uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Kolejna Kadrówka za nami...
obejrzyj galerięTegoroczna, 94 rocznica wymarszu z Oleandrów I Kompanii Kadrowej, miała znacznie skromniejszy charakter niż w latach poprzednich. Nie mogło jednak zabraknąć na niej ułanów z Niepołomic, którzy tak mocno wryli się w krajobraz Królewskiego Miasta Krakowa. Wraz z delegacją Małopolskiej Kawalerii i strzelców konnych z Toporzyska przedefilowali z Błoni pod Wawel, prowadząc kolumnę uczestników tegorocznego marszu szlakiem I Kadrowej na Wawel.

We wtorek 5 sierpnia 2008 r. około godz. 12.00 zwarta kolumna pojazdów wyjechała z Niepołomic na Błonia. Po godzinie wszystkie konie z taczanką były już na miejscu!. Po osiodłaniu koni około godz. 14.45 oddział w kolumnie trójkowej ruszył na miejsce zbiórki prowadzony przez Jana Znamca. Podczas oczekiwania na wymarsz wręczono medale przyznne decyzją Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Srebrne Medale Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej za ofiarną działalność w Szwadronie na rzecz utrwalenia chwały polskiego oręża i kultywowanie tradycji kawalerii polskiej ze szczególnym uwzględnieniem historii i tradycji 8 PU ks Józefa Poniatowskiego otrzymali ułan Stanisław Jucha z Witanowic i ułan Mirosław Rejdych z Chrzanowa.
Tym razem poczet sztandarowy Szwadronu tworzyli: Jan Słowik, Rafał Kowalski, Paweł Żmudzki a proporcowy Koła Pułkowego 8 PU - Jarosław Banasik, Krzysztof Dyk, Grzegorz Wojtaczka. Ruszyliśmy przed pododdziałami pieszymi Związku Strzeleckiego i Wojska Polskiego w kierunku Rynku i Wawelu. Po dojechaniu na bulwary wiślane pieszy poczet sztandarowy - Wojciech Staniszewski, Zdzisław Krzyżostaniak i Stanisław Jagieliński, udał się do Katedry Wawelskiej na uroczystą Mszę św. w intencji Marszałka Piłsudskiego i uczestników marszu. Po komendzie "z koni" rozpoczęło się oczekiwanie na powrót sztandaru. Spacerujących po bulwarach nie było wielu, bo to przecież dzień powszedni, ale i tak po chwili kilku śmiałków zaciekawionych końmi i kawaleryjskim wyposażeniem zbliżyło się do nas. I zwykle pytania, zdjęcia obok koni i na koniach. Po powrocie pocztu z Katedry ruszyliśmy w drogę powrotną, tradycyjnie wjeżdżając na Rynek, gdzie "żurawiejkami" na 8 PU powitali nas aktorzy prowadzący naukę śpiewu piosenek patriotycznych. Po dojechaniu na parking przy Błoniach wciągu 20 minut wszystkie konie i ich jeźdźcy wracali już czas do domu!

Niestety, nie było tym razem wypadu na Kopiec Piłsudskiego, który to wypad w biegłym roku przyniósł nam tyle patriotycznych uniesień, emocji i radości zwłaszcza z nocnego galopu po leśnych duktach i zajazdu na majorowe włości! Czyżby jednak impreza rocznicowa traciła z roku na rok na blasku i popularności? Patrząc na coraz mniejszy rozmach i coraz mniej pieszych uczestników marszu nie sposób nie ulec takim refleksjom...
A przecież, jak napisałem w roku ubiegłym - śpiewać "My I Brygada" u stóp kopca, w rocznicę wymarszu Kadrówki, w kawaleryjskim szyku, mundurze i uzbrojeniu - aby to przeżyć, trzeba być członkiem Szwadronu. Tym razem nie dane nam było. Ale jak znam swoich Kolegów, następnym razem sami sobie zafundujemy taki wypad!!!


ułan Jarosław Banasik
[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pan Major
A raz w ósmym jak popili
Bryczkę w błocie utopili.

A Pan Major kawał chłopa
sam wyciągnął bryczkę z błota.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,