uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Święto Pułkowe 8 PU
Przy krypcie księcia i Marszałka
obejrzyj galerię15 marca br. wszyscy, którym są tak drogie barwy 8 PU, manifestowali swoje przywiązanie do tradycji pułku kawalerii II RP o najstarszym rodowodzie i jakże ważnej roli, którą odegrał w walce o obronę narodowego odrodzenia. I znów Opatrzność, i ułani z Błękitnego Szwadronu zapewnili nam wspaniałą wiosenną aurę. Chociaż w prognozach na Forum Kawalerii nie brakowało malkontentów, to jednak my zawsze odpowiadaliśmy tak samo - na Święcie Pułkowym w Krakowie jak to tej pory nigdy nie padało!

Na święty Józef Pułku Święto
Stańcie polegli między nami
Wspominać przyjaźń zadzierzgniętą
W śmiertelnym boju z Moskalami.


Tradycyjne spotkanie przed wymarszem na oficjalne uroczystości nastąpiło, jak każe obyczaj Szwadronu, w kawiarni "Europejskiej" na Rynku. Około godz. 10.30 ułani zwartą kolumna trójkową, na czele ze sztandarem, okrążając Rynek ku uciesze przechodniów, udali się do kościóła św. Idziego, gdzie o godz. 11.00 rozpoczęła się msza św. w intencji poległych ułanów 8 PU i ich rodzin, celebrowana przez o. generała Adama Studzińskiego. W świątyni zjawili się pozostali współorganizatorzy uroczystości, tj. członkowie Stowarzyszenia Koło Pułkowe 8 Pułku Ułanów wraz z Rodziną Pułkową i proporcem Koła 8 PU, miłośnicy kawalerii, nasi sympatycy i nasze rodziny. Zabrakło przedstawicieli KJ Szarża z Bolęcina. W zwartym szyku stanęli, oprócz Szwadronu Niepołomice, także goście mundurowi - kilkunastoosobowa grupa z Tarnowa w barwach 5 PSK, mocna grupa z Podkowy Leśnej w barwach 2 PU Grochowskich oraz dwóch szwoleżerów ze Szwadronu Ochotniczego w barwach 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego! Ojciec generał w swej homilii podkreślał wielokrotnie rolę, jaką w latach okresu wojen napoleońskich odegrał patron pułku, książę Józef Poniatowski, tak jak prawie wszyscy ówcześni Polacy zapatrzony w szczęśliwą gwiazdę cesarza Napoleona! Czcigodny kapłan pochylił się nad tymi wszystkimi, którzy w historii pułku polegli w walkach w obronie Ojczyzny i utrzymania jej bytu. Na zakończenie nawiązał do słów ks Twardowskiego: "Spieszmy się kochać ludzi - tak szybko odchodzą". Abyśmy starali się jak najlepiej służyć tym przyjaciołom, którzy jeszcze są wśród nas.
Po zakończonej mszy św. pododdziały i wszyscy goście ustawili się na placu obok kościoła przed Krzyżem Katyńskim. Delegacja Koła 8 PU i Szwadronu Niepołomice złożyły wieńce w hołdzie pomordowanym przez NKWD w 1940 roku oficerom i podoficerom 8 PU. Listę pomordowanych odczytał rtm Jan Znamiec. Następnie pododdziały zwartą kolumną udały się na Wawel, gdzie odbył się tradycyjny uroczysty apel, podczas którego decyzją Zarządu Stowarzyszenia Koła 8 PU zaszczytu noszenia złotożółtych barw i miana ułana księcia Józefa dostąpili: Wojciech Staniszewski, Piotr Staniszewski, Piotr Małaczyński, Paweł Małaczyński. Barwy nadał dowódca Szwadronu Niepołomice Jan Znamiec.
Odczytany został list z podziękowaniami od Wojewody Małopolskiego za pracę, jaką Szwadron wykonuje na rzecz kultywowanie tradycji kawaleryjskich, przekazywania patriotycznych treści i promocji Krakowa. Przedstawiciel Rady Miasta Krakowa odczytał tekst uchwały o nadaniu jednej z ulic w Krakowie nazwy "8 Pułku Ułanów".
Decyzją Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa srebrne Medale Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej za ofiarną działalność dla społeczeństwa i za wychowywanie patriotyczne dzieci i młodzieży w oparciu o historię narodu otrzymali - Jan Znamiec, Andrzej Kita, Franciszek Żmudzki i Jan Słowik. Następnie, zgodnie z tradycją, uczestnicy uroczystości zeszli do Grobów Królewskich Katedry Wawelskiej, gdzie na sarkofagu Księcia Józefa Poniatowskiego został złożony wieniec. Z Krypty św. Leonarda zebrani przeszli do Krypty Srebrnych Dzwonów - miejsca spoczynku Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.
Po opuszczeniu podziemi, na schodach Katedry Wszyscy ustawili się do pamiątkowej fotografii, budząc zrozumiałe zainteresowanie wszystkich turystów odwiedzających w tym czasie wawelskie wzgórze.

Po zakończeniu ceremonii na Wawelu wszyscy jej uczestnicy udali się do Niepołomic, gdzie w przepięknej scenerii królewskiego zamku odbyła się dalsza część Święta Pułkowego. Dowódca Szwadronu Niepołomice rtm Jan Znamiec odczytał rozkaz specjalny, którym postanowił uczcić pamięć zmarłego tragicznie Andrzeja Leśniaka przez wbicie pamiątkowego honorowego gwoździa w drzewcu sztandaru Szwadronu! Wbicia gwoździa dokonał Szef Kapituły Odznaki Szwadronu mjr Andrzej Kita.
Decyzją Kapituł prawo do noszenie Odznaki otrzymali Wojciech Kujawski i Igor Cieśla.
Ponadto Kapituła Odznaki podjęła decyzję o nadaniu prawa do honorowej Odznaki Szwadronu Niepołomice Panu Julianowi Frączkowi zamieszkałemu w Radoczy koło Wadowic urodzonemu w 1904 roku, który w latach dwudziestych ubiegłego wieku odbył zasadniczą służbę wojskową w 8 Pułku Ułanów w Krakowie. Pan Julian Frączek również podczas kampanii wrześniowej 1939 roku służył w 8 PU - walczył pod Tomaszowem Lubelskim i Janowem, gdzie został ranny. Niestety z uwagi na stan zdrowia nie mógł przybyć na tegoroczne Święto. Odznaka zostanie mu przekazana w miejscu zamieszkania!
Następnie wszyscy udali się przepięknych stylowych piwnic zamkowych, gdzie stosowne przemówienia wygłosił prezes Koła 8 PU Kazimierz Tratkiewicz oraz dowódca Szwadronu Jan Znamiec. Zaprezentowano działalność Szwadronu w roku ubiegłym. Były to filmy z rocznicy wymarszu Kompanii Kadrowej i rocznicy bitwy pod Komarowem, które przygotowali nasi przyjaciele i sympatycy z Wielkopolski - Jola i Łukasz Kaczor. Spożywanie posiłku umilił wytęp dziecięcego zespołu wokalno-muzycznego "Promyki Krakowa", który zaprezentował między innymi wiązankę pieśni narodowo-patriotycznych, porywając do śpiewania obecnych w zamkowych piwnicach.
A wieczorem w motelu "OSTOJA" rozpoczął się tradycyjny ułański raut, pod koniec którego uczestnicy już zapraszali się na kolejne Święto Pułkowe w przyszłym roku… A więc do zobaczenia za rok!

ułan Jarosław Banasik
[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
Śmierdzi naftą, robi długi,
to jest pułk dwudziesty drugi.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,