uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
[»] więcej
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»] więcej
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...
[»] więcej
Nie żyje płk Zbigniew Makowiecki (1917-2017)
24 października 2017 roku, w swoim domu w Londynie, zmarł Pan Pułkownik Zbigniew Makowiecki, bohater świata szwoleżerów, ułanów i strzelców konnych. Archetyp kawalerzysty. Cześć Jego Pamięci.
[»] więcej
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2017
Obchody Święta 8 Pułku Ułanów, czyli niezwykła uroczystość z dnia 18 marca 2017 roku.
[»] więcej
Jubileusz ułana Franciszka Kułagi
13 listopada br. w Zabrniu i Szczucinie pow. Dąbrowa Tarnowska miała miejsce wzruszająca uroczystość związana z Jubileuszem 100. rocznicy urodzin kpt Franciszka Kułagi, ułana plutonu łączności 19 PU Wołyńskich, żołnierza kampanii wrześniowej, uczestnika bitwy pod Mokrą.
[»] więcej
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2017!
W tym roku z płytą i monetą
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2017! W tym roku z płytą i monetą Ułan II Rzeczypospolitej
[»] więcej
Rajd Komarowski 2016
Tegoroczny rajd Komarowski rozpoczął się w najdalej wysuniętym na wschód Polski mieście... W Hrubieszowie.
[»] więcej
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2016
Obchody Święta 8 Pułku Ułanów odbywają się corocznie od dziesięcioleci z okazji imienin Szefa Pułku, tym roku przypada to na dzień 19 marca 2016 r.
[»] więcej
Nie żyje Lesław Kukawski. Wybitny znawca kawalerii
Mgr inż. Lesław Kukawski urodził się w 1930 roku we Lwowie, gdzie się wychowywał. Po wojnie ukończył studia na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie...
[»] więcej
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2016!
W tym roku z mapą Polski z XV w.
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2016! W tym roku z mapą Polski z XV w.
[»] więcej
Hubertus 2015
Zaburzona konwencja to przykrość. Zaburzony konwenans to przytyk. Zaburzenie tradycji to zbrodnia. O czym jak, o czym, ale o tym mowy w Szwadronie Niepołomice być nie może...
[»] więcej
Komarów 2015
Exegi monumentum napisał Horacy. Taki pomnik wyrąbali też sobie kawalerzyści w roku 1920. Pamiętnym roku ostatniej wojny starego świata. Ostatniej wojny Kawalerii. My, współcześni kawalerzyści ochotnicy, wychowani właśnie pod owym pomnikiem, postanawiamy, co roku uczcić bohaterów. Rok Pański 2015 jest chyba pod tym względem szczególny.
[»] więcej
Międzynarodowe Mistrzostwa Kawalerii w Gotha (Niemcy) 2015
..., czyli "O przewagach jazdy polskiej na ziemi niemieckiej Roku Pańskiego 2015, poczynionych ku chwale Kawaleryji jako i całego oręża polskiego, a zebranych i spisanych pro memoriam przez pokornego w swej służbie autora, a zarazem udzielnego dziedzica poczynionych przewag."
[»] więcej
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów, 21 marca 2015, relacja
W tym miejscu pragnę opisać i podziękować za to, co nas-żółtych ułanów ucieszyło, a co nie co roku się zdarza. W pierwszej kolejności trzeba podziękować, Panu Bogu, który z okazji święta przystroił Niebo w barwę starego złota... Następnie panu pułkownikowi Zbigniewowi Makowieckiemu, który specjalnie na naszą uroczystość przyleciał aż z Londynu...
[»] więcej
OPŁATEK PUŁKOWY A.D. 2015
"Historia kołem się toczy" to truizm tak ciężki, jako i niemiecka lanca, ale jakżeż go nie przytaczać, skoro i w obecnym roku pańskim, tako jak i w zeszłym Szwadron Niepołomice spotkał się na swoim opłatku w dniu dziesiątego stycznia br...
[»] więcej
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2015!
W tym roku z mapą Polski z 1927 r.
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2015! W tym roku z mapą Polski z 1927 r.
[»] więcej
Narodowe Święto Niepodległości 2014 w Krakowie
Ech listopadzie, melancholijny listopadzie... Czy na pewno? Otóż nie. [...] Niespodziewanie późnojesienne powietrze rozbrzmiało kanonadą śmiechów, okrzyków i vivatów tak radośnie głośnych, że aż świętomarciński wierzchowiec dęba stanął! Tak czytelniku! "Ojczyzna moja wolna! Wolna!"
[»] więcej
Hubertus czyli tańcujący wieczorek z piątku na wtorek...
Jak pewno drogi czytelniku wiesz, w dawnych, dobrych czasach, każdy wielki dzień poprzedzany był wigilijną kolacją. Czyż bieg myśliwski świętego Huberta nie jest właśnie takim wielkim dniem dla każdego kawalerzysty? Ano jest!
[»] więcej
Wszystkich Świętych
W przeddzień dnia Wszystkich Świętych, jak co roku postanowiliśmy odwiedzić groby żołnierzy 8 Pułku Ułanów, jak i innych kawalerzystów, którzy nosili inne barwy niż cesarskie złoto. Rozpoczęliśmy pod pomnikiem 8 Pułku, gdzie zaciagnęliśmy wartę, po czym pełni zadumy poszli na groby. Przy każdym pozostał po nas ciemnożółty proporczyk z napisem "Pamiętamy".
[»] więcej
Wola Gułowska. Relacja
Pierwszą swą potyczkę pan generał Wieniawa-Długoszowski przyrównał do młodzieńczych wspomnień pierwszego pocałunku, który może był i nieco niezdarny, lecz zapamiętany. Pierwsze polowe manewry Kawalerii Ochotniczej takoż na stałe zagoszczą w naszej pamięci, jednakże nie dlatego, że były pierwsze, lecz że były regulaminowo fenomenalne...
[»] więcej
Pola Chwały 2014
Na 27.09. A.D. 2014 przypadł drugi dzień organizowanych rok rocznie niepołomickich Pól Chwały - Imprezy, która integruje wszelkie środowiska, którym historia wojskowości obcą nie jest. Do królewskiego zamku zjeżdża się więc świta najróżniejszego autoramentu i takiej też proweniencji.
[»] więcej
75 lat temu w Tryńczy
W ostatnią sobotę, tj. 20 września br., przedstawiciele naszego Szwadronu brali udział w rekonstrukcji historycznej odtwarzającej potyczkę i wyparcie wojsk niemieckich z mostu na Wisłoce w Tryńczy.
