uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
15 marca 2014 - Święto Pułkowe 2014
10 lat Szwadronu Niepołomice
obejrzyj galerię

Tegoroczne Święto Pułkowe miało dla współczesnych ułanów księcia Józefa wymiar szczególny. To najważniejsza w skali każdego roku uroczystość dla wszystkich, którym sercom są bliskie barwy "starego złota" zbiegło się z 230. rocznicą powstania późniejszego 8 Pułku Ułanów i 10. rocznicą powołania do życia Szwadronu Niepołomice.

W rozkazie rozesłanym kilka dni wcześniej d-ca rtm. kaw. och. Jan ZNAMIEC podkreślił wagę i znaczenie obu tych jubileuszów, prosząc jednocześnie o szczególnie staranne przygotowanie się do tegorocznej uroczystości i perfekcyjne przygotowanie umundurowania garnizonowego. Około godz. 9.00 na parkingu przy ul. Krowoderskiej rozpoczęła się próba przemarszu w szyku pieszym wraz z pocztami sztandarowymi, poprowadzona przez dowódcę uroczystości por. kaw. och. Franciszka Żmudzkiego. W zwartym szyku udano się do Restauracji "Europejskiej" na tradycyjne spotkanie przy pysznej kawie. O godz. 10.30 wszyscy uczestnicy uroczystości ustawili się w szyku rozwiniętym przed Sukiennicami. Na lewym skrzydle poczty sztandarowe pod dowództwem rtm. kaw. och. Jakuba Czekaja, na czele ze sztandarem Szwadronu i proporcem Koła Pułkowego 8 PU. Potem mundurowi członkowie Szwadronu, umundurowani goście, członkowie Koła i Rodziny Pułkowej. Po złożeniu meldunku zwartą kolumną trójkową udano się do Kolegiaty Św. Anny na tradycyjną mszę św. w intencji założyciela Pułku, poległych i zmarłych ułanów oraz ich rodzin. Mszę koncelebrowali księża kapelani - Marcin ZDON, Marcin KRĘPA i ojciec Jacek SKUPIEŃ. Na koniec gromko odśpiewano "Boże coś Polskę" i udano się do bocznej nawy pod tablicę upamiętniającą poległych ułanów 8 PU. Po wyjściu z kolegiaty okazało się, że prognozy o załamaniu pogody w tym dniu jak nigdy wcześniej sprawdził się co do joty. Ta deszczowa aura przeszkodziła tylko zawodowej orkiestrze wojskowej, która odmówiła uczestnictwa w naszych uroczystościach, natomiast wszyscy pozostali, w strugach deszczu kolumną trójkową udali się równym krokiem pod Krzyż Katyński, gdzie odczytano stosowny rozkaz przypominający o zamordowanych w Starobielsku członkach kadry dowódczej Pułku, a następnie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Ze względu na deszczową aurę zrezygnowano z apelu poległych i szybkim marszem przemaszerowano na dziedziniec wawelski. O dziwo, z nieba przestało lać, więc po krótkiej przerwie kontynuowano najważniejszą część uroczystości - czyli nadanie barw pułkowych ułanom, którzy pomyślnie ukończyli okres próbny oraz przyjęcie nowych stażystów na najbliższy rok. W rozkazie specjalnym por. kaw. och. Franciszek Żmudzki przypomniał o odpowiedzialności, jaką niesie ze sobą przyjęcie złotożółtych barw i obowiązek kontynuowania chlubnych tradycji 8 PU. Następnie, jak każe tradycja, wszyscy zeszli do podziemi Katedry Wawelskiej, aby złożyć kwiaty na sarkofagu księcia Józefa Poniatowskiego i trumnie Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po ponownym wyjściu na dziedziniec wykonano pamiątkowe fotografie wszystkich uczestników uroczystości - zgodnie z przedwojennych zwyczajem - na tle muru Katedry.

Po tej części uroczystości kolumną trójkową w szyku pieszym Szwadron wraz z gośćmi udał się do Ratusza na akademię związaną z 10. rocznicą powstania Szwadronu Niepołomice. Wszystkich przybyłych na tę uroczystość powitał d-ca Jan Znamiec. Przy dźwiękach Marsza Pułkowego na salę obrad Rady Miasta Krakowa wprowadzono sztandar Szwadronu. Następnie rtm. kaw. och. Jakub Czekaj przedstawił dzieje 8 PU w zarysie, a po nim d-ca zaprezentował prezentację multimedialną o powstaniu i historii Szwadronu Niepołomice. W dalszej części akademii wręczono przyznane medale i odznaczenia. Srebrnym Krzyżem Zasługi udekorowano Jana Znamca, Andrzeja Żmudzkiego i Franciszka Żmudzkiego. Złotymi Medalami Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej odznaczono: Jakuba Czekaja i Wojciecha Kujawskiego, a Srebrnymi Medalami Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej odznaczono: Wiesława Czerwienia, Marcina Giebułtowskiego i Mariusza Godka. Kapituła Odznaki Szwadronu Niepołomice wręczyła cztery odznaki dla swoich członków, a byli to: Mariusz Godek, Tomasz Nowak, Jacek Skupień i Jakub Stelmach oraz dwie odznaki honorowe dla: Robert Galara i Paweł Więć.

Podczas akademii zostały również uhonorowane złotymi monogramami Panie, które angażują się i czynnie pomagają w działaniu Szwadronu, a cztery z nich: Marzena Antończyk-Znamiec, Elżbieta Kozłowska, Wanda Peliwo i Barbara Żmudzka, które nieprzerwanie od 10 lat wspierają pracę Szwadronu otrzymały z rąk Dowódcy złote broszki. Wręczono również gościom honorowym specjalnie wybite na tą okazję pamiątkowe medale 10-lecia Szwadronu Niepołomice i dyplomy.

Oficjalna akademia dobiegła końca kilka minut po 16.00, a wszyscy zebrani zostali zaproszeni na kawaleryjski obiad do Zabierzowa Bocheńskiego, który był przygotowany przez tamtejsze koło gospodyń. I jak to bywa już podczas nie formalnego spotkania, fantazja kawalerzystów sprawiła, że ten obiad przeciągnął się prawie do śniadania, ale nikt z bawiących się nie narzekał na zmęczenie czy brak dobrej zabawy.

Opracował: ułan Jarosław Banasik

Święto Pułkowe 8. Pułku Ułanów. 15 marca 2014. Foto: Wiesław Majka

[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
Śmierdzi naftą, robi długi,
to jest pułk dwudziesty drugi.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,