uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Na Ziemi Świętokrzyskiej
Andrzej! Trzymaj się
obejrzyj galerię16 września br. na terenie Miejskiego Ośrodka Sporu i Rekreacji przy ulicy Bocznej w Kielcach odbyły się po raz pierwszy Wojewódzkie Dożynki! Udział w tej niecodziennej uroczystości wziął również Szwadron Niepołomice.
Przedstawiciel Marszałka Województwa, Adama Jarubasa, obserwował popisy naszych ułanów podczas wystawy koni małopolskich w Opatowcu. I chyba wywarli oni na nim dobre wrażenie, skoro już pod koniec lipca zaprosił ich do wykonania pokazu podczas dożynek.
Tego dnia przed godziną 10.00 zjawili się jako pierwsi wraz z końmi ułani Banasik i Dyk. Po chwili zaczęły podjeżdżać kolejne wozy z Niepołomic i Krakowa. Po bardzo szybkim siodłaniu i ubieraniu mundurów dowódca dał rozkaz "Na koń". Ruszyliśmy kłusem w kierunku Bazyliki Kieleckiej, gdzie mieliśmy otwierać barwny korowód. Eskortowani przez policję dojechaliśmy dosłownie na godzinę "0", kiedy pierwsze delegacje z wieńcami zaczęły opuszczać świątynię. Po szybkim przegrupowaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną, otwierając korowód dożynkowy. Zaraz dołączyło do nas dziesięciu ułanów z kieleckiego Szwadronu im. 13 PU Wileńskich pod dowództwem Roberta Mazura. I tak w takt siarczystych ludowych melodii serwowanych przez podążającą za nami ludową kapelę, dotarliśmy na ulicę Boczną Wraz z kolegami z Kielc przed wejściem na stadion utworzyliśmy szpaler, przez który przeszli zaproszeni goście, VIP-y, delegacje poszczególnych powiatów z najpiękniejszymi wieńcami z ich terenów. Po rozpoczęciu oficjalnych uroczystości ulani udali się do obozowiska, skąd ponownie wyjechali o 17.00 na oddalone w pobliskim lesie miejsce pokazu. Obszerna polana w lesie o piaszczystym podłożu jest wręcz wymarzona do konnych pokazów. W oczekiwaniu na czas rozpoczęcia występu i nadejście VIP-ów wykonano krótką próbę wybranych elementów musztry. Po krótkim odpoczynku, podczas którego widzowie ochoczo garnęli się do koni, wreszcie rozpoczęto pokaz musztry paradnej, gorąco oklaskiwany przez oglądających go widzów, a rzeczowo komentowany przez ułana Krzyżostaniaka. Trzykrotna krótka dynamiczna szarża, jak zawsze żywiołowo przyjęta przez widzów, zakończyła występ grupowy. Potem tradycyjne władanie bronią, tym razem w wykonaniu dowódcy Jana Znamca i ułana Dyka, a wreszcie - na deser - krótki pokaz umiejętności kaskaderskich w wykonaniu Andrzeja Kisiela, Grzegorza Wojtaczki i Grzegorza Majewskiego. Publiczność bardzo żywiołowo reagowała na każdy ich "numer", nie szczędząc braw. Niestety, podczas jednego z ostatnich popisów Andrzej Kisiel złamał nogę! Żegnany oklaskami musiał opuścić w samochodzie miejsce występów i udać się do szpitala. Po złożeniu meldunku o zakończeniu pokazu Marszałek Adam Jarubas osobiście podziękował ułanom za przybycie.
A potem jak zwykle - pakowanie się - i do domu!

Dla mnie osobiście ten kielecki epizod w działalności Szwadronu miał znaczenie szczególne. Po raz pierwszy w mojej kawaleryjskiej karierze (i w życiu także) wystąpiłem konno i w mundurze w swoim rodzinnym mieście, przed rodziną i znajomymi. Tak jak kiedyś życzył sobie mój śp. ojciec Stanisław. Od kiedy zacząłem na studiach jeździć konno, zawsze marzył o tym. Kiedyś mu to obiecałem. Nie mogłem uczynić tego wcześniej. Uczyniłem to teraz dzięki Marszałkowi Jarubasowi i dzięki moim Kolegom ze Szwadronu! Dziękuję Wam za to!!!

ułan Jarosław Banasik
[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Andrzejów
Każda większa w pułku draka
to jest dzieło A. Leśniaka

Postać jakby z bajki dana –
Andrzej – Pierwsza Pułku Szklana

Wszystkie panie z serca wita
miękki Andrzej – twarda Kita

Smukła kibić, ch… dębowy
to jest Jędruś plutonowy


[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,