[»] więcej
Komarów 2014
Już od trzech lat Szwadron Niepołomice w Barwach 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego jeździ konno na obchody Bitwy pod Komarowem, aby - w ten sposób - oddać hołd wszystkim tam poległym Kawalerzystom, a w szczególności tym z 8PU.
[»] więcej
ROK 2014, czyli 100. rocznica wymarszu z Krakowskich Błoń I Brygady Kadrowej
Rok 2014 jest szczególnym rokiem, gdyż to właśnie w nim przypada wiele znaczących rocznic w dziejach naszego Narodu i kraju. Rocznic smutnych, ale i radosnych zarazem...
[»] więcej
Odszedł dr Mirosław Holewiński
18 maja 2014 roku, w Krakowie, zmarł dr Mirosław Holewiński, wieloletni członek zarządu Koła Pułkowego 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego, Kawaler Honorowej Odznaki Pułkowej, architekt i historyk-pasjonat kawalerii, wielki patriota i propagator uczący młode pokolenia miłości do Ojczyzny.
[»] więcej
15 marca 2014 - Święto Pułkowe 2014
10 lat Szwadronu Niepołomice
Tegoroczne Święto Pułkowe miało dla współczesnych ułanów księcia Józefa wymiar szczególny. To najważniejsza w skali każdego roku uroczystość dla wszystkich, którym sercom są bliskie barwy "starego złota" zbiegło się z 230. rocznicą powstania późniejszego 8 Pułku Ułanów i 10. rocznicą powołania do życia Szwadronu Niepołomice.
[»] więcej
Żywe lekcje historii o kawalerii
W okresie ostatnich kilku miesięcy ułan Kawalerii Ochotniczej Wojciech Kłonicki przeprowadził cykl spotkań patriotycznych dla młodzieży szkolnej z terenu miasta i gminy Chmielnik...
[»] więcej
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2014!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, już po raz kolejny, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2014!
W tym roku w promocyjnej cenie!
[»] więcej
11 LISTOPADA, czyli jak połączyć pożyteczne z przyjemnym
Święto Narodowe 11 Listopada - Dzień Odzyskania Niepodległości po 123 latach rozbiorów, to święto wszystkich Polaków, które powinno obchodzić się godnie i dostojnie. Tak też się stało i w Krakowie.
[»] więcej
01 listopada 2013 r.
Jak co roku, w dniu 01 listopada, ułani ze Szwadronu Niepołomice w Barwach 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego wystawili wartę honorową na Cmentarzu Rakowickim...
[»] więcej
WIELKA REWIA KAWALERII 2013 R
A jednak się udało - mimo licznych trudności, począwszy od niechęci niektórych ludzi przez gąszcz administracyjnej procedury, niedowierzanie sceptyków, po kłopoty finansowe. W dniu 22 września 2013 roku na Krakowskich Błoniach, po 80 latach przerwy, stanęła polska Kawaleria.
[»] więcej
Uroczystość wręczenia medali "Pro Memoria"
W sobotę 22 czerwca pod pomnikiem Powstańców Styczniowych w Golczowicach spotkali się mieszkańcy, samorządowcy, młodzież szkolna oraz lokalne stowarzyszenia i organizacje, aby uczcić 150 rocznicę Powstania Styczniowego w Gminie Klucze...
[»] więcej
Bałtowskie Manewry 2013
W dniach 29.05. - 01.06.2013 roku, w gościnnym jak zwykle dla ułanów Bałtowie, odbyły się kolejne "Wielkie Manewry".
[»] więcej
Jubileusz 10. rocznicy powstania Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5 PSK
W 2013 roku przypada 10. rocznica powstania Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych i z tej okazji jest organizowanych wiele imprez kawaleryjskich, sportowych oraz edukacyjno - patriotycznych.
[»] więcej
16 marca 2013 r. Święto Pułkowe w roku 200. rocznicy śmierci ks. Józefa Poniatowskiego
Tegoroczne Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów miało szczególny charakter, albowiem w tym roku mija okrągła, 200. rocznica śmierci założyciela pułku i pierwszego dowódcy - ks. Józefa Poniatowskiego.
[»] więcej
Opłatek Pułkowy 8PU. Kraków, 12.01.2013 r.
W sobotę, 12. stycznia 2013 r., miało miejsce tradycyjne spotkanie Rodziny Pułkowej, Zarządu Stowarzyszenia i Szwadronu w barwach 8 Pułku Ułanów, na Opłatku Pułkowym.
[»] więcej
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2013!
W tym roku z płytą 'Uchroń nas, Boża Dziecino'
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, już po raz kolejny, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2013! W tym roku z płytą "Uchroń nas, Boża Dziecino" zawierającą Pieśni i kolędy żołnierskie
[»] więcej
Odszedł prof. Jacek Woźniakowski
29 listopada 2012 roku zmarł prof. Jacek Woźniakowski, honorowy prezes Koła Pułkowego 8 Pułku Ułanów ks. J. Poniatowskiego, absolwent Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, historyk sztuki, pisarz, publicysta, współzałożyciel Wydawnictwa Znak, były prezydent Krakowa. Przybył do 8 PU w sierpniu 1939 r. na praktykę i we wrześniu - jako kapral podchorąży - wyruszył z pułkiem do walki. Ranny przy przekraczaniu granicy z Węgrami uniknął śmierci w Starobielsku.
[»] więcej
90. rocznica powrotu Górnego Śląska do Polski
W sobotę, 22 czerwca br., w Katowicach, na Placu Sejmu Śląskiego, odbyły się uroczystości związane z 90. rocznicą powrotu części Górnego Śląska do Polski. Patronat nad tymi obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej...
[»] więcej
'VIVAT HUSZAR' 2012
Właśnie pod taki zawołaniem odbyło się "II Tradycyjne Spotkanie Kawalerzystów Basenu Karpackiego" na Węgrzech, w miejscowości Ópusztaszer. Cała impreza trwała trzy dni od 18 do 20 maja br. i była umiejscowiona w Narodowym Parku Pamięci Historycznej.
[»] więcej
Święto 3 maja 2012 r. Krótka defilada
Obchody tegorocznego Święta Konstytucji 3 Maja w Krakowie nie różniły by się prawie niczym, gdyby nie fakt, że o mało co zbrakło by na ulicach miasta oczekiwanej przez mieszkańców i turystów Kawalerii...
[»] więcej
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2012!
