego "Skorpion" spod Monte Cassino” i „Przewodnika po polskich cmentarzach wojennych we Włoszech”.

Od ostatnich 3 lat nazywany przez nas czule: „Ojcem Generałem”, stał się istotną osobistością dla członków Szwadronu - corocznym uczestnikiem najważniejszego kawaleryjskiego święta w roku – Święta Pułkowego. Jeszcze 15 marca b.r. celebrował mszę św. w Kościele Św. Idziego. W latach wcześniejszych, pełen sił, ubarwiał swą osobą i pięknymi opowieściami towarzyskie spotkania.

Chwilą refleksji i zadumy oddajmy należną mu cześć.

[«] powrót
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Strzelców Konnych
Z całej Polski zbieranina,
to są strzelcy z Garwolnia.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,