uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 

JESIENNE MANEWRY W BAŁTOWIE

Data: 2005-10-13

Miejsce: Bałtów

Uczestnicy:
jak niżej

Przebieg wydarze:

Podczas występu na Pikniku Jurajskim w czerwcu tego roku Bałtów zachwycił ułanów pięknem okolic, wspaniałymi terenami do jazdy konnej, urodą pań, życzliwością mieszkańców. Dlatego powrócili tutaj ponownie, aby właśnie doskonalić swoje kawaleryjskie rzemiosło, a przy okazji "naładować akumulatory" do przeciwstawiania się troskom i problemom w ich codziennym szarym życiu. Stroną organizacyjną manewrów zajął się ułan Krzysztof Dyk, na co dzień instruktor jazdy konnej w ośrodku "Kraina Koni" w Bałtowie. Z obowiązków swoich wywiązał się wspaniale, choć zapewne długo te manewry będzie odsypiał.

Za miejsce zakwaterowania Szwadron obrał sobie hotel "Leśne Kąty" w miejscowości Sudoł, dokąd ułani zaczęli się zjeżdżać w godzinach wieczornych w czwartek 13 października, po wcześniejszym zakwaterowaniu koni Na powitalnej kolacji mundurowej omówiono sprawy organizacyjne zarówno manewrów, jak i Szwadronu. Rankiem następnego dnia sprzed stajni w Bałtowie wyruszył oddział 20 jeźdźców i koni na ułański patrol po przepięknych okolicach przełomu Kamiennej. A że pogoda sprzyjała ułanom, mogli podziwiać złotą polską jesień, która o tej porze szczodrze już pokryła pełną paletą barw okoliczne lasy. Po dojechaniu do hotelu i spożyciu obiadu udano się w drogę powrotną przez słynny rezerwat geologiczny w Krzemionkach, gdzie kiedyś wydobywano krzemień pasiasty. Podczas postoju w miejscowości Boria ułan Słowik tak spodobał się miejscowym niewiastom, iż chciały go niezwłocznie uczynić swoim sołtysem, gdyż obecnie rządzi tam sołtyska. Do bałtowskiej stajni oddział wrócił już w ciemnościach, przemierzając leśnymi duktami wiele kilometrów.

W sobotę ok. godz. 11.00 rozpoczęły się zawody kawaleryjskie. Była to wspaniała okazja do debiutów w tych konkurencjach dla ułanów, którzy na co dzień nie dysponują ani końmi, ani warunkami do doskonalenia kawaleryjskich umiejętności.

W konkursie skoków zwyciężył Paweł Brosch Szablą ciął najlepiej Paweł Brosch i Jan Znamiec a lancą władał najlepiej uł. Krzysztof Dyk. W klasyfikacji ogólnej najlepsi okazali się rtm Jan Znamiec i uł. Paweł Brosch. Po chwili wypoczynku ułani dali pokaz musztry paradnej dal licznie zgromadzonej już publiczności, komentowany przez uł. J. Banasik. I wreszcie przyszła kolej na brawurowo, dwukrotnie wykonaną szarżę, przejętą przez widzów gromkimi brawami. Oczywiście jak zwykle wielkie emocje towarzyszyły popisom kaskaderskim w wykonaniu Krakowskiej Grupy Kaskaderów Konnych, którzy od swojego występu w czerwcu obrośli w Bałtowie bez mała legendą. Wystąpili w składzie: Grzegorz Wojtaczka, Tomasz Bała, Andrzej Kisiel i Jarosław Ptak. A po pokazie wszyscy udali się do hotelu na uroczystą kolację, zasiadając przy wspaniale zastawionym stole, wręcz arcydziele szefa kuchni. W niedzielę wszyscy udali się do kościoła parafialnego w Bałtowie na mszę św. w intencji wszystkich poległych i żyjących ułanów księcia Józefa oraz współczesnych kawalerzystów kultywujących tradycje 8 PU.

Podczas tej mszy chrzest przyjął malutki Miłosz, z którym ułani zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. A potem już tylko pożegnalny obiad i powrót do szarej rzeczywistości w miejscu zamieszkania.

Warto było przyjechać po raz kolejny do Bałtowa i na pewno nie ostatni. Piękna okolica, wspaniali ludzie, bardzo dobre warunki zakwaterowania już w tej chwili pozwalają snuć marzenia o następnych manewrach pośród dinozaurów Bałtowa.

[«] powrt

 

 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
DAK
Ciężkie muszą być przeszkody,
bowiem jestem bardzo młody.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,