W tym roku z monetą kolekcjonerską
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, już po raz kolejny, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2012! W tym roku z monetą 2 zł Szwoleżer Gwardii Cesarza Napoleona I
[»] więcej
17 marca 2012 r. Święto pułkowe inne niż zwykle
Tegoroczne Święto Pułkowe Szwadronu Niepołomice w Barwach 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego było nietypowe i to z wielu powodów...
[»] więcej
Odszedł Michał Czarnecki
Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Przyjaciela ś. p. Michała Czarneckego...
[»] więcej
11.11.11. Sześć jedynek, niezapomnianych jedynek. Święto Niepodległości Polski
Dla Szwadronu w Barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego to kolejna ważna data tak samo jak dla tysięcy Polaków, którzy w tym dniu zapragnęli godnie uczcić odzyskanie Niepodległości.
[»] więcej
Hubertus 2011 w Bałtowie. Zaproszenie
Jest czas pracy i czas zabawy. Hubertus w tradycji jeździeckiej i kawaleryjskiej jest podsumowaniem całego sezonu. Szwadron Niepołomice już po raz drugi urządza Hubertusa w gościnnym Bałtowie w tym roku w dniach 4-6 listopada...
[»] więcej
Bitwa Warszawska 1920. Relacja z premiery filmu
29.09.2011 r. ułani Szwadronu Niepołomice w Barwach 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego uczestniczyli w premierze filmu Jerzego Hoffmana „Bitwa Warszawska 1920”, która odbyła się w kinie Cinema City w Galerii Kazimierz w Krakowie. Wszyscy byli ubrani w mundury...
[»] więcej
Centrum Wyszkolenia Kawalerii - możliwości dla każdego
Już po raz kolejny, w dniach 29 sierpnia do 11 września br., odbyło się szkolenie Kawalerzystów w ramach działającego Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Toporzysku. Był to czwarty i piąty kurs I stopnia i po raz pierwszy kurs II stopnia.
[»] więcej
Święto Kawalerii Polskiej 2011
W dniach 3/4 września br. po raz drugi obchodzone było w Polsce powojennej Święto Kawalerii Polskiej jako święto wojskowe, a po raz pierwszy uroczystość ta odbyła się w Warszawie.
[»] więcej
Komarów 2011 - Najlepsza Kawaleria na świecie
Jak co roku reprezentacja Szwadronu Niepołomice w Barwach 8 Pułku Ułanów ks. Jozefa Poniatowskiego wybrała się do Komarowa, aby wziąć udział w obchodach 91. rocznicy największej a zarazem zwycięskiej dla Polaków bitwy kawaleryjskiej minionego wieku.
[»] więcej
3 maja 2011r. w Jaśle
Z okazji 220 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja ułani II Plutonu Szwadronu Niepołomice na zaproszenie Burmistrza Miasta Jasła Andrzeja Czerneckiego uczestniczyli w uroczystościach majowego święta w Jaśle.
[»] więcej
I w Waszej chcemy żyć pamięci...
Święto ułanów księcia Józefa
Po raz kolejny prastary polski Wawel gościł wszystkich, którym tak drogie są barwy starego złota. Tegoroczne Święto 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego zgromadziło największą, w powojennej historii tego jakże doniosłego dla Krakowa wydarzenia, liczbę uczestników - członków Koła Pułkowego 8 PU, Rodziny Pułkowej, wszelkich sympatyków nawet z bardziej odległych od Grodu Kraka miejscowości...
[»] więcej
Kielce 7 marca 2011 roku
Pięć lat Forum Kawalerii RP im. Andrzeja Leśniaka
Dzisiaj mija piąta rocznica powstania Forum Kawalerii RP im. Andrzeja Leśniaka. Dokładnie 7 marca 2006 roku o godzinie 14.21 administrator Mariusz Górniak dokonał pierwszego wpisu i uruchomił tryby forum internetowego...
[»] więcej
W hołdzie poległym
Prezent na Święto Pułkowe 8 PU
Z okazji tegorocznego Święta Pułkowego 8 PU księcia Józefa Poniatowskiego Wojskowy Zespół Wokalny KONSONANS przygotował prezent dla wszystkich posiadaczy i sympatyków barw starego złota, a także dla wszystkich miłośników tradycji polskiej kawalerii...
[»] więcej
"PRZECHODNIU POWIEDZ OJCZYŹNIE IŻ WIERNI JEJ PRAWOM TU SPOCZYWAMY"
Na Cmentarzu Rakowickim znajduje się grobowiec i zarazem pomnik Ułanów 8 Pułku ks. Józefa Poniatowskiego, którzy 6 listopada 1923 roku zginęli w wyniku starć robotników z policją i wojskiem na ulicach Krakowa.
[»] więcej
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2011!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, już po raz kolejny, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2011!
[»] więcej
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego - zaproszenie
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Koło Pułkowe 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego w Krakowie oraz Stowarzyszenia "Szwadron Niepołomice" w barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego...
[»] więcej
Obowiązek czy przygoda, a może nieodzowna konieczność
W dniach: 25 luty do 03 marca br. w Ośrodku Jazdy Konnej "BÓR" Toporzysko został zorganizowany pierwszy kurs kawaleryjski w ramach utworzonej Szkoły Wyszkolenia Federacji Kawalerii Ochotniczej. Brało w nim udział 12 ułanów...
[»] więcej
Manewry Podkarpackie Przeworsk-Pawłokoma 26-29 maja 2011
Sekcja Przeworsk Szwadronu Niepołomice serdecznie zaprasza na II Manewry Podkarpackie.
[»] więcej
Jak całować to ułana...
Parafrazując słowa tej starej, znanej, kawaleryjskiej piosenki można powiedzieć: że jak na Andrzejki, to tylko z ułanem, a ściślej rzecz biorąc, z ułanami...
[»] więcej
Ułański akcent w przeglądzie piosenki wojskowej
18 listopada br. w Samorządowym Centrum Kultury w Busku Zdroju odbył się XV Powiatowy Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Partyzanckiej. Udział w nim wziął Wojskowy Zespół Wokalny KONSONANS...
[»] więcej
"Czas ucieka - wieczność czeka"
Jakże wymowna jest treść tej sentencji umieszczonej na wieży Kościoła Parafialnego w Wadowicach. Kolejny rok minął i po raz kolejny spotkaliśmy się w bardzo nielicznym gronie: 30 października br. na cmentarzu Rakowickim w Krakowie...
[»] więcej
Hubertus Szwadronu Niepołomice w Brzostku
23 października 2010 r. w Brzostku zebrał się prawie w komplecie II pluton Szwadronu Niepołomice wspomagany przez dowódcę rtm. Jana Znamca, kolegów Janusza Kozłowskiego, Marka Kutznera, Mirka Rejdycha i Tadeusza Ptaka. Cel oczywiście jeden, świętować tradycyjnego Hubertusa...
