uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Jubileusz ułana Franciszka Kułagi
obejrzyj galerię

13 listopada br. w Zabrniu i Szczucinie pow. Dąbrowa Tarnowska miała miejsce wzruszająca uroczystość związana z Jubileuszem 100. rocznicy urodzin kpt Franciszka Kułagi, ułana plutonu łączności 19 PU Wołyńskich, żołnierza kampanii wrześniowej, uczestnika bitwy pod Mokrą.

Ułan Kułaga w grudniu 2005 r. uczestniczył w wigilii Szwadronu Niepołomice, dlatego naszym moralnym obowiązkiem było wziąć udział w tak niezwykłym Jubileuszu. Obecni byli członkowie Stowarzyszenia Pamięci 19 Pułku Ułanów Wołyńskich w Opolu wraz z wierną kopią sztandaru tego pułku a także kawalerzyści ochotnicy w barwach 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego - Mirosław Rejdych, Jarosław Banasik i Wojciech Kłonicki.
Obchody Jubileuszu rozpoczęła msza św. w kościele w Zabrniu, koncelebrowana przez proboszcza Łopatkę oraz ks. prałata Stanisława Gawędę, liczącego 96 lat brata ciotecznego naszego Jubilata.

Po mszy w lokalu Szczucinie dostojny Jubilat otrzymał życzenia od przedstawicieli wojewody, marszałka, biskupa tarnowskiego, burmistrza i licznej rodziny m.in. 14 prawnuków. Od kawalerzystów ochotników w barwach 19 PU z Opola otrzymał patent honorowego członka Stowarzyszenia, pamiątkową szablę i odznakę oficerską 19 PU. Jest to pierwszy taki przypadek w historii, kiedy współcześni kawalerzyści ochotnicy nadali odznakę pułkową najprawdziwszemu ułanowi tego pułku. Ułan Kułaga nie otrzymał nigdy odznaki żołnierskiej, ponieważ pierwszy rok służby skończyłby w grudniu 1939 roku...

Ułan Jarosław Banasik przygotował na bazie archiwalnych zdjęć prezentację multimedialną o 19 PU Wołyńskich, służbie wojskowej i losach wojennych Jubilata. Na koniec przekazał podarowane przez wydawnictwo Edipresse t.22 WKKP o 19 PU oraz album "Sztandary Kawalerii II RP" Lesława Kukawskiego. A później były liczne toasty, fotografie i śpiew ułańskich piosenek dla kapitana Kułagi, bo taki stopień dwa lata temu przyznano Panu Franciszkowi jako kombatantowi.

Przyznam się, że nigdy jeszcze nie brałem udziału w tak wzruszającej uroczystości. I już nie wezmę. Najmłodsi ułani wrześniowi mają teraz po 96 lat. Tylko ilu ich jeszcze zostało? W 2003 r. zamieściłem w "Nowym Przeglądzie Kawaleryjskim" artykuł o ułanie Franciszku. W 2006 r. jechaliśmy jeszcze razem na koniach stępem po ulicach Szczucina. Ułan miał wtedy 90 lat. Daj Boże nam wszystkim podziwiać w tym wieku świat z wysokości końskiego grzbietu. Kiedy pod Jacynią 19 PU poddawał się sowietom, kilku sałdatów chciało koniecznie zabrać Franciszkowi ostrogi. Nie ugiął się i nie oddał. Ostrogi to symbol ułańskiej dumy i honoru. Bo ułan może swoje ostrogi oddać tylko temu, kogo uważa za godniejszego od siebie do ich noszenia. Wspomniałem o tym epizodzie pod koniec swojej prezentacji na Jubileuszu. I w tym momencie uświadomiłem sobie, że lepszej okazji do potwierdzenia tej zasady i okazania szacunku Panu Franciszkowi już chyba nigdy nie będzie. Zdjąłem swoje ostrogi i symbolicznie przekazałem je Jubilatowi.

ułan Jarosław Banasik

[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
DAK im. gen. Józefa Bema
Dzielni chłopcy, choć nicponie
w pierwszym konnym dywizjonie.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,