uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
11 listopada 2009 w Katowicach i Krakowie
W dniu 11 listopada Szwadron Niepołomice wystawił dwa oddziały liczące łącznie ponad 40 koni. Jeden z nich, wspólnie ze Szwadronem Toporzysko, uświetnił uroczystości w Krakowie. Drugi zaś udał się do Katowic.
Pragnę podzielić się z Państwem moimi refleksjami dotyczącymi tych uroczystości, a zwłaszcza uroczystości w Katowicach, w których w tym roku brałem udział.
W Katowicach kocha się kawalerię. Entuzjazm mieszkańców Katowic jest taki sam jak mieszkańców Krakowa, a podejście władz państwowych i samorządowych nieporównywalne. W Katowicach kawaleria jest podmiotem, a nie przedmiotem tych uroczystości co widać, słychać i czuć na każdym kroku. Spotykaliśmy się z niesamowitą życzliwością ze strony organizatorów. Jestem pod wrażeniem zachowania funkcjonariuszy policji, którzy pootwierali swoje garaże, aby ułani mogli schronić się przed deszczem, a naszych luzaków wozili w czasie parady w policyjnym radiowozie. W czasie uroczystości pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego Szwadron Niepołomice został ustawiony na honorowym miejscu i uczestniczył w całym ceremoniale wojskowym.
Z uśmiechem pożegnaliśmy się z deszczowymi Katowicami i zawsze chętnie tu wrócimy.

Na koniec jeszcze jedna refleksja.

Katowice nigdy nie zastąpią Krakowa, z którym 8 Pułk Ułanów jest nierozerwalnie związany. Władze Krakowa się zmieniają, pozostają jego symbole, a jednym z nich są „żółci ułani”, bez których mieszkańcy Krakowa nie wyobrażają sobie już jakichkolwiek uroczystości. Jesteśmy przecież ich UŁANAMI. Dziś już mogę obiecać mieszkańcom Krakowa, że barwy starego złota nie znikną z jego ulic. Pojedziemy Grodzką, Rynkiem, pod bramą Floriańską, bo taką mamy fantazję i na to nas stać.

Jan Znamiec
[«] powrót
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
O siódemce czy wy wiecie,
to beliny lewe dziecię.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,