[»] więcej
Zaprzęg Szwadronu Niepołomice drugi w Zabajce!
9 października br. w Zabajce odbyły się zawody w zręczności położenia, będące imprezą towarzyszącą Wystawie Ogierów Zimnokrwistych. Całość zorganizował Małopolski i Podkarpacki Związek Hodowców Koni. W zawodach wzięło udział 8 ekip, zwyciężyli faworyci...
[»] więcej
Wrześniowy Szlak 2009 - wspomnienie
Minął rok od pamiętnej wyprawy zorganizowanej przez Szwadron Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego
[»] więcej
Hubertus Bałtów 6-11-2010
Przedstawiamy plan Hubertusa Szwadronu Niepołomice, który w tym roku odbędzie się w gościnnym Bałtowie, zachęcając do uczestnictwa.
[»] więcej
KOMARÓW 2010 - ZUPEŁNIE INACZEJ!
W tym roku rzeczywiście w Komarowie było wszystko inaczej i to z kilku powodów, w 2010 roku przypadała 90 rocznica zwycięskiej "Bitwy pod Komarowem", po raz pierwszy po II wojnie światowej obchodzono w wolnej Polsce "Święto Kawalerii Polskiej"...
[»] więcej
O tym, jak ułani w Jaśle świętowali Dzień WP...
I Memoriał Majora Henryka Dobrzańskiego
Zwyczajem powoli się staje, by Dzień Wojska Polskiego Szwadron Niepołomice świętował w garnizonie Jasło.
[»] więcej
Manewry Przeworsk - Radawa na powitanie lata
Korzystając z okazji, że pogoda w ostatnim czasie okazała się bardziej łaskawa do spotkań na świeżym powietrzu w dniach: 25-27 czerwca br. Pluton II naszego Szwadronu zorganizował "Rajd na powitanie lata"
[»] więcej
Propozycje Zawodów Regionalnych w Skokach Przez Przeszkody oraz zawodów Militari w Niepołomicach
Organizator: Szwadron Niepołomice. Termin: 10-11.07.2010 r. Miejsce: Hipodrom Niepołomice. Termin zgłoszeń: do 06.07.2010 r.
[»] więcej
Manewry Bałtowskie 2010
Tradycją się stało, iż w okolicach Bożego Ciała ułani ochotnicy Szwadronu Niepołomice zjeżdżają się do gościnnego Bałtowa. Tak też i w tym roku w dniach 2-6 czerwca w Bałtowskiej Krainie Koni rozbrzmiewały komendy i słychać było piosenki kawaleryjskie.
[»] więcej
Regionalne Zawody w Skokach przez Przeszkody w dniach 29-30 V 2010 r.
W dniach 29-30 Maja, tym razem na hipodromie WLKS Krakus Swoszowice, odbyły się Regionalne Zawody w Skokach przez Przeszkody...
[»] więcej
Popis Szwadronu Niepołomice w dniu 8 maja 2010 r.
W dniu 8 maja 2010 Szwadron Niepołomice poddał się weryfikacji swoich kwalifikacji przewidzianych regulaminem Federacji Kawalerii Ochotniczej określanej jako "Popis".
[»] więcej
Regionalne Zawody w Skokach przez Przeszkody w dniach 24-25 IV 2010 r.
W dniach 24-25 kwietnia na terenie Krakowskiego Klubu Jazdy Konnej odbyły się pierwsze otwarte Regionalne Zawody w Skokach przez Przeszkody...
[»] więcej
Noblesse oblige!
Dziś, 10.04.2010 r., pod Smoleńskiem zginęła Elita Państwa Polskiego, 70 lat temu Elita Wojska Polskiego, w tym dowódca 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego płk.dypl. Włodzimierz Dunin-Żuchowski i 36 Oficerów Pułku.
[»] więcej
DOWÓDCA WOJSK SPECJALNYCH
Generał dywizji Włodzimierz POTASIŃSKI
(1956-2010)
W tragicznej w skutkach katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku, dnia 10 kwietnia 2010 r., zginął dobrze nam znany i lubiany Generał dywizji Włodzimierz POTASIŃSKI.
[»] więcej
Święto Pułkowe 2010
Kupą Mości Panowie!!!
Dziękujemy Ci Zdzichu!
Zgodnie z rozesłanym wcześniej scenariuszem pierwsi ułani zaczęli pojawiać się w "Europejskiej" już na kilka minut przed 9.00. Stopniowo w restauracji robiło się coraz ciaśniej...
[»] więcej
Kalendarz Ułański Anno Domini 2010!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: Kalendarz Ułański Anno Domini 2010! Po raz pierwszy na rynku!
[»] więcej
11 listopada 2009 w Katowicach i Krakowie
W dniu 11 listopada Szwadron Niepołomice wystawił dwa oddziały liczące łącznie ponad 40 koni. Jeden z nich, wspólnie ze Szwadronem Toporzysko, uświetnił uroczystości w Krakowie. Drugi zaś udał się do Katowic.
[»] więcej
11 listopada '09 - „Deszczowe Święto”
W dniu tegorocznego Święta Narodowego 11 listopada miało być jak zawsze, spotkanie na bulwarach wiślanych, odprawa, przemarsz Drogą Królewską pod Barbakan i defilada. Jednak życie pisze swoje scenariusze...
[»] więcej
31 października '09 na Cmentarzu Rakowickim
W dniu 31 października ułani Szwadronu Niepołomice, jak co roku, spotkali się z członkami Koła Pułkowego 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego na Cmentarzu Rakowickim...
[»] więcej
„Inny Komarów 2009”
W tym roku, jak nakazuje tradycja kawaleryjska, w ostatnie dni sierpnia br. wybraliśmy się naszym szwadronem do Komarowa, aby po raz kolejny przeżywać drugą cześć „Bitwy Warszawskiej - Cudu Nad Wisłą” czyli bitwy pod Komarowem z 1920 roku
[»] więcej
I Biennale "Koń w sztuce" im. Juliusza Kossaka!
Zapraszamy na I Biennale "Koń w sztuce" im. Juliusza Kossaka Niepołomice 2009, którego współorganizatorem jest Szwadron Niepołomice. Z założeniach ma to być cykliczne biennale zajmujące się prezentacją Sztuki, której natchnieniem jest koń.
[»] więcej
Święto Wojska Polskiego.
