uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
obejrzyj galerięSzanowni Państwo,

W Galerii Stara Dzwonnica od 15 sierpnia 2018 r. do 30 listopada 2018 r. prezentowana jest wystawa Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Na wystawie pokazane są przedwojenne zdjęcia z Nowego Wiśnicza z kolekcji Renaty Jonak i Wandy Kołodennej, wykonane podczas obchodów świąt państwowych, zdjęcia Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego najwybitniejszego fotografa międzywojennej kawalerii oraz zdjęcia kawalerii z kolekcji mec. rtm. Romana Medwicza.

W Nowym Wiśniczu w okresie międzywojennym bardzo prężnie działał Związek Strzelecki kierowany przez mec. Józefa Piątkowskiego. Związek Strzelecki inicjował i włączał się w organizację rocznic historycznych, a przede wszystkim w uświetnianie uroczystości kościelnej i państwowej 15 sierpnia - Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i rocznicy Bitwy Warszawskiej. Warto również zwrócić uwagę na zdjęcia przedstawiające 81 Pułk Strzelców Grodzieńskich, wśród których jest również wiśniczanin Jan Gaczoł.

Prezentowane zdjęcia Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego przedstawiają zarówno codzienną służbę, manewry, jak i święta pułkowe, czy Święto Żołnierza, które to święto pułki kawalerii obchodziły podczas manewrów. Zdjęcia przedstawiają: 1 Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, 1 Pułk Strzelców Konnych i 7 Pułk Ułanów Lubelskich, Szwadron Przyboczny Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza.

Pochodzące z kolekcji mec. rtm. Romana Medwicza zdjęcia dotyczą 5 Pułku Strzelców Konnych stacjonującego w garnizonach Tarnów i Dębica. Kolekcja mec. rtm. Romana Medwicza, prawnika, oficera rezerwy kawalerii (8 Pułku Ułanów i 5 Pułku Strzelców Konnych), oficera AK, była największą zebraną po wojnie kolekcją zdjęć polskiej kawalerii.

Wystawę można zwiedzać:

- sierpień, wrzesień: w godz. 17.00-17.45

- październik, listopad: w godz. 16.00-16.45

oraz po wcześniejszym ustaleniu tel.: 572-211-407

Leszek Nagórny

[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
Zmienił Czortków na Trembowlę,
teraz płacze jak niemowlę.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,