|
|
|
|
|
|
|
|
POLA CHWAŁY 2008 Historia jako zabawa. Historia jako pasja. III Otwarte Spotkania Wargamingowe. |
W dniach od 26 do 28 września 2008 roku w Niepołomicach, na terenie Zamku Królewskiego oraz w jego najbliższym otoczeniu a także na terenie hipodromu Stadniny Niepołomice zlokalizowanej u podnóża Zamku odbyła się, już po raz trzeci impreza p.n. Pola Chwały 2008 czyli trzecie III Otwarte Spotkania Wargamingowe (spotkania miłośników historii, militariów, gier wojennych i modelarstwa historycznego). W organizację tegorocznej imprezy zaangażowało się nasze Stowarzyszenie Szwadron Niepołomice. Odpowiadaliśmy za pokazy grup rekonstrukcyjnych z różnych okresów. Odtworzenie poszczególnych okresów historycznych stworzyło doskonałą okazję do poznania historii tak dzielnej, walecznej i barwnej kawalerii polskiej. Na konwent przybyło wiele grup odtwarzających wojsko z różnych epok historycznych.
Nasze Stowarzyszenie wystawiło jedną sekcję kawalerii w historycznych mundurach polowych z okresu września 1939 roku (w pełnym troczeniu polowym) oraz taczankę wz 36 zaprzężoną w trzy konie z karabinem maszynowym, przybyli aż z odległego Mazowsza przedstawiciele Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich im. Józefa Dwernickiego występujące w barwach 2 Pułku Ułanów Grochowskich stacjonujące w Podkowie Leśnej koło Warszawy wystawiło 6 ułanów w mundurach polowych i garnizonowych z okresu II Rzeczpospolitej. W ramach grupy kawaleryjskiej wystąpiła również siedmioosobowa sekcja Strzelców Konnych w barwach 3 Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego działająca przy Stowarzyszeniu Klub Sportowy „Bór” Ośrodek Jazdy Konnej i Hipoterapii Toporzysko koło Jordanowa. Całością zgrupowania kawaleryjskiego dowodził Dowódca Szwadronu Niepołomice rtm Jan Znamiec.
Zgrupowanie kawalerzystów brało udział w pokazach musztry, wyszkolenia bojowego a także w krótkiej scenie potyczki z Niemcami z okresu Kampanii Wrześniowej. W sobotę, w godzinach południowych, ułani udali się na przejażdżkę konną po okolicach Niepołomic a następnie, w godzinach popołudniowych, wzięli udział w inscenizacji potyczki z oddziałem niemieckim. Inscenizacja pokazała walkę spieszonych ułanów z patrolem niemieckim. Walka zakończona była szarżą oddziału konnego ułanów. Pomimo bardzo skromnych środków pirotechnicznych i ograniczeń wynikających z terenu hipodromu Stadniny Niepołomice ułani zaprezentowali przybyłym widzom scenę z ostatniego okresu walk kampanii wrześniowej 1939 roku tj. potyczkę jaka miała miejsce w dniu 26 września w rejonie wsi Janówka położonej na wschód od Zamościa gdzie w okresie ostatnich dni września 1939 roku, pojedyncze oddziały Wojska Polskiego przebijały się na południe – na Węgry i do Rumunii. W tym samym dniu, kilka godzin wcześniej ułani przebrani na tę okoliczność w stroje huzarów austriackich brali udział w inscenizacji historycznej obrazującej potyczkę konnych z piechotą polską uformowaną w czworobok.
Następny dzień imprezy tj. niedziela rozpoczęła się od udziału pocztu sztandarowego Szwadronu Niepołomice we mszy świętej, po której ulicami Niepołomic odbyła się defilada różnych grup historycznych a bezpośrednio po niej, na terenie hipodromu Stadniny Niepołomice u stóp Zamku Królewskiego w Niepołomicach odbył się między innymi pokaz musztry w wykonaniu oddziałów kawaleryjskich tym razem połączony z wywołującym zawsze wielki aplauz publiczności pokazem władania białą bronią tj. szablą oraz lancą. Pokaz ten zakończył udział współczesnych kawalerzystów w Polach Chwały 2008.
W niniejszej relacji nie uwzględniono oczywiście wszystkich imprez jakie miały miejsce w czasie tych trzech wspaniałych dni. Widzowie, których z roku na rok przybywa coraz więcej, mieli okazję do obejrzenia wielu ciekawych imprez i pokazów począwszy od uzbrojenia rycerskiego, poprzez zapoznanie się z bronią używaną w okresie napoleońskim a na kawalerii II RP skończywszy. Równolegle odbywały się w salach Zamku Spotkania Wargamingowe (wspaniałe plansze obrazujące bitwy znane powszechnie z historii). Po szczegóły imprezy, wszystkich pasjonatów militariów i historii, zapraszam na www.polachwaly.pl
Jako autor niniejszej relacji, który w niedoskonały sposób próbował (występując w roli komentatora) przybliżyć widzom prawdziwy obraz kawalerii II RP – jej umundurowanie i wyposażenie, różnice pomiędzy garnizonowym a polowym ubiorem i wyposażeniem ułana – powtarzając słowa naszego Dowódcy, rtm Jana Znamca, pragnę jeszcze raz podziękować za udział w zgrupowaniu kawaleryjskim naszym gościom: Ułanom Grochowskim z Podkowy Leśnej i Strzelcom Konnym z Toporzyska – jesteśmy Waszymi Drodzy Koledzy dłużnikami.
Ku Chwale Kawalerii!
Ułan z Sącza
|
[«] powrót |
[»] zobacz galerię zdjęć |
|
|
|
|
|
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
|