uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 

WIGILIJNE SPOTKANIE "U MAJORA"

Data: 2006-12-15

Miejsce: Kraków - Restauracja "U Majora"

Uczestnicy:
Stowarzyszenie Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego
Członkowie Rodziny Szwadronowej
Przedstawiciele Stowarzyszenia Koło Pułkowe 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego w osobach Pani Janiny Kisielewskiej i prezesa Kazimierza Tratkiewicza

Przebieg wydarze:

15 grudnia br. wszyscy związani ze Szwadronem Niepołomice zebrali się na tradycyjnym spotkaniu wigilijnym w restauracji "U Majora". To było już trzecie opłatkowe spotkanie ułanów z Niepołomic. Niestety, już nie w tym samym gronie, jak rok temu. Do Błękitnego Szwadronu odeszli bowiem w 2006 roku ułan Wartoń, kombatant 14 PU Jazłowieckich i niezapomniany Andrzej Leśniak. Gośćmi honorowymi spotkania byli przedstawiciele Koła Pułkowego 8 PU - Janina Kisielewska i prezes Kazimierz Tratkiewicz, rodzice chrzestni naszego pięknego sztandaru.

Gdy już sala tej kawaleryjskiej enklawy w krakowskiej PLAZZIE zapełniła się, około godziny 20.00 ks kapelan major Tadeusz Robaczyński odczytał fragment Ewangelii, pobłogosławił opłatki i zmówił krótką modlitwę w intencji obecnych oraz o wieczny pokój dla tych, którzy odeszli od nas - kombatantów września 1939 roku - ułanów Wartonia i Harmaty oraz Andrzeja Leśniaka, po którym pustki w Szwadronie nie wypełni nikt. Po odśpiewaniu kolędy "Bóg się rodzi" nastąpiło tradycyjne składanie życzeń i łamanie się opłatkiem.

Po złożeniu sobie życzeń wszyscy zasiedli do spożywania wigilijnych potraw. Pyszny barszczyk z uszkami i smażony karp z ziemniakami stworzyły wrażenie domowej wieczerzy. A wszystko to było spożywane przy cichych dźwiękach najpiękniejszych polskich kolęd.

Po spożyciu potraw wigilijnych głos zabrał dowódca Jan Znamiec. "Tradycyjnie spotkanie opłatkowe jest dobrym momentem na podsumowanie działalności Szwadronu w mijającym roku. Osiągnęliśmy bardzo dużo, mamy swój wymarzony sztandar. Czyńmy dalej to, co robimy, ku chwale złotożółtych braw 8 PU i Szwadronu Niepołomice". Prezes Tratkiewicz życzył wszystkim obecnym, aby ich działalność na rzecz kultywowania tradycji kawalerii II RP a szczególnie tak drogich nam wszystkim złotożółtych barw ułanów księcia Józefa, prowadzona była z pełnym poszanowaniem tradycji i historii tej najstarszej jednostki polskiej kawalerii! Pogratulował wspaniale przeprowadzonych imprez i pięknego sztandaru! Następnie wszyscy członkowie Szwadronu otrzymali pamiątkowe dyplomy z podziękowaniami za działalność w mijającym roku.

W imieniu pani Beaty Szwed, artystki malarki z Łodzi, ułan Banasik przekazał portret Andrzeja Leśniaka dla jego malutkiej córeczki Ani, na ręce jej mamy, Agnieszki Woźniak.

A potem był czas na wspólne wspomnienia i plany na najbliższą przyszłość!

I chyba nie trzeba w tym momencie dodawać, jak żal nam było opuszczać to wigilijne spotkanie! Ale warto było! Warto było przebyć w przypadku niektórych ułanów długą drogę, aby choć przez te trzy godziny spotkać się w mundurowej gali i w gronie szwadronowej rodziny! Bo nic tak jak Wigilia nie utrwala rodzinnych więzów.

[«] powrt

 

 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Szwoleżerów
Dzielnie skaczą przez bariery
Rokitiańskie szwoleżery.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,