uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Spotkanie u Ułana
obejrzyj galerięW sobotę, 17 września br. reprezentacja ułanów 8pu kx Józefa Poniatowskiego w osobach: Andrzeja LEŚNIAKA, Stanisława MISZTALA, Jana SŁOWIKA, Franciszka Pawła ŻMUDZKIEGO, pod dowództwem Jana ZNAMCA, regulaminowo umundurowana, zameldowała się u Ułana 14pu Jazłowieckich Pana Władysława WARTONIA w jego domu, w Krakowie. W gronie przybyłych nie zabrakło również Pana Prezesa Kazimierza TRATKIEWICZA.
Inicjatywa spotkania wypłynęła od gospodarza, miłośnika koni i barw ułańskich. Pan Władysław przy grillu i ułańskiej piosence pragnął spotkać się z młodymi ludźmi, dla których drogowskazem w życiu są tradycje polskiej jazdy, ułanów i umiłowanie historii. Oprócz gospodarza przyjęła nas cała jego liczna rodzina, a honory domu czynił najstarszy syn Andrzej, który na to spotkanie specjalnie przyleciał z Australi, gdzie aktualnie mieszka.
Wprawdzie pogoda trochę pokrzyżowała plany spotkania przy typowym grillu, ale mimo to atmosfera w domu była bardzo gorąca. Na suto zastawionym stole, będącym zasługą Pań tego domu, było w czym wybierać, bo oprócz wszelakich mięs z grilla była pyszna golonka, wspaniały domowy bigos, przeróżne sałatki i ciepły barszcz z krokietem. Nie obyło się również bez domowego ciasta z kawą. Oczywiście to spotkanie nie było tylko kulinarną ucztą. Był też czas na wspomnienia Pana Władysława o jego pięknych, przedwojennych, ułańskich młodych latach, które spędził w 14pu Jazłowieckich.
Również Pan Prezes Tratkiewicz podzielił się z nami kilkoma barwnymi historiami z czasów, kiedy wspomnienia o Polskich Ułanach nie były mile widziane. Choć i wtedy miłośników historii, barw i konia nie brakowało, czego sam jest najlepszym przykładem. Te ciekawe wspominki obu Panów były przerywane tylko na czas odśpiewania kolejnej ułańskiej piosenki, która wspaniale wkomponowywała się w atmosferę tego przemiłego spotkania. I choć nasze spotkanie skończyło się tuż przed 22.00, to gospodarz, jak na ułana przystało, dzielnie wytrwał do końca, a trzeba tu powiedzieć, że liczy sobie już 92 lata.
Życzmy mu jeszcze wielu lat w tak wspaniałej formie, a nam by takich spotkań było jak najwięcej.

Franciszek Paweł Żmudzki
Ułan III Rzeczypospolitej z Krakowa
[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
Weneryczny i pijański
to jest czwarty pułk ułański.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,