Szwadron Niepołomice w Barwach 8 Pułku Ułanów Ks. Józefa Poniatowskiego na uroczystościach w Jaśle
15 sierpnia w Jaśle odbyły się uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego. Ta impreza od dawna była przygotowywana przez jasielską sekcję Szwadronu Niepołomice jako główna impreza 2009. I taką z pewnością była!
[»] więcej
Lotnicy i ułani na pokazach w podjasielskiej Czeluśnicy
9 sierpnia 2009 na lądowisku dla samolotów ultralekkich w Czeluśnicy nieopodal Jasła odbyły się pokazy lotnicze. W imprezie wzięła też udział zaproszona przez organizatorów jasielska sekcja Szwadronu Niepołomice
[»] więcej
POLA CHWAŁY 2009
Historia jako zabawa. Historia jako pasja.
IV Otwarte Spotkania Wargamingowe
Zapraszamy od piątku 25.09.2009 do niedzieli 27.09.2009 r.
[»] więcej
Zamieniwszy konie na pegazy
Prawie powietrzna kawaleria, czyli ułańskie w Pobiedniku skakanie
W dniach 30.07. - 02.08.2009 r. na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim obyło się szkolenie spadochronowe dla członków Szwadronu Niepołomice i osób towarzyszących
[»] więcej
Szwadron Niepołomice na Podkarpaciu, czyli chrzest bojowy Sekcji Jasło
W dniu 18 lipca 2009, nastąpił chrzest bojowy Sekcji Jasło. Od dawna oczekiwana generalna próba i od razu rzucamy się na „głęboka wodę”. W jednym dniu sekcja organizuje dwie imprezy, ślub naszego kolegi ułana Kosiby i VIII Dni Ziemi Brzosteckiej.
[»] więcej
Śladami mjr. Hubala
Niewielkie Manewry, ale ranni byli
I znów gościnny Bałtów przygarnął do siebie miłośników tradycji kawaleryjskich. Pogoda tylko w sobotę okazała się kapryśna i deszczowa. Tym razem impreza pomyślana była i zorganizowana z rozmachem a cały ciężar pracy organizacyjnej wziął na siebie niezastąpiony ułan Krzysztof Dyk...
[»] więcej
I Memoriał Andrzeja Leśniaka
W sobotę 23 maja 2009 roku na hipodromie Stadniny "Niepołomice" pod zamkiem w Niepołomicach I Sekcja Liniowa Oddziału Kawaleryjskiego Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego zorganizowała wewnętrzne zawody p.n. "I Memoriał Andrzeja Leśniaka"
[»] więcej
Majówka z Kawalerią 2009
Po raz kolejny ułani ze Szwadronu Niepołomice uświetnili swoją obecnością tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Był to już szósta Kawaleryjska Majówka w wykonaniu ułanów księcia Józefa
[»] więcej
"Moja relacja z Dni Ułana w Poznaniu"
Reprezentacja Szwadronu Niepołomice w składzie: Jan Znamiec, Paweł Żmudzki, Grzegorz Wojtaczka, Wacław Telega, Maciej Nowak, w towarzystwie Barbary Żmudzkiej, Marzeny Antończyk, Małgorzaty Rakowskiej i Alicji Kollar w dniach 16 - 20 kwietnia uczestniczyła w Dniach Ułana w Poznaniu oraz zawodach Militarii.
[»] więcej
Uroczyste obchody Święta Pułkowego 8 Pułku Ułanów w 2009 roku.
W sobotę 21 marca 2009 roku, jak co roku, w Krakowie zebrali się wszyscy, którym drogie są najwyższe wartości: umiłowanie Boga, Honoru i Ojczyzny ucieleśnione w czci dla 225 letniej historii 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego.
[»] więcej
POLA CHWAŁY 2008
Historia jako zabawa. Historia jako pasja.
III Otwarte Spotkania Wargamingowe.
W dniach od 26 do 28 września 2008 roku w Niepołomicach, na terenie Zamku Królewskiego oraz w jego najbliższym otoczeniu a także na terenie hipodromu Stadniny Niepołomice zlokalizowanej u podnóża Zamku odbyła się, już po raz trzeci impreza p.n. Pola Chwały 2008...
[»] więcej
325. Rocznica Victorii Wiedeńskiej
W dniach 12-14 września 2008 roku, w rocznicę zwycięstwa pod Wiedniem, krakowskie Błonia zamieniły się w ogromne pole bitwy. W tych wydarzeniach uczestniczył również Szwadron Niepołomice.
[»] więcej
88 rocznica bitwy po Komarowem
Z krakowskich Błoni pod Komarów...
Do tegorocznych obchodów kolejnej rocznicy największego kawaleryjskiego boju XX wieku ułani z Niepołomic zaczęli się przygotowywać wyjątkowo wcześnie...
[»] więcej
Grudziądz - Kolebka Kawalerii Polskiej
Jest wiele ciekawych spotkań, imprez i rekonstrukcji w każdym roku, na które warto pojechać, jednak czas i logistyka nie zawsze na to pozwalają. Ale Grudziądz i Zjazd Kawalerzystów, to miejsce, które nie może być pominięte w corocznym kalendarzu.
[»] więcej
Kolejna Kadrówka za nami...
Tegoroczna, 94 rocznica wymarszu z Oleandrów I Kompanii Kadrowej, miała znacznie skromniejszy charakter niż w latach poprzednich. Nie mogło jednak zabraknąć na niej ułanów z Niepołomic...
[»] więcej
Przybyli ułani... do Brzostku
Dni Ziemi Brzosteckiej 2008 ze Szwadronem Niepołomice!
Te dni będą na zawsze dla Brzostku, a nade wszystko dla mnie, dniami wyjątkowymi. Po raz pierwszy od 1938 roku zawitali do tego małego, podkarpackiego miasteczka ułani...
[»] więcej
Zdarzyło się w Pacanowie…
O mało co asysta obrazu
Takie kwadratowe jaja mogą wydarzyć się jedynie w sławetnym Kozim Grodzie! Nie będę wyliczał tutaj wszystkich paradoksów i nietypowych zachowań, objawień i arabskich pomysłów, jakie w przeciągu historii tej miejscowości miały miejsce…
[»] więcej
Zawody w Skokach przez Przeszkody
W dniach 28-29 Czerwca na terenie Krakowskiego Klubu Jazdy Konnej zostały rozegrane kolejne Regionalne Zawody w Skokach przez Przeszkody gdzie Sekcję Sportową Szwadronu Niepołomice ponownie reprezentowali : Jan Znamiec na ogierze Carbid II oraz Marzena Antończyk na wałachu Linneusz.
