uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 

SPOTKANIE OPŁATKOWE "U MAJORA"

Data: 2005-12-16

Miejsce: Kraków

Uczestnicy:
jak niżej

Przebieg wydarze:

16 grudnia br. w restauracji "U Majora" spotkali się członkowie Szwadronu Niepołomice w barwach 8 PU na tradycyjnym ułańskim opłatku. Uczestnicy spotkania mieli rzadką okazję zobaczyć w jednym miejscu i czasie kilkadziesiąt ułańskich mundurów, w przytłaczającej większości w złotożółtych barwach ułanów księcia Józefa.

Niecodzienny był to zaiste widok, który cieszył oczy zarówno mundurowych jak i cywilów. Ale najbardziej zachwyceni i wzruszeni byli zaproszeni specjalnie na tę okazję dwaj najprawdziwsi ułani II Rzeczpospolitej - por Władysław Wartoń z 14 PU Jazłowieckich oraz por. Franciszek Kułaga z 19 PU Wołyńskich, uczestnik walk pod Mokrą. Obaj panowie szybko znaleźli wspólny język wspomnień, równocześnie bacznie obserwując siedzące obok nich damy. Przy wigilijnym stole zasiedli również zaproszeni goście, przyjaciele Szwadronu, żony i towarzyszki życia ułanów.

Po wysłuchaniu marsza pułkowego przemówił rtm Jan Znamiec. Kiedy rok temu zorganizowano spotkanie opłatkowe na zamku w Niepołomicach, cieszył widok grupy mundurowych ułanów, powstałej w przeciągu pół roku. Dziękował wtedy imiennie każdemu za wkład wniesiony w rozwój szwadronu. Dzisiaj nie będzie tego robił z prostej przyczyny - zabrakłoby na to czasu. Szwadron rozrósł się pokaźnie, co napawa radością i optymizmem na przyszłość, ale także nakazuje troskę o jak najgodniejsze reprezentowanie złotożółtych barw. Cieszy to, że właściwie wszyscy przybyli na to spotkanie, co świadczy o sile i konsolidacji Szwadronu. Mogą nas nazywać "przebierańcami", ale przecież każdy bezstronny obserwator widział i widzi to, co potrafimy zrobić. Cztery duże parady ułańskie w tym roku, każda lepiej zorganizowana i dopracowana od poprzednich. Sympatia, radość i wzruszenie w oczach obywateli oglądających parady. A najbardziej cieszyło nasze serca to zainteresowanie nami podczas postoju przed Urzędem Wojewódzkim, gdzie ośmieleni spokojem naszych koni ludzie prosili o wzięcie na siodło swoich pociech. Szwadron Niepołomice jest otwarty dla wszystkich, ale to nie oznacza, że każdy może do niego zostać przyjęty. Najważniejszą rzeczą jest umiłowanie tradycji, poszanowanie barw pułkowych i honor kawalerzysty. Szwadron oznacza jedność. Tworzymy dużą rodzinę. I niech tak zawsze pozostanie. To wolne miejsce przy stole niech będzie symbolicznym miejscem dla tych wszystkich, którzy zechcą zasilić nasze szeregi. Kupą mości Panowie!!! Następnie rozdano wszystkim upominek świąteczny - torebkę z siankiem z Niepołomic, opłatkiem i życzeniami. Po złożeniu sobie życzeń wszyscy zasiedli do spożywania wigilijnych potraw. Był smaczny śledzik w śmietanie, pyszny barszczyk i znakomite pierogi. A wszystko to było spożywane przy cichych dźwiękach najpiękniejszych polskich kolęd.

Podczas kolacji por Paweł Żmudzki otrzymał odznakę Stowarzyszenia Koło 8 PU, nadaną mu przez Kapitułę za wkład pracy wniesiony w bieżącą działalność Stowarzyszenia.

Żal naprawdę było opuszczać lokal "U Majora", który stał się już chyba swoistą kawaleryjską enklawą. Z prawdziwym żalem lokal opuszczał weteran walk pod Mokrą, ułan Franciszek Kułaga z 19 PU. Jak się okazało, zdążył się już umówić z uł Wartoniem na defiladę 3 maja przyszłego roku!!!

[«] powrt

 

 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pan Porucznik
Na tarancie z...
Pan Porucznik jak z żurnala.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,