uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Oświadczenie w sprawie reportażu

W związku z emisją reportażu "Tomasz Lis na żywo" w dniu wczorajszym tj. poniedziałek 17 listopada 2008 r., o godz. 21.40 w TVP 2 niniejszym oświadczam:

  • Materiały zawarte w programie P. Tomasza Lisa stanowią przejaw niedopuszczalnej manipulacji mediów.
  • Fragment programu dotyczący tematu koni wysyłanych na rzeź i absurdalnie powiązanego z tym faktem Szwadronu Niepołomice podaje nieprawdziwe informacje.
  • W programie tym bez naszej wiedzy i zgody wykorzystano wizerunki ułanów Szwadronu Niepołomice w kontekście makabrycznych zdjęć transportu koni na rzeź oraz prowokacji dziennikarskiej dokonanej z osobą zajmującą się handlem końmi.

Żaden z naszych ułanów nie dopuszcza nawet do siebie myśli, aby mógł oddać swojego najwierniejszego przyjaciela w obce ręce, a co dopiero na rzeź. Wszyscy, którzy mieli okazję spotkać się z nami, bardzo dobrze wiedzą jak doskonałe warunki stajenne stworzyliśmy dla naszych koni oraz jaką opieką je otaczamy.

Każdy z nas życzyłby sobie, aby w naszym kraju w ogóle nie istniał problem koni sprzedawanych na rzeź. Jest to jednak zjawisko gospodarcze, którego z pewnością nie wyeliminuje się poprzez organizację indywidualnych akcji medialnych. Tego typu akcje służą przede wszystkim ich organizatorom a nie dobru koni.

Żaden logicznie myślący człowiek, mający chociażby podstawową wiedzę na temat koni zaprzęgowych, z pewnością nie uwierzy, że do trzykonnego zaprzęgu taczanki można używać koni rzeźnych. Konie używane w zaprzęgach dwukonnych, a co dopiero trzykonnych, wymagają bardzo długiego, mozolnego i systematycznego treningu po to, aby mogły występować w trakcie imprez masowych. Od charakteru tych koni, stopnia wyszkolenia, zależy bowiem bezpieczeństwo uczestników tych imprez, za które zawsze ponosimy odpowiedzialność.
Absurdem jest zatem twierdzenie, że tak przygotowane konie bezpośrednio po paradzie miałyby być oddane na rzeź. Takie stwierdzenie można było sformułować jedynie poprzez zmanipulowanie archiwalnych materiałów pokazujących niewyobrażalną krzywdę koni (wielokrotnie już prezentowanych publiczne) z wyrwanymi z kontekstu fragmentami wypowiedzi sprzedawcy koni oraz - niestety - zdjęć naszego Szwadronu z defilady 11 listopada w Katowicach.

O charakterze materiału wyemitowanego przez P. T. Lisa najlepiej świadczy fakt, iż moja wypowiedź, w której wyraźnie zaprzeczyłem, aby którykolwiek z kawalerzystów mógł oddać własnego konia - co byłoby równoznaczne z pozbyciem się własnej duszy - została praktycznie niezauważona. Natomiast wypowiedź, w której oświadczyłem, że Koń zawsze dzielił los Polaka została zbrukana osobistym dodatkiem P. Tomasza lisa "... dopóki nie zostanie oddany na rzeź"

Program P. Tomasza Lisa w mojej ocenie jest przejawem braku rzetelności dziennikarskiej oraz celowej manipulacji nastawionej na efekt populistyczny.

Program ten wyrządził nam dużą krzywdę. Podważa bowiem nasz kilkuletni dorobek oraz godzi w wartości, które są dla nas najważniejsze.

Niezwłocznie po jego wyemitowaniu podjęliśmy stanowcze działania mające na celu zdementowanie nieprawdziwych informacji.

Działania te zostały podjęte niemal przez wszystkie środowiska kawaleryjskie, które nas znają i odebrały wspomniany program jako atak skierowany również bezpośrednio na siebie.

Efektem tych działań jest uzyskanie zapewnienia od kierownika produkcji programu, że te nierzetelne materiały nie będą już więcej publikowane.

Szkody i krzywda nam wyrządzone trudno będzie jednak naprawić.

Dziękuję wszystkim tym, którzy w tak trudnej dla nas chwili okazali nam swoje zrozumienie i poparcie. Mamy zamiar kontynuować wszelkie możliwe działania faktyczne i prawne, które pozwolą ujawnić prawdę i - przynajmniej w części - naprawić krzywdy wyrządzone naszemu Szwadronowi i całemu środowisku.

Jan Znamiec
Dowódca Szwadronu Niepołomice


Aktualizacja: 2008-11-19 17:30:53

Szanowny Panie
Wszyscy z uwaga przeczytalismy przesłane nam maile.
Temat jest bulwersujący. Emitując materiał, jak wczesniej napisałam nie było naszym zamiarem obrazic kogokolwiek.Przykro nam bardzo, że felieton osiągnął wręcz odwrotny skutek od zamierzonego i spowodował niezasłuzone ataki na Pana środowisko.
Materiał filmowy został juz wycofany z emisji powtórkowej. Jeszcze raz przepraszamy. Mimo wszystko mam nadzieję, że wyemitowany materiał nie przyczyni sie do zdezawuowania zasług i dorobku Pana Środowiska oraz znaczenia Koni.