[»] więcej
W Klikowej i Tarnowie
8 czerwca br. delegacja Szwadronu Niepołomice w sile dziewięciu koni i trzech ułanów w szyku pieszym brała udział w obchodach Święta 5 Pułku Strzelców Konnych w Klikowej i Tarnowie.
[»] więcej
Cichociemni lądują w Polsce
Oczywiście wydarzyło się to w Polsce, ale ponad 60 lat temu podczas II Wojny Światowej. Najlepsi Polscy żołnierze, którzy przebywali w Anglii
[»] więcej
Andrzej LEŚNIAK – to już dwa lata
Czas niestety biegnie bardzo szybko, uzmysłowiliśmy Sobie tą prawdę po raz kolejny 14 maja br. kiedy to właśnie w tym dniu minęła druga rocznica tragicznej śmierci naszego wspaniałego kolegi
[»] więcej
Kawaleryjska majówka 2008
Witaj majowa jutrzenko
Defilada w linii sekcji!!!
Już po raz czwarty ułani z Niepołomic dostąpili zaszczytu uczestniczenia w uroczystych obchodach kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Od czterech lat majowa parada otwiera nasz kalendarz oficjalnych kawaleryjskich wystąpień w szyku konnym
[»] więcej
Deszczowe manewry
Realizując plany działania naszego Szwadronu (między innymi więcej spotkań celem pogłębienia przyjaźni jego członków i ćwiczenia musztry konnej) w 2008 roku, 19 kwietnia odbyły się pierwsze z zaplanowanych na ten rok manewry.
[»] więcej
Zmarł o. gen. Adam Studziński OP
2 kwietnia 2008 roku zmarł w Krakowie, w wieku 97 lat, o. gen. Adam Studziński OP, kapelan w II Korpusie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, duszpasterz legionistów, żołnierzy AK i harcerzy.
[»] więcej
Święto Pułkowe 8 PU
Przy krypcie księcia i Marszałka
15 marca br. wszyscy, którym są tak drogie barwy 8 PU, manifestowali swoje przywiązanie do tradycji pułku kawalerii II RP o najstarszym rodowodzie i jakże ważnej roli, którą odegrał w walce o obronę narodowego odrodzenia
[»] więcej
Bal u Ułanów Grochowskich
2 lutego br. w ośrodku szkoleniowym zespołu „MAZOWSZE” w Otrębusach obok Nadarzyna odbył się piąty już Bal Pułkowy organizowany przez Stowarzyszenie Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego!
[»] więcej
Ułański Opłatek
21 grudnia 2007 roku członkowie Szwadronu Niepołomice z rodzinami i ich sympatycy po raz kolejny spotkali się na tradycyjnym spotkaniu wigilijnym i podsumowaniu rocznej działalności Szwadronu. Spotkanie to uświetnili swoją obecnością członkowie Koła Pułkowego 8 PU z prezesem Kazimierzem Tratkiewiczem.
[»] więcej
BYDLIN 2007
Miesiąc listopad to szczególny czas dla Polaków. To właśnie w tym miesiącu obchodzimy Święto Zmarłych jak i wspominany dzień odzyskania Niepodległości. Również w historii podczas tych trzydziestu listopadowych dni wiele się wydarzyło, od wybuchu Powstania Listopadowego w 1830, do tych może mniej znanych jak bitwa pod Krzywopłotami w 1914 roku.
[»] więcej
11 listopada 2007 roku
Galopem po Basztowej!
Kupą! Mości Panowie!
I znów, jak w poprzednich latach, ułani w złotożółtych otokach paradowali w Królewskim Mieście Krakowie z okazji Święta Niepodległości, z okazji 89 rocznicy jej odzyskania.
[»] więcej
AD 01 listopada 2007 roku
Dzień 01 listopada to tradycyjne święto Wszystkich Świętych, to dzień, w którym myślami wracamy do wszystkich tych nam bliskich, którzy odeszli od nas na zawsze.
[»] więcej
Zawody strzeleckie 2007
W dniu 14.10.2007 na strzelnicy sportowej na Pasterniku w Krakowie odbyły się zawody strzeleckie.
[»] więcej
Na Ziemi Świętokrzyskiej
Andrzej! Trzymaj się
16 września br. na terenie Miejskiego Ośrodka Sporu i Rekreacji przy ulicy Bocznej w Kielcach odbyły się po raz pierwszy Wojewódzkie Dożynki! Udziału w tej niecodziennej uroczystości wziął również Szwadron Niepołomice
[»] więcej
85. rocznica przyłączenia Śląska do Rzeczypospolitej
Wrzesień dla naszego Szwadronu rozpoczął się dość nietypowo i uroczyście...
[»] więcej
W gościnie u Pana Pułkownika Dudka
87 rocznica bitwy pod Komarowem
Nic tak nie potęguje uczucia dumy i tożsamości narodowej, jak odwiedzanie miejsc największych triumfów i victorii w historii naszego narodu i naszej państwowości! To żywe obcowanie z przeszłością
[»] więcej
Mistrzostwa Polski Amatorów w WKKW
Uprzejmie informujemy, że Klub Jeździecki SZARŻA im 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego z siedzibą w Bolęcinie podjął się organizacji Mistrzostw Polski Amatorów w WKKW.
[»] więcej
93 rocznica wymarszu I Kompanii Kadrowej
Galopem pod Kopiec Piłsudskiego
"Żółte ułany" z Niepołomic zbyt mocno wryli się w krajobraz Królewskiego Miasta Krakowa, aby mogło ich zabraknąć w tym dniu na krakowskich ulicach
[»] więcej
Święto 5 Pułku Strzelców Konnych
Program ramowy uroczystości z okazji Święta 5 PSK w dniu 3 czerwca 2007r.
[»] więcej
Majówka z Kawalerią 2007
Po raz kolejny uroczystości rocznicowe majowej Konstytucji w Królewskim Mieście Krakowie uświetnione zostały kawaleryjskim akcentem. Ulicami Krakowa przedefilowała po raz kolejny kawalkada kilkudziesięciu koni, rozpoczynająca się oddziałem 30 ułanów w złotożółtych barwach 8 PU.
[»] więcej
„Żółte Ułany” w Poznaniu
Realizując założenia przyjęte na ten rok przez nasze Stowarzyszenie w dniach 19 - 22 kwietnia br. braliśmy udział w XXII już Dniach Ułana w Poznaniu, jak zawsze połączone z kawaleryjskimi zawodami militari.
