uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
„Żółte Ułany” w Poznaniu
obejrzyj galerięRealizując założenia przyjęte na ten rok przez nasze Stowarzyszenie w dniach 19 - 22 kwietnia br. braliśmy udział w XXII już Dniach Ułana w Poznaniu, jak zawsze połączone z kawaleryjskimi zawodami militari.

W czwartek rano zbiórka w Niepołomicach, pakowanie koni, sprzętu i wyjazd. Niestety nie obyło się bez sporego opóźnienia, gdyż najpierw musieliśmy podjechać do elektryka i naprawić uszkodzone gniazdo w jednym z aut. Ruszyliśmy w trzy auta i w sile sześciu koni i dwunastu ludzi, a byli to Jan Znamiec - dowódca, Franciszek Paweł Żmudzki - kwatermistrz, Krzysztof Fularski, Rafał Kowalski, Andrzej Kosek, Grzegorz Wojtaczka, Mirosław Rejdych, Marzena Antończak, Alicja Kolar, Katarzyna Ogiela, Małgorzata Rakowska i Barbara Żmudzka. Do Poznania dotarliśmy już bez przygód, ale dopiero na 21.00. W ośrodku jeździeckim "Na Woli" przywitał nas nasz ułan Stanisław Jagieliński, który był na odprawie przed zawodami i przekazał nam "miłą" wiadomość: "Grzegorz Wojtaczka będzie startował w zawodach jako pierwszy". Konie rozlokowaliśmy w pięknie wymoszczonych boksach, dostały jeść, a my mimo zmęczenia zaczęliśmy "bratać" się z ułanami innych formacji.
Mimo krótkiej nocy w piątek od rana najpierw przegląd weterynaryjny koni, a potem już "tylko" rywalizacja w zawodach. Pierwsza konkurencja "Ocena wyglądu jeźdźca, rzędu i konia" i pierwszy sukces - Grzegorz Wojtaczka najpiękniejszy. Potem ujeżdżenie i tu też niespodzianka - zostaliśmy zdyskwalifikowani, gdyż przygotowaliśmy zły program. Jednak "żółtych ułanów" nie tak łatwo zniechęcić. Po krótkiej rozmowie z sędzią głównym zawodów, a nie był mim byle kto, tylko sam Pan Lesław Kukawski, niekwestionowany autorytet w temacie "Polska Kawaleria", wszystko było już jasne. Mieliśmy program ujeżdżenia pobrany z Internetu ze strony UM Poznania, jak się okazało z ubiegłego roku, a obowiązywał ten zamieszczony na stronie zawodów. Decyzja sędziego była krótka, "jeżeli zdążycie go opanować zanim pojedzie ostatni zawodnik, to startujecie na końcu". Cóż było robić, cała trójka zawodników: Jan Znamiec, Rafał Kowalski i Grzegorz Wojtaczka szybko wzięła się do treningu. Nie wygraliśmy tej konkurencji, Grzegorz był trzeci, Janek siódmy, a Rafałowi nie udało się ukończyć tej próby, ale otrzymaliśmy chyba najcenniejszą nagrodę z usta Pana Lesława Kukawskiego: "Muszę się przyznać, nie wierzyłem, że uda się Wam w tak krótkim czasie opanować nowy program i wystartować". Do końca dnia rozegrane były jeszcze konkurencja skoków, gdzie Janek zajął drugie miejsce i strzelanie. Późnym popołudniem dojechał do nas Janusz Kozłowski z koniem i nasz "oficer rozrywkowy", czyli Jan Słowik z żoną Bożeną. Wieczorem, jak to w zwyczaju kawaleryjskim być powinno, odbyła się uroczysta kolacja naszego Szwadronu, na którą zapraszał sam Dowódca, a gościem honorowym był Pan Lesław Kukawski. Na kolacji nie zabrakło niczego. Było coś dla ciała i cos dla ducha - śpiew kawaleryjskich piosenek, "szarża", a o północy "Żurawiejki".