Z powazaniem Krystyna Bystrosz - Producent programu "Tomasz Lis na Zywo"Aktualizacja: 2008-11-20 19:30:25


Tekst Pana Lesława Kukawskiego, który już ukazał się na stronie Nowego Przeglądu Kawaleryjskiego:

17 listopada 2008 roku na zakończenie programu redaktora Tomasza Lisa poświęconego jak co tydzień od pewnego czasu dyskusjom i wywiadom na tematy polityczno-gospodarcze naszego kraju, wyświetlono krótki reportaż poświęcony koniom.

Parę słów komentarza redaktora Lisa nie wyjaśniło jaki był cel tego skandalicznego materiału.A skandal polegał na ewidentnej manipulacji. Zmontowano dwa niezależne wątki, tworząc z nich jedną całość.

Każdy z nich osobno, z odpowiednim komentarzem byłby tylko informacją dla widzów. Natomiast połączenie ich w jedną całość, nie tylko jest wierutnym kłamstwem, ale spowodowało ogromną krzywdę wielu ludziom w oczach bezkrytycznych odbiorców tego programu.

Pierwszy wątek tej audycji to wyrywkowy reportaż z uroczystości Święta 11 Listopada w Katowicach, w których wziął udział jeden z lepszych Klubów Kawaleryjskich w Polsce – Szwadron Niepołomice im. 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego. Dodano do tego drugi wątek – reportaż sprzed kilku lat obrazujący okropne warunki eksportu koni rzeżnych z Polski do Włoch.

Tak rzeczywiście było przez szereg lat do momentu, kiedy energiczne działania władz weterynaryjnych i rygorystyczne przepisy Unii Europejskiej położyły kres temu przerażającemu procederowi. Na ten, jakże przykry i bulwersujący temat pisano wielokrotnie na łamach periodyków hipologicznych i w różnych wydawnictwach prasowych.

Przypomnienie tego haniebnego procederu nie byłoby niczym złym, ale łączenie tego z działalnością Oddziału Kawalerii Ochotniczej jest oburzające. Powstaje pytanie: komu i dlaczego zależało na emitowaniu tak obraźliwego i kłamliwego tekstu.

Dziwi też fakt, dlaczego tak znany i ceniony publicysta, jak redaktor Tomasz Lis włączył do swojego programu tak skandaliczny i nieprawdziwy montaż.

Wiadomo jak trudno jest zdementować błędne informacje prasowe, a tym bardziej telewizyjne. Ten kto przygotował tak fałszywe informacje, na pewno świetnie zdawał sobie z tego sprawę.Jednak wątpliwe, aby przewidział, że pokrzywdzeni nie pozostaną bezczynni.

Kluby kawaleryjskie, których jest w Polsce coraz więcej, nawiązują swoją działalnością do pułków jazdy II Rzeczypospolitej.

Dawniej w Wojsku Polskim koń był nie tylko jednym ze środków walki ale także przyjacielem żołnierza i tak był traktowany. Najpierw koń był oporządzany i karmiony, a dopiero potem jego jeździec czy wożnica.
Obecnie kluby kawaleryjskie też tak traktują swoje konie.

Członkami klubów są ludzie w różnym wieku,wszystko ochotnicy, którzy z sentymentu do koni i munduru poświęcają swój wolny od pracy i nauki czas, a także środki finansowe. Nie do pomyślenia jest, aby traktowali swoje konie żle.

Gdyby się coś takiego zdarzyło, to sprawca zostałby usunięty z oddziału.

Kawaleria w Polsce cieszyła się zawsze sympatią społeczeństwa i garneli się do niej młodzi ludzie, a złe traktowanie koni było poprostu niemożliwe.

Niestety nigdzie na świecie nie jest możliwe pozostawienie "na łaskawym chlebie" wszystkich starych zwierząt po ich okresie produkcyjnym.

Tylko nieliczne mogą z tego skorzystać i dożywać swoich dni w spokoju i pod opieką. Większość musi trafić do rzeżni, ale zarówno hodowcy, jak i użytkownicy starają się, aby to nastąpiło jak najpóżniej. Do rzeżni trafiają też zwierzęta z urazami niemożliwymi do wyleczenia.

Z chowu koni zimnokrwistych, szybko przybierających na wadze, żyje wielu rolników, bo to jest między innymi źródło utrzymania.

Chwała takim ośrodkom jak Klub "Gaja" które ratują zwierzęta przed nienaturalną śmiercią. Jednak ich możliwości też są ograniczone.

Oddanie swojego podopiecznego na rzeż zawsze prawdziwy "koniarz" przeżywa boleśnie, chyba, że ma "serce z kamienia".

Jednak wmawianie widzom, że koń, który brał udział w uroczystościach zaraz potem został sprzedany na poniewierkę i straszliwe męczarnie i pokazanie tego ze starych kronik, które były przed laty argumentem przeciwko okropnym warunkom transportu zwierząt, to obrzydliwe kłamstwo zasługujące nie tylko na krytykę, ale i na bezwzględne ukaranie.

Zamiast się cieszyć, że są ludzie, którzy nie z obowiązku lecz z zamiłowania zajmują się końmi, starając się im zapewnić wszelkie możliwe dobre warunki bytu, a jednocześnie przybliżają przez swoją działalność minione czasy, to są i tacy, którzy wyrządzają im wielką krzywdę oczerniając za niepopełnione winy.

Trudno także zrozumieć,dlaczego Telewizja Polska wyemitowała program nie zadając sobie trudu do sprawdzenia tak przedstawionego montażu.

mgr inż. Lesław Kukawski

foto: www.cwk.grudziadz.pl

[«] powrót
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
W boju dzielni, zawsze wlani,
Krechowieccy są ułani.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,