[»] więcej
Święto Pułkowe A.D. 2007
W sobotę 17 marca 2007 roku z dwudniowym wyprzedzeniem, Stowarzyszenie Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego obchodziło zgodnie z wieloletnią tradycją Święto Pułkowe, przypadające w dniu imienin Szefa Pułku
[»] więcej
Spieszmy się kochać ludzi - tak szybko odchodzą!
A nadzieja znów wstąpi w nas,
Nieobecnych pojawią się cienie...
15 grudnia br. wszyscy związani ze Szwadronem Niepołomice zebrali się na tradycyjnym spotkaniu wigilijnym w restauracji "U Majora". To było już trzecie opłatkowe spotkanie ułanów z Niepołomic. Niestety, już nie w tym samym gronie, jak rok temu.
[»] więcej
Ułański Opłatek
15 grudnia br. w restauracji „U Majora” w kompleksie handlowym PLAZA w Krakowie odbędzie się spotkanie wigilijne dla członków Szwadronu Niepołomice w barwach 8 PU.
[»] więcej
Medale dla ułanów z Niepołomic
29 listopada br. pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Matejki w Krakowie punktualnie o godz. 12.00 rozpoczęła się uroczystość z okazji 176 rocznicy wybuchu powstania listopadowego
[»] więcej
11 listopada 2006 roku w Krakowie i Tarnowie
Sztandar dla Szwadronu z Niepołomic
Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości w Królewskim Mieście Krakowie miało dla ułanów z Niepołomic wymiar wyjątkowy. W tym bowiem dniu Szwadron z Niepołomic otrzymał swój wymarzony sztandar.
[»] więcej
Wielka Parada Kawalerii w Wilanowie
W dniach 9 - 10 września 2006 roku Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów Ks. Józefa Poniatowskiego po raz kolejny w tym roku opuścił swe stałe kwatery w Niepołomicach. Tym razem by uczestniczyć w Wielkiej Paradzie Kawalerii w Wilanowie
[»] więcej
Wielka Wronowiecka 2006
Blisko 1,5 tys widzów obejrzało tegoroczne zmagania amazonek i jeźdźców na gościnnej posesji Fryderyka Walaszka, właściciela stajni "Pod Dębami. Wśród zawodników - już tradycyjnie - nie zabrakło naszych reprezentantów
[»] więcej
27 sierpnia 2006 roku
86 rocznica bitwy pod Komarowem
Byliśmy pod Komarowem, na polach Wolicy Śniatyckiej!!! Niech rozpiera nas nieskrywana duma, niech nigdy nie zginie pamięć o Bohaterach spod Komarowa, o Rokitniańskich Szwoleżerach, którzy tę bitwę rozpoczęli
[»] więcej
Z szeregów Błękitnego Szwadronu
ppor Zbigniew "Zbyszko" Haszlakiewicz
28 lipca 2006 roku w miejscowości Dołhomościska na Ukrainie, wzięliśmy udział w otwarciu rodowej kaplicy Haszlakiewiczow, dawnych właścicieli Dołhomościsk. W kaplicy jest pochowany ppor. Zbigniew "Zbyszko" Haszlakiewicz
[»] więcej
Zmarł gen. bryg. Michał Gutowski
Jeden z najwybitniejszych polskich jeźdźców, Mistrz Armii z 1934 roku, uczestnik olimpiady w Berlinie w 1936 roku.
[»] więcej
5 sierpnia 2006 roku.
Kawaleryjski pokaz na Błoniach
Tym razem krakowskie Błonia okazały się znacznie łaskawsze dla kawalerzystów uczestniczących w pokazie z okazji kolejnej rocznicy I Kompani Kadrowej.
[»] więcej
1914 - 2006
92 rocznica odrodzenia kawalerii polskiej i wymarszu I Kompanii Kadrowej
Mało kto chyba już teraz wie o tym, że cztery dni przed wymarszem z Oleandrów I Kompanii Kadrowej rozpoczęła działania wojenne... polska kawaleria!!!
[»] więcej
Zmarł Ułan Władysław Wartoń
Moi Drodzy, z wielkim smutkiem pragnę Was poinformować o śmierci naszego drogiego Ułana Władysława WARTONIA. Odszedł do "Błękitnego Szwadronu" wczoraj koło godziny 21.00
[»] więcej
Uroczyste obchody rocznicy wymarszu
I Kompanii Kadrowej
ZAPRASZAMY naszych przyjaciół i sympatyków, a także mieszkańców Krakowa do wzięcia udziału w uroczystych obchodach rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej...
[»] więcej
Odszedł od nas rtm Andrzej Leśniak
14 maja 2006 roku około godz. 14.00 zginął tragicznie podczas jazdy konnej w okolicach Krzeszowic rtm Andrzej Leśniak, jeden z pierwszych założycieli kawaleryjskiej grupy w Niepołomicach. Miał 54 lata.
[»] więcej
3 maja po kawaleryjsku. Majówka z Kawalerią
Takiego kawaleryjskiego akcentu nie miały jeszcze chyba żadne uroczystości rocznicowe majowej Konstytucji w czasach III Rzeczpospolitej.
[»] więcej
Święto Pułkowe 2006
Tegoroczne Święto Pułkowe ułani księcia Józefa obchodzili 18 marca, w przeddzień imienin swego patrona. W tej tradycyjnej uroczystości wzięli udział wszyscy, którym drogie są barwy 8 PU.
[»] więcej
Apel Weteranów Kawalerii II RP
STANOWISKO KAWALERZYSTÓW II RP ZGROMADZONYCH PODCZAS XVII ZJAZDU KAWALERZYSTÓW II RP W GRUDZIĄDZU W DNIACH 19 - 21 SIERPNIA 2005 ROKU W SPRAWIE NADUŻYWANIA SYMBOLI I MUNDURÓW KAWALERYJSKICH PRZEZ CZĘŚĆ ŚRODOWISK JEŹDZIECKICH W POLSCE
[»] więcej
Wigilijne spotkanie „U Majora”
16 grudnia br. w restauracji „U Majora” spotkali się członkowie Szwadronu Niepołomice w barwach 8 PU na tradycyjnym ułańskim opłatku.
[»] więcej
Zmarł płk Roman Marceli Bąk – Bąkowski
Szanowni Koledzy Kawalerzyści!
Odszedł od nas znany nam wszystkim i tryskający zawsze humorem i żywotnością, ostatni Dowódca Kawalerii
[»] więcej
11 listopada 2005 roku. Parada Święta Niepodległości
11 listopada br. Szwadron Niepołomice w barwach 8 PU po raz kolejny manifestował swoje ogromne przywiązanie do kultywowania piękniej tradycji niepodległościowej naszego narodu z okresu międzywojennego.
