uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
POLA CHWAŁY 2008
Historia jako zabawa. Historia jako pasja.
III Otwarte Spotkania Wargamingowe.
obejrzyj galerięW dniach od 26 do 28 września 2008 roku w Niepołomicach, na terenie Zamku Królewskiego oraz w jego najbliższym otoczeniu a także na terenie hipodromu Stadniny Niepołomice zlokalizowanej u podnóża Zamku odbyła się, już po raz trzeci impreza p.n. Pola Chwały 2008 czyli trzecie III Otwarte Spotkania Wargamingowe (spotkania miłośników historii, militariów, gier wojennych i modelarstwa historycznego). W organizację tegorocznej imprezy zaangażowało się nasze Stowarzyszenie Szwadron Niepołomice. Odpowiadaliśmy za pokazy grup rekonstrukcyjnych z różnych okresów. Odtworzenie poszczególnych okresów historycznych stworzyło doskonałą okazję do poznania historii tak dzielnej, walecznej i barwnej kawalerii polskiej. Na konwent przybyło wiele grup odtwarzających wojsko z różnych epok historycznych. Nasze Stowarzyszenie wystawiło jedną sekcję kawalerii w historycznych mundurach polowych z okresu września 1939 roku (w pełnym troczeniu polowym) oraz taczankę wz 36 zaprzężoną w trzy konie z karabinem maszynowym, przybyli aż z odległego Mazowsza przedstawiciele Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich im. Józefa Dwernickiego występujące w barwach 2 Pułku Ułanów Grochowskich stacjonujące w Podkowie Leśnej koło Warszawy wystawiło 6 ułanów w mundurach polowych i garnizonowych z okresu II Rzeczpospolitej. W ramach grupy kawaleryjskiej wystąpiła również siedmioosobowa sekcja Strzelców Konnych w barwach 3 Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego działająca przy Stowarzyszeniu Klub Sportowy „Bór” Ośrodek Jazdy Konnej i Hipoterapii Toporzysko koło Jordanowa. Całością zgrupowania kawaleryjskiego dowodził Dowódca Szwadronu Niepołomice rtm Jan Znamiec.
Zgrupowanie kawalerzystów brało udział w pokazach musztry, wyszkolenia bojowego a także w krótkiej scenie potyczki z Niemcami z okresu Kampanii Wrześniowej. W sobotę, w godzinach południowych, ułani udali się na przejażdżkę konną po okolicach Niepołomic a następnie, w godzinach popołudniowych, wzięli udział w inscenizacji potyczki z oddziałem niemieckim. Inscenizacja pokazała walkę spieszonych ułanów z patrolem niemieckim. Walka zakończona była szarżą oddziału konnego ułanów. Pomimo bardzo skromnych środków pirotechnicznych i ograniczeń wynikających z terenu hipodromu Stadniny Niepołomice ułani zaprezentowali przybyłym widzom scenę z ostatniego okresu walk kampanii wrześniowej 1939 roku tj. potyczkę jaka miała miejsce w dniu 26 września w rejonie wsi Janówka położonej na wschód od Zamościa gdzie w okresie ostatnich dni września 1939 roku, pojedyncze oddziały Wojska Polskiego przebijały się na południe – na Węgry i do Rumunii. W tym samym dniu, kilka godzin wcześniej ułani przebrani na tę okoliczność w stroje huzarów austriackich brali udział w inscenizacji historycznej obrazującej potyczkę konnych z piechotą polską uformowaną w czworobok.
Następny dzień imprezy tj. niedziela rozpoczęła się od udziału pocztu sztandarowego Szwadronu Niepołomice we mszy świętej, po której ulicami Niepołomic odbyła się defilada różnych grup historycznych a bezpośrednio po niej, na terenie hipodromu Stadniny Niepołomice u stóp Zamku Królewskiego w Niepołomicach odbył się między innymi pokaz musztry w wykonaniu oddziałów kawaleryjskich tym razem połączony z wywołującym zawsze wielki aplauz publiczności pokazem władania białą bronią tj. szablą oraz lancą. Pokaz ten zakończył udział współczesnych kawalerzystów w Polach Chwały 2008.

W niniejszej relacji nie uwzględniono oczywiście wszystkich imprez jakie miały miejsce w czasie tych trzech wspaniałych dni. Widzowie, których z roku na rok przybywa coraz więcej, mieli okazję do obejrzenia wielu ciekawych imprez i pokazów począwszy od uzbrojenia rycerskiego, poprzez zapoznanie się z bronią używaną w okresie napoleońskim a na kawalerii II RP skończywszy. Równolegle odbywały się w salach Zamku Spotkania Wargamingowe (wspaniałe plansze obrazujące bitwy znane powszechnie z historii). Po szczegóły imprezy, wszystkich pasjonatów militariów i historii, zapraszam na www.polachwaly.pl

Jako autor niniejszej relacji, który w niedoskonały sposób próbował (występując w roli komentatora) przybliżyć widzom prawdziwy obraz kawalerii II RP – jej umundurowanie i wyposażenie, różnice pomiędzy garnizonowym a polowym ubiorem i wyposażeniem ułana – powtarzając słowa naszego Dowódcy, rtm Jana Znamca, pragnę jeszcze raz podziękować za udział w zgrupowaniu kawaleryjskim naszym gościom: Ułanom Grochowskim z Podkowy Leśnej i Strzelcom Konnym z Toporzyska – jesteśmy Waszymi Drodzy Koledzy dłużnikami.
Ku Chwale Kawalerii!

Ułan z Sącza
[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
Po majątki na Podole
pułk dwunasty rusza w pole.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,