uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów, 21 marca 2015, relacja

Mógłbyś rzec drogi Czytelniku, że opisanie święta pułkowego, powinno przyjść z wielką łatwością każdemu kawalerzyście, który z piórem zbratał się tak samo kordialnie, jako z szablą i ostrogami. No bo jaka w tym trudność? Primo. Nosi się przecież barwy najwspanialszego Pułku w całej Kawalerii, toteż chce się słowami oddać w sposób równie wspaniały Jego święto. Secundo. W święcie każdy kawalerzysta partycypuje osobiście, ergo cóż za problemem jest opisać to co się przeżyło? Żadnym! Tertio. Każde święto pułkowe odbywa się zgodnie z przystrojoną w purpurę, tradycją, a więc uroczystości co roku są pozornie takie same. Ot, co! Zebrała się trójca, to nic tylko siadać i pisać, a spod pióra niech uciekają frazesy rodem z Lermontowa czy Duponta. Niech uciekają, jako bisurmani przed skrzydlatą szarżą! Problem w tym, że zaraz po Wiedniu były Parkany. No i tu właśnie autor tych słów został osaczony, jako jaźwiec w jamie. Osaczony tą właśnie trójcą, która miała mu pomóc i przeprowadzić go przez literacki wąwóz(najlepiej czwórkami). Dlaczego? Autor miał honor otrzymać prawo noszenia barw najwspanialszego Pułku, a więc właśnie nie potrafi wyrazić odpowiednimi słowami tego, co powinien. Zbyt się nadmie, to narazi się na śmieszność, zbyt rzeczowo ujmie, to powieje piechocińską nudą, zbyt utapla w humorze, to może honor splamić, no i bądź tu autorze mądry i pisz sprawozdania.

Najbardziej właściwym wydaje się w tym miejscu zwrot "zgodnie z tradycją" No, bo wszystko odbyło się własnie w zgodzie z nią. Wszystko było takie jak powinno: kawa w Europejskiej, msza w kolegiacie świętej Anny, przemarsz przez ulicę Grodzką, apel poległych pod krzyżem katyńskim, "Śpij kolego...", potem Wawel, nadanie barw, warty nad mogiłami księcia Józefa i marszałka Piłsudskiego, pamiątkowe zdjęcie, finisz w siedzibie krakowskiego magistratu, a wieczorem bal do białego rana(dyspensa była).

Myślisz, że kończę Czytelniku? Ano nie, gdyż w tym miejscu pragnę opisać i podziękować za to, co nas-żółtych ułanów ucieszyło, a co nie co roku się zdarza. W pierwszej kolejności trzeba podziękować, Panu Bogu, który z okazji święta przystroił Niebo w barwę starego złota, ogromnym, marcowym słońcem. Następnie panu pułkownikowi Zbigniewowi Makowieckiemu, który specjalnie na naszą uroczystość przyleciał aż z Londynu. "Panowie, czapki z głów(...)". Kolejno oficerom i żołnierzom WP z jednostek noszących imię księcia Józefa Poniatowskiego, którzy zaszczycili nas kawalerzystów ochotników swoją obecnością. Byłoby rażącym nietaktem, za który można byłoby mnie wyzwać na szable, albo pistolety, gdybym nie wspomniał o orkiestrze wojskowej, która uświetniła nasze święto. Ejże czytelniku. Gdy w równy takt podzwaniających ostróg wybrzmiało "Barwny ich strój", to aż oczy same się szkliły. No i wreszcie należy podziękować wszystkim kawalerzystom ochotnikowm, naszym przyjaciołom z innych oddziałów, że zechcieli tak licznie przybyć na nasze święto. W końcu nie bez kozery pan rtm Ksyk w swych wspomnieniach pisał, że w Kawalerii mimo przywiązania do swych pułków, istniało wielkie poczucie kawaleryjkiej jedności. W 8 Pułku zwykło się wznosić toast za pomyślnośc Pułku, lecz myślę, że podobny powinniśmy wznosić za całą, współczesną brać kawaleryjską: "Kupą mości panowie!"

W czasie tegorocznego święta nadanie barw odbyło się w sposób szczególny, bowiem szablą pana pułkownika Henryka Brzezowskiego, która towarzyszyła mu pod Komarowem. Austriacka głownia, stal z Sollingen, lecz polska oprawa rękojeści wz. 1917. Kwintesencja 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego.

W czasie akademii w magistracie kolejni zasłużeni zostali odznaczeni odznaką Szwadronu Niepołomice, oraz innymi ważnymi dla kawalerzystów ochotników odznaczeniami.

Bal? Bal był comme il faut, jak to mawiały "same grafy i barony"... Rozpoczęty polonezem, w pierwszej parze pan pułkownik Makowiecki wraz z panią rotmistrzową. Po chodzonym kilka walców, a o północy zdrowie konia i żurawiejki, w których nasz przyjaciel z Warszawy, szwoleżer Jakub Szpetulski-Łazarowicz nie ma sobie równych.

W tym miejscu przyjdzie mi kończyć relację ze Święta 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego, której mam nadzieję podołałem i zostawiam ją w twych rękach drogi Czytelniku. Zarówno Twoich bracie po szabli i strzemionach, jak i Tobie przyjaciółko w krynolinach, czy przyjacielu we fraku.

Ku chwale Kawalerii!

kpr. kaw. och.

Krzysztof Marcin Dąbrówka

[«] powrót
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
Skąd piętnasty jest czerwony,
bolszewików krwią zbroczony.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,