[»] więcej
1 listopada - warta honorowa na Cmentarzu Rakowickim
Dzień 1 listopada w Polskiej tradycji narodowej to szczególne święto, kiedy myślami wracamy do tych, z którymi nie będzie nam już dane spotkać się za naszego życia.
[»] więcej
Hubertus. Klikowa 2005
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznego biegu myśliwskiego 8 PU ks Józefa Poniatowskiego
[»] więcej
Darz Bór. Ułani na Wawelu
23 października 2005 r, w Katedrze śś. Stanisława i Wacława na Wawelu, została odprawiona uroczysta msza święta w intencji myśliwych i jeźdźców. W uroczystości wzięła udział reprezentacja 8 PU Ks. Józefa Poniatowskiego.
[»] więcej
Święto Narodowe - 11 listopada
Zbliża się 11 listopada - nasze Święto Narodowe. 87 lat temu dokładnie w tym dniu, podzielonemu miedzy trzy mocarstwa narodowi poskiemu, rozbłysła wolność i niepodległość.
[»] więcej
Jesienne manewry w Bałtowie
Na tegoroczne manewry jesienne Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów ks Józefa Poniatowskiego wybrał sobie urocze okolice Bałtowa w województwie świętokrzyskim, gdzie gościł zresztą nie po raz pierwszy.
[»] więcej
Spotkanie u Ułana
W sobotę, 17 września br. reprezentacja ułanów 8pu kx Józefa Poniatowskiego pod dowództwem Jana ZNAMCA, regulaminowo umundurowana, zameldowała się u Ułana 14pu Jazłowieckich Pana Władysława WARTONIA w jego domu, w Krakowie.
[»] więcej
Dni Ułana w Bałtowie
Zapraszamy do Bałtowa wszystkich miłośników koni, militariów i historii.
[»] więcej
Niegowić. VIII Rajd „Szlakiem Kopców Legendarnych i Historycznych”
6 sierpnia br. patrol konny Szwadronu z Niepołomic w barwach 8 Pułku Ułanów ks Józefa Poniatowskiego wyruszył na VIII Rajd „Szlakiem Kopców Legendarnych i Historycznych”.
[»] więcej
Na deszczowych Błoniach
Wiele hartu i kawaleryjskiego charakteru wykazali ułani z Niepołomic podczas występu na krakowskich Błoniach w przeddzień wymarszu uczestników marszu szlakiem I Kompanii Kadrowej.
[»] więcej
Uroczyste obchody 91 rocznicy wymarszu
I Kompanii Kadrowej
ZAPRASZAMY wszystkich b. Żołnierzy Pułku, ich Rodziny i Przyjaciół, tworzących naszą Pułkową Rodzinę do wzięcia udziału
w uroczystych obchodach rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej...
[»] więcej
1914-2005 – 91 rocznica odrodzenia kawalerii polskiej
i wymarszu I Kompanii Kadrowej
Mało kto chyba już teraz wie o tym, że cztery dni przed wymarszem z Oleandrów
I Kompanii Kadrowej rozpoczęła działania wojenne… polska kawaleria!!!

[»] więcej
Plan uroczystości obchodów rocznicy wymarszu Kadrówki 5 sierpnia 2005
Kolejną imprezą kawaleryjską, do której przygotowania już się rozpoczęły, będą obchody rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej w dniu 5 sierpnia 2005 roku w Krakowie.
[»] więcej
Śpiew Słowika wśród dinozaurów.
Ułani księcia Józia w ... Parku Jurajskim
Wielkie brawa zebrali ułani z Niepołomic, którzy 25 czerwca br. na terenie Parku Jurajskiego w Bałtowie niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego zaprezentowali musztrę kawaleryjską, władanie bronią białą z mini szarżą oraz dali pokaz kaskaderki.
[»] więcej
Lance do boju! Szable w dłoń! czyli kawaleria w natarciu
W sobotę 18 czerwca 2005 roku na terenie Klubu Jazdy Konnej „Pod Żubrem” w Niepołomicach zostały rozegrane „towarzyskie” zawody kawaleryjskie, w trakcie których rozegrane zostały konkursy.
[»] więcej
Podziękowania z Kancelarii Prezydenta Miasta Krakowa
Szanowny Panie Rotmistrzu
Proszę przyjąć moje serdeczne podziękowania oraz wyrazy uznania za zaangażowanie oraz pomoc podczas organizacji tegorocznych uroczystosci majowych.
[»] więcej
Parada kawalerii polskiej
W czwartek, 9 czerwca 2005 roku o godz. 18.00 w galerii restauracji "Kawaleria"
w Krakowie odbył się wernisaż wystawy: "Parada kawalerii polskiej na krakowskich Błoniach - 6.X.1933r."
[»] więcej
Odszedł por. Michał Wołejko (1916 – 2005)
31 maja 2005 roku odszedł w szeregi Błękitnego Szwadronu por. Michał Wołejko, kombatant 8 Pułku Ułanów ks Józefa Poniatowskiego, uczestnik kampanii wrześniowej 1939.
[»] więcej
Ułani żegnają Weterana śp. Michała Wołejkę
04.06.2005 r. na Cmentarzu w Częstochowie pożegnaliśmy Naszego Weterana śp. Michała Wołejkę. Jego syn przekazał na moje ręce Jego zdjęcie w mundurze ułana 8 Pułku.
[»] więcej
Bieszczady 2005
Wiosenne manewry (niekoniecznie miłosne)
Wiosną tego roku, w dniach od 25 do 29 maja, niepołomicki szwadron Stowarzyszenia Koła 8 PU wybrał sobie na miejsce manewrów przepięknie położoną w Czarnej Górnej stadninę koni rasy hanowerskiej Państwa Anny i Jana Dudków.
[»] więcej
Obchody 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej
w Krakowie
Parada w dniu 8 maja br. miała dla wszystkich członków i kandydatów Stowarzyszenia szczególne znaczenie.
[»] więcej
Żółte ułany! Naprzód wiara!
3 maja 2005 roku w Krakowie
Do tegorocznych obchodów kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, niepołomicki szwadron Stowarzyszenia Koło Pułkowe 8 PU ks. J. Poniatowskiego przygotował się szczególnie starannie...
[»] więcej
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
DAK Wielkopolski
Siódmy dak ma dobre konie,
jechać, jechać zaś pieronie

Zawsze dumny, wielkopański
to jest siódmy dak poznański.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,