uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Ułański Opłatek
obejrzyj galerię

21 grudnia 2007 roku członkowie Szwadronu Niepołomice z rodzinami i ich sympatycy po raz kolejny spotkali się na tradycyjnym spotkaniu wigilijnym i podsumowaniu rocznej działalności Szwadronu. Spotkanie to uświetnili swoją obecnością członkowie Koła Pułkowego 8 PU z prezesem Kazimierzem Tratkiewiczem.

Pierwsi i jak zwykle najwcześniej zjawili się ci, którzy do Niepołomic i Krakowa mają najdalej. Ale niech to już zawsze będzie ich przywilejem. Kilka minut po 21.00 dowódca Jan Znamiec rozpoczął spotkanie! Niestety, tym razem zabrakło kapelana ks mjr Robakiewicza! Dowódca podziękował wszystkim za niezawodne przybycie, przypominając, że te spotkania wigilijne są od czterech lat również momentem podsumowania całorocznej działalności Szwadronu Niepołomice. Nie sposób dziękować wszystkim naszym ułanom, którzy swym zaangażowaniem przyczynili się do realizacji wszystkich zaplanowanych na ten rok zadań – zajęłoby to zbyt dużo czasu! Ponad wszelką wątpliwość rok 2007 był dla naszego Szwadronu rokiem szczególnie udanym. Zorganizowane z rozmachem Święto Pułkowe, udział w Dniach Ułana w Poznaniu, Majówka z Kawalerią, rajd do Opatowa, występy gościnne w Katowicach i w Tychach, Kadrówka, rocznica bitwy pod Komarowem, występ na dożynkach w Kielcach no i oczywiście niezapomniany 11 listopada z defiladą w galopie przed trybuną honorową. Z imprezy na imprezę procentowało doświadczenie z lat ubiegłych. Czy ktoś słyszał o organizacji imprezy 11 listopada? Nie, każdy już wiedział doskonale co ma robić i dlatego bardzo sprawnie przeprowadzono załadunek i rozładunek koni, wcześniej skwapliwie sprawdziwszy mundury i sprzęt w zaciszu domowych ognisk. Ale mijający rok był wyjątkowy również przez fakt, że zaczęliśmy w naszych szeregach przechodzić z ilości w jakość. I tak już pozostanie! I tak być musi! A to przeświadczenie wstąpiło w nas po zmówieniu modlitwy nad kurhanem na polach Wolicy Śniatyckiej. Kurhanem ułanów księcia Józefa poległych 31 sierpnia 1920 roku podczas bitwy pod Komarowem, największej kawaleryjskiej bitwy XX wieku. Wtedy, pod wpływem powiewu historii, dogłębnie zrozumieliśmy, jaka ciąży na nas odpowiedzialność wobec tych, co odeszli walcząc w obronie na nowo narodzonej Ojczyzny i tych, co nadejdą, którym trzeba przekazać chwałę polskiej kawalerii a szczególnie 8 Pułku Ułanów. Wyjazd do Poznania przysporzył nam wielu sympatyków, wśród których jest bez wątpienia największy znawca Kawalerii II RP Pan Lechosław Kukawski i por Robert Woronowicz, szef wyszkolenia Szwadronu Jazdy WP ze Starej Miłosnej! Zyskaliśmy liczne grono sympatyków po imprezie w Komarowie, Kielcach i Opatowcu. I czyńmy wszystko, aby ich było coraz więcej. Na zakończenie Jan Znamiec złożył wszystkim obecnym serdeczne życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego 2008 roku. Oby był nie mniej udany dla Szwadronu, jak ten mijający!
Po odśpiewaniu kolędy „Wśród nocnej ciszy” nastąpiło tradycyjne składanie życzeń i łamanie się opłatkiem. Po złożeniu życzeń i przełamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do spożywania wigilijnych potraw. Życzenie niepołomickim ułanom złożyli również przedstawiciele Koła 8 PU – Kazimierz Tratkiewicz i Mirosław Holewiński.
Następnie wszyscy obecni jako prezenty gwiazdkowe otrzymali „firmowe” zielone koszulki Szwadronu oraz drugi już ułański szwadronowy kalendarz z naszymi zdjęciami na rok 2008. W tym roku świętować będziemy 90 rocznicę odzyskania niepodległości! Kalendarz opracował Łukasz Kaczor ze Swarzędza, nasz wielki sympatyk.

Na spotkaniu nie było z różnych przyczyn kilku Kolegów. Niestety, po raz kolejny ze względu na słabsze nieco samopoczucie nie mógł przyjechać mój kombatant z 19 PU Wołyńskich Franciszek Kułaga, który gościł na naszym spotkaniu w 2005 roku! Oby łaskawy Pan Bóg dał mu siły, aby w przyszłym roku mógł spotkać się z nami! Obyśmy przez następne lata pamiętali szczególnie o naszych kombatantach

ułan Jarosław Banasik

Gwiazdka

Świeczek blask
zapach ciast –
dzieciństwa wspomnienie.

Śniegu szal
tuli świat:
Boże Narodzenie.

Kolęd czar...
Łaski dar
Wygładza sumienie...

Cicha noc,
Święta noc
rodzi Przebaczenie.

Uścisk rąk...
Życzeń krąg,
opłatek na ścianie.

Cicha noc,
Święta noc
rodzi Pojednanie.

Zofia Dróżdż

[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
DAK im. gen. Józefa Sowińskiego
Atmosfera to jest zgubna,
że się strzela kto jest z Dubna.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,