uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Centrum Wyszkolenia Kawalerii - możliwości dla każdego
obejrzyj galerię

Już po raz kolejny, w dniach 29 sierpnia do 11 września br., odbyło się szkolenie Kawalerzystów w ramach działającego Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Toporzysku. Był to czwarty i piąty kurs I stopnia i po raz pierwszy kurs II stopnia.

To szkolenie różniło się również od dotychczasowych z wielu powodów. Po pierwsze odbyło się nie jak zwykle w zacisznej stanicy - Toporzysku, ale w plenerze, w Wolicy Śniatyckiej (niedaleko od Zamościa), w bliskości Wzgórza 255, gdzie w 1920 roku rozgrywała się słynna "Bitwa pod Komarowem" i było zorganizowane, jak przystało na prawdziwy obóz kawaleryjski. Uczestnicy mieszkali w namiotach, dla koni zbudowano polową stajnie, a kursanci oprócz zajęć z musztry konnej, ćwiczeń w terenie i wykładów teoretycznych oraz dbałości o konie, musieli wystawić warty i sami przygotowywać posiłki. Wyjątkiem były obiady, które gotowały Panie w pobliskiej szkole. Odmienność tych szkoleń to również to, że w obozie była zorganizowana stała wystawa historyczna, poświęcona wybuchowi II Wojny Światowej, bitwie "Pod Komarowem w 1920" i wkładzie kawalerii polskiej w oba te wydarzenia. Na wystawie można też było zobaczyć relację z wyprawy "Wrześniowy Szlak" zorganizowanej przez 3 Pułk Strzelców Konnych z Toporzyska w 70 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej", w namiocie wystawowym nie zabrakło również starych eksponatów z minionego wieku, jak i wyposażenia kawaleryjskiego. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem młodzieży szkolnej z pobliskich placówek oświatowych, a sami uczestnicy szkolenia sprawdzali swoją wiedzę o kawalerii, gdyż musieli oprowadzać zwiedzających i udzielać odpowiedzi niejednokrotnie na bardzo wnikliwe pytania. Sprawdzianem praktycznym z jazdy konnej w szykach i władania białą bronią dla uczestników kursu były również pokazy dla przybyłej młodzieży. Reasumując intensywność zajęć, różnorodność i ich ilość na pewno wyróżniał to szkolenie od dotychczasowych. Należy tutaj również nadmienić, że w czasie pobytu na komarowskiej ziemi nie zabrakło również znamienitych gości, którzy chętnie odwiedzili tak dobrze zorganizowany, szkoleniowy obóz kawaleryjski, a byli to: Pan major Zbigniew MAKOWIECKI, Pan Lesław KUKAWSKI, wójtowie gmin i liczni samorządowcy.

O poziom wyszkolenia podczas kursu dbali tacy praktycy jak: Pan porucznik Robert WORONOWICZ, rot. K.O. Dariusz WALIGÓRSKI, który był również komendantem obozu, rot. K.O. Piotr SZAKACZ, ppor. K.O. Paweł WIĘĆ czy wach. K.O. Bartłomiej PRZYBYŚ. W tym trudnym i nietypowym kursie nie zabrakło również ułanów ze Szwadronu Niepołomice w Barwach 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego, do grona tych, którzy ukończyli go należą:

  • JANUSZ Tadeusz - szkolenie I stopnia
  • KRÓL Wojciech - szkolenie I stopnia
  • PIENIĄŻEK Aleksander - szkolenie I stopnia
  • oraz
  • ŻMUDZKI Franciszek - szkolenie II stopnia

Łącznie przez te dwa tygodnie szkolenia udało się podnieść kwalifikacje i umiejętności prawie 50 uczestnikom. Ich poziom wtajemniczenia w tę trudną, ale jakże piękną sztukę bycia współczesnym Kawalerzystą na pewno zaowocuje na niejednych zawodach i publicznych wystąpieniach. Miejmy również nadzieję, że z zasobu ich usystematyzowanej wiedzy i umiejętności praktycznych skorzystają ich koledzy w macierzystych oddziałach ku chwale Kawalerii.

Opracował:
por. K.O. Franciszek Paweł ŻMUDZKI


[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
Zmienił Czortków na Trembowlę,
teraz płacze jak niemowlę.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,