uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Grudziądz - Kolebka Kawalerii Polskiej
obejrzyj galerięJest wiele ciekawych spotkań, imprez i rekonstrukcji w każdym roku, na które warto pojechać, jednak czas i logistyka nie zawsze na to pozwalają. Ale Grudziądz i Zjazd Kawalerzystów, to miejsce, które nie może być pominięte w corocznym kalendarzu.
W tym roku było to tym bardziej ważne, gdyż był to Jubileuszowy XX Zjazd, na którym nastąpiło symboliczne przekazanie tradycji Kawaleryjskich od żyjących jeszcze absolwentów Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, których było już tylko 13, młodym miłośnikom kawalerii, kultywującym te piękne tradycje jazdy polskiej i symboliczna zmiana warty pokoleń. I choć samo spotkanie trwało tylko trzy dni od 22 do 24 sierpnia br. to przygotowania do tego spotkania w naszym Szwadronie rozpoczęły się znacznie wcześniej (między innymi uszyciem nowych mundurów), aby wypaść na tym spotkaniu jak najlepiej i godnie reprezentować barwy 8PU.
Do Grudziądza wyruszyliśmy w nocy z czwartku na piątek, aby tą długą podróż przebyć jak najszybciej i jak najmniej zmęczyć konie. Podróż odbyła się bez większych niespodzianek i po przybyciu na miejsce powitały nas wspaniałe ogromne koszary, pamiętające tupot wielu koński kopyt. Wprawdzie dzisiaj w jednostce "kwaterują" samochody, jednak na czas zjazdu ustąpiły miejsca koniom, które znalazły swoje lokum w starych stajniach, przy nie zniszczonych żłobach, a my jak na wojsko przystało zakwaterowaliśmy się w budynku koszar w jednej z sal żołnierskich. Już w piątek mieliśmy okazję spotkać się z weteranami, którzy przyszli w towarzystwie rodzin i znajomych do swoich koszar, odnajdywali znajome dla siebie miejsca, izby w których spali, sale wykładowe, jednak największe emocje ożyły, kiedy usłyszeli rżenie koni i zobaczyli dawne stajnie wypełnione nieodłącznymi towarzyszami ułańskiej niedoli - końmi. Niejednemu z nich pociekła łza i rozpoczęli barwne opowieści z czasów swojej nauki, służby w kawalerii i walki we wrześniu 1939 roku.
W piątek po południu odbyła się jeszcze narada dowódców poszczególnych formacji kawaleryjskich i wizja lokalna na błoniach nad Wisłą, gdzie w sobotę miały się odbyć główne uroczystości. Po wyznaczeniu wart przy koniach poszliśmy na zasłużony odpoczynek, gdyż poprzedniej nocy nie zmrużyliśmy oka. W sobotę od samego rana dało się czuć podniosłą atmosferę, oczywiście dzień rozpoczęliśmy od oporządzenia koni, potem szybkie śniadanie, siodłanie i o godzinie 10.00 wszystkie formacje kawaleryjskie z całej Polski ze Szwadronem Reprezentacyjnym WP na czele, łącznie w sile ponad 100 koni, wyruszyło z koszar na nadwiślańskie błonia. Przemarsz przez ulice był gromko oklaskiwany przez licznie zgromadzonych mieszkańców miasta i przybyłych gości. Główne uroczystości rozpoczęły się od odegrania Hymnu Państwowego i wciągnięcia Flagi Narodowej na maszt, później głos zabrali przedstawiciele najwyższych władz państwowych i wojskowych, nie obyło się również bez wystąpienia jednego z absolwentów CWK. Opowiedział on o swojej nominacji oficerskiej, która odbyła się w tym samym miejscu, jednak 70 lat wcześniej. Kolejnym punktem spotkania był przejazd przed trybuną honorową i prezentacja poszczególnych formacji kawaleryjskich, a następnie pokazy musztry paradnej i władania białą bronią w wykonaniu Szwadronu Reprezentacyjnego WP. Został on przy tej okazji wyróżniony i wręczono mu buńczuk w dowód uznania i podziękowania za wkład w upowszechnianie i propagowanie tradycji jazdy polskiej. Przykładem tego jak łączy się stare z nowym były kolejne pokazy sprawności bojowej żołnierzy, tym razem w wykonaniu grupy szybkiego reagowania ze współczesnej jednostki WP. Następnie uhonorowano obecnych na uroczystościach absolwentów CWK i wręczono im repliki rogatywek WZ 1936, w barwach pułków w jakich służyli przed II wojną światową. Jednak prawdziwy zjazd kawalerzystów nie byłby w pełni spełniony, gdyby nie odbyła się defilada konna i to w szyku rozwinięty. Poszczególne formacje kawaleryjskie dumnie prezentowały się przed trybuną honorową w kłusie. A jak to przystało na niesforny Szwadron z Niepołomic w Barwach 8PU ks. Józefa Poniatowskiego, defiladę odbył w zebranym galopie, za co zebrał najgłośniejsze i chyba zasłużone brawa. Elementy łączące tradycje i historię ze współczesnością przeplatały się podczas całego spotkania na grudziądzkich błoniach, gdyż po defiladzie kawalerii konnej odbyła się defilada kawalerii powietrznej (czterech śmigłowców), która była ostatnim akcentem uroczystości plenerowych. Wieczorem w hotelu, gdzie byli zakwaterowani przedwojenni ułani, odbył się prawdziwy kawaleryjski raut, gdyż oprócz suto zastawionych stołów, miłej atmosfery, muzyki i tańców nie zabrakło czasu na wspomnienia, rozmowy, wymianę informacji i jakże nierozłącznych kawaleryjskich piosenek z żurawiejkami na czele i tradycyjnym toastem o północy "Zdrowie konia".
Niedziela to kolejny dzień uroczystości. O godzinie 10.00 w katedrze Msza św., później uroczystości na Rynku Głównym i pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, otwarcie nowej stałej ekspozycji munduru polskiego. Każda chwila pobytu w Grudziądzu była wypełniona treścią historyczną i aż żal było się pakować, opuszczać te majestatyczne koszary i ruszać w drogę powrotną.
Refleksja, jaka nasuwa się po tym spotkaniu, jest tylko jedna. Kto chociaż raz nie odwiedzi "kolebki polskiej kawalerii" w Grudziądzu nie w pełni może czuć się współczesnym kawalerzystą.

W spotkaniu brali udział:
  • ZNAMIEC Jan dowódca,
  • FULARSKI Krzysztof,
  • KOWALSKI Rafał,
  • REJDYCH Mirosław,
  • STANISZEWSKI Piotr,
  • STANISZEWSKI Wojciech
  • TALAGA Wacław,
  • WOJTACZKA Grzegorz,
  • ŻMUDZKI F. Paweł
Miejsce spotkania: Grudziądz,

Czas spotkania: 22-24/08/2008 rok

Franciszek Paweł Żmudzki
Ułan z Krakowa
[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Ogólnokawaleryjska
Prawda to od wieków znana
nie masz pana na ułana.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,