W sobotę na przebudzenie cross terenowy (dystans 2 km i 10 przeszkód), potem próba lancy i szabli, gdzie Grzegorz zajął trzecie miejsce. Po południu, gdy do ośrodka dotarła spora grupa mieszkańców Poznania i nie tylko, odbyła się przeprowadzona z dużym rozmachem inscenizacja potyczki wojennej, w której brały udział grupy rekonstrukcyjne w kompletnym umundurowaniu polskim, nienieckim, czeskim i amerykańskim. W tej inscenizacji brało udział również kilka autentycznych pojazdów z II wojny światowej, pirotechnicy dwoili i troili się, aby jak najlepiej oddać nastrój prawdziwej bitwy, jednak nic nie mogło być bardziej autentyczne jak prawdziwa szarża kawaleryjska wykonana w pełnym cwale przez wszystkich przybyłych do Poznania ułanów, a była ich prawie "setka". Spotkała się ona z ogromnym aplauzem i gromkimi oklaskami ze strony licznie przybyłych widzów.
Jednak "Dni Ułana" w Poznaniu, to nie tylko zawody, w sobotni wieczór odbyła się wspaniała i podniosła uroczystość - Apel poległych, pod pomnikiem 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Przy dźwiękach orkiestry wojskowej oddano hołd wszystkim zmarłym, poległym i pomordowanym Ułanom z 15PU Poznańskich na wszystkich frontach świata. Po tej ceremonii udaliśmy się do Urzędu Miasta na raut wydany przez Prezydenta Miasta Poznania, wszystko to odbywało się w pięknej "srebrnej" sali. Podczas trwania tego przyjęcia zostały ogłoszone oficjalne wyniki "Zawodów kawaleryjskich militari", indywidualnie Grzegorz Wojtaczka zajął siódme miejsce, Jan Znamiec dziesiąte, a Rafał Kowalski szesnaste na dwudziestu dwóch startujących zawodników, drużynowo uplasowaliśmy się na szóstym miejscu wśród siedmiu zgłoszonych drużyn.
Niedzielny poranek rozpoczął się od uroczystej zbiórki wszystkich oddziałów i zwartym szykiem ruszyliśmy ulicami miasta na pl. Mickiewicza pod pomnik "Poznańskich krzyży" na mszę polową. Warto tu nadmienić, że odbyła się ona przed autentycznym, drewnianym ołtarzem polowym 15PU, który był wykonany w 1944 roku przedstawiający wizerunek Matki Boskiej i dopiero niedawno został sprowadzony do kraju z muzeum Wojska Polskiego w Londynie. We Mszy Św. uczestniczył historyczny sztandar Ułanów Poznańskich oraz pododdziały Wojska Polskiego z kompanią honorową 15 Batalionu Ułanów Poznańskich im. gen. broni Władysława Andersa ze sztandarem 15 Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Pancernej i Reprezentacyjna Orkiestra Sił Powietrznych. Po Mszy Św. przy pięknej słonecznej pogodzie i wśród tłumów przybyłych widzów defilada dotarła na Rynek Poznania, tutaj nie obyło się bez staropolskiego, kawaleryjskiego zwyczaju - toast za zdrowie kawalerii i marchewki dla konia. Następnie dotarliśmy do Cytadeli, po drodze oddając honory przy cmentarzu wojskowym.
Ogromnie żal było opuszczać tak pięknie, z dużym rozmachem przy silnym wsparciu UM Poznania, przygotowane "Dni Ułana". Święto to cztery dni, a przemknęło tak szybko, jak mrugnięcie oka. Należy żywić głęboka nadzieję, że i w przyszłym roku "Żółte Ułany" jeszcze liczniej uświetnią tą patriotyczną uroczystość ku chwale Polskiej Kawalerii.

Franciszek Paweł Żmudzki
Ułan z Krakowa
[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
DAK
Z dumy rośnie moje serce,
bo przoduje w woltyżerce.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,