uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 

86 ROCZNICA BITWY POD KOMAROWEM

Data: 2006-08-27

Miejsce: Wolica Śniatycka

Uczestnicy:
jak niżej

Przebieg wydarze:

Na zaproszenie kol. Tomasza Dudka ze Stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP Ziemi Zamojskiej w barwach 27 Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego, na polach największej bitwy kawaleryjskiej XX wieku stawiła się skromna reprezentacja Stowarzyszenia Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego w składzie: Zdzisław Krzyżostaniak, Jarosław Banasik i Stanisław Jucha.
Stawili się również ułani w barwach 7 Pułku Ułanów Lubelskich - 4 konie, 27 Pułku Stefana Batorego - 4 konie i 13 Pułku Ułanów Wileńskich - którzy to z trzema końmi przybyli rajdem konnym z Kielc by złożyć hołd poległym oraz w barwach ogólnokawaleryjskich - 4 konie.

Piękna pogoda pozwoliła na uroczystą celebrację polowej Mszy Świętej z udziałem kombatantów, mieszkańców, zaproszonych gości oraz kompanii reprezentacyjnej 3 Zamojskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która uczciła pamięć bohaterów tamtych wydarzeń salwą honorową. Mszę zakończyło odśpiewanie hymnu "Boże coś Polskę".

W dalszej części odbyły się pokazy władania białą bronią i wreszcie wspólna szarża wszystkich konnych uczestników uroczystości. W szarży tej, dzięki uprzejmości organizatora, brał udział również ułan w złotożółtych barwach - Jarosław Banasik.

Wizyta ta tylko wzbogaciła nasze poczucie dumy. Dumy z faktu uczestnictwa w kultywowaniu tradycji polskiej kawalerii. Być w miejscu znanym do tej pory tylko z obrazów Kossaka, obejmować wzrokiem pola, na których kawalerzyści i konni artylerzyści z 1 Dywizji Jazdy pogrzebali na zawsze sławę Konarmii Budionnego - to przeżycie, którego nie sposób opisać słowami. Będąc tam wciąż mieliśmy świadomość, że stąpamy po miejscach, o których uczestnik napisał jak po bitwie: "Przyglądaliśmy się kałużom krwi w zagłębieniach uprawnych pól".

Pomińmy opis szczegółów bitwy (polecamy jej opis w poście "Pułkownika" na naszym Forum).

Niech rozpiera nas nieskrywana duma, niech nigdy nie zginie pamięć o Bohaterach spod Komarowa, o Rokitniańskich Szwoleżerach, którzy tę bitwę rozpoczęli, o Małopolskich Ułanach, którzy w trzech szarżach powstrzymali popołudniowy kontratak bolszewików i wreszcie o Ułanach księcia Józefa, którzy prowadzeni przez rtm. Krzeczunowicza w decydującej, wieczornej szarży pod krwawo zachodzące słońce, dokonali dzieła rozbicia Konarmii. Pamiętajmy o Krechowiakach, Podolakach, Jazłowiakach i konnych artylerzystach, których udziału w tym zwycięstwie nie sposób przecenić. Pamiętajmy wreszcie o wszystkich Bohaterach roku 1920. Wszyscy oni jak ci spod Komarowa, rzucili na szalę swoje życie i dlatego spoczywa na nas moralny obowiązek przekazywania pamięci o nich obecnym i następnym pokoleniom, często nieświadomym, jak wiele im zawdzięczają.

[«] powrt

 

 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
Piją z beczki - nie pijani,
to bydgoscy są ułani.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,