uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Święto Pułkowe A.D. 2007
obejrzyj galerięW sobotę 17 marca 2007 roku z dwudniowym wyprzedzeniem, Stowarzyszenie Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego obchodziło zgodnie z wieloletnią tradycją Święto Pułkowe, przypadające w dniu imienin Szefa Pułku. Mimo nie najlepszej aury w tym roku w uroczystościach wzięła udział rekordowa liczb współczesnych kawalerzystów. A ułani z Niepołomic po cichu modlili się o taką pogodę, aby móc wreszcie pokazać się w tych wymarzonych, świeżo skrojonych długich płaszczach kawaleryjskich!

Zgodnie z przedwojenną tradycją, wpisaną już na stałe w zwyczaje naszego Stowarzyszenia, spotkaliśmy się w Restauracji Europejska w Krakowskim Rynku o godz. 8.30. Tu również przybył poczet sztandarowy Szwadronu. O godzinie 9.15 w zwartym szyku pieszym wyruszyliśmy w kierunku wawelskiego wzgórza. Prowadzeni przez Dowódcę Szwadronu Jana Znamca, przeszliśmy równym krokiem Traktem Królewskim by u stóp Wawelu oddać honory przed Krzyżem Katyńskim. Stąd udaliśmy się na plac przed Katedrą Wawelską, gdzie już czekali na nas pozostali współorganizatorzy uroczystości tj. członkowie Stowarzyszenia Koło Pułkowe 8 Pułku Ułanów wraz z Rodziną Pułkową, przedstawiciele Zarządu Klubu Jeździeckiego "Szarża" im 8 Pułku Ułanów z Bolęcina - miłośnicy kawalerii, nasi sympatycy i nasze rodziny.
A przede wszystkim zaś czekali na nas zaproszeni goście. Na pierwszym miejscu muszę wymienić gościa najznamienitszego - otóż zaszczycił nas swą obecnością ojciec generał Adam Studziński OP. Należy wspomnieć o wyjątkowej uroczystości, jaką ojciec generał obchodził kilka dni wcześniej - 70-lecie święceń kapłańskich! Nie, to nie pomyłka - 70 - lecie!!! W roku ubiegłym ojciec Adam Studziński otrzymał z rąk Prezydenta RP awans do stopnia generała brygady WP. Pomimo swoich 97 lat i tradycyjnie już typowo marcowej pogody, ojciec generał towarzyszył nam w toku całej uroczystości. Swoją obecnością zaszczycił nas także Szef Sztabu 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie generał brygady Włodzimierz Potasiński. Obecni byli przedstawiciele zaprzyjaźnionych środowisk kawaleryjskich: Sekcji Kawalerii Ochotniczej im. 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. J.H.Kozietulskiego, działajacej przy TKKF "HUBERT" w Warszawie, Stowarzyszenia Miłośników Barwy i Tradycji 11 Pułku Ułanów Legionowych im. Edwarda Rydza-Śmigłego Marszałka Polski z siedzibą w Kobyłce, Stowarzyszenia Jeździeckiego Bierzewice im 4 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej z siedzibą w Bierzewicach k/Gostynina oraz Koledzy w barwach 3 PSK z KJ Bór-Toporzysko.
Punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczął się uroczysty apel poddodziałów. Zebranych powitał w krótkim wystąpieniu okolicznościowym Prezes Zarządu Stowarzyszenia Koło Pułkowe 8 PU Pan Kazimierz Tratkiewicz oddając następnie zebranych mundurowych kawalerzystów ochotników pod komendę Mikołaja Reya. Po odegraniu przez orkiestrę wojskową Garnizonu Kraków marsza pułkowego M. Rey odczytał rozkaz specjalny Zarządu Stow. Koło Pułkowe 8 PU na mocy którego dokonał uroczystego nadania barw nowym członkom Szwadronu Niepołomice oraz Sekcji Bolęcin. Chwila ta zawsze wzbudza w zgromadzonych wielkie emocje. Kiedy klęcząc przed rotmistrzem Reyem poczuje się uderzenie płazu jego szabli na ramieniu, kiedy całuje się proporzec Stowarzyszenia Koło Pułkowe, kiedy słyszy się słowa "nadaję Ci barwy 8 PU i tytułę ułana Księcia Józefa Poniatowskiego - noś je z honorem..." Trzy lata temu i ja tak klęczałem i wierzcie mi - w tym momencie dotyka się historii i czuje się na sobie wzrok Szefa Pułku i ułanów służących teraz z nim w niebieskich szwadronach...

Na święty Józef ze światłości Bożej
właściciel pułku schodzi
Między swoimi siada w gości
Do nich uśmiecha się najsłodziej.

Wszystkich ułanów przyprowadza
Co z nim u Boga siedzą tronu
Baczność! To pułku święta władza.
Raport z każdego zdać szwadronu!


Przepraszam za osobistą refleksję.

Po zakończeniu uroczystego apelu zgromadzeni w zwartym szyku udali się do Katedry Wawelskiej do Kaplicy Wazów gdzie została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Szefa Pułku, poległych, pomordowanych i zmarłych ułanów 8 Pułku Ułanów oraz członków ich rodzin a także osób zmarłych w roku 2006. Msza została odprawiona przez Kapelana Koła Pułkowego i Kapelana Szwadronu Niepołomice. Nie sposób jest oddać atmosferę tej niewielkiej kaplicy wypełnionej wyjątkowo liczną jak nigdy grupą kawalerzystów. Następnie, zgodnie z tradycją, uczestnicy uroczystości zeszli do Grobów Królewskich Katedry Wawelskiej, gdzie została zaciągnięta warta przy sarkofagu Księcia Józefa Poniatowskiego i złożony wieniec. Z Krypty św. Leonarda zebrani przeszli do Krypty Srebrnych Dzwonów - miejsca spoczynku Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Tu zebrani oddając honory wojskowe, odmówili pod przewodnictwem ojca generała Adama Studzińskiego krótką modlitwę w intencji Marszałka oraz odśpiewali I-szą Brygadę. Na wszystkich twarzach malowało się wzruszenie - żywa lekcja historii i potęgi Rzeczypospolitej dla zebranych i przygodnych turystów - obserwatorów. I naprawdę dla tylko tego momentu warto było przybyć na Wawel.
Po opuszczeniu Katedry Wawelskiej, tym razem już wespół z gośćmi udaliśmy się ponownie pod Krzyż Katyński, gdzie z ceremoniałem wojskowym został złożony wieniec i zaciągnięta warta honorowa.
Później zebrani udali się na obiad, którym podejmowało zebranych Stowarzyszenie Koło Pułkowe 8 PU wraz z Rodzina Pułkową. Podczas tego spotkania goście z innych środowisk kawaleryjskich zaprezentowali swoje formacje i swój sposób kultywowania tradycji kawaleryjskich. Największe zainteresowanie z oczywistych względów wzbudziły wspomnienia wojenne ojca generała A. Studzińskiego.
Około godziny 15.15 Szwadron Niepołomice wraz z gośćmi z innych formacji kawaleryjskich udał się na dziedziniec Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Tutaj o godzinie 16.30 odbył się kolejny etap uroczystości. Podczas uroczystego apelu przy udziale przedstawicieli władz lokalnych Niepołomic nastąpiło odczytanie specjalnego rozkazu Dowódcy Szwadronu Niepołomice z okazji Święta Pułkowego 8 Pułku Ułanów. Na mocy rozkazu specjalnego Dowódca dokonał przydziałów służbowych zgodnych ze strukturą organizacyjną Szwadronu Niepołomice oraz mianowania najbardziej zasłużonych mundurowych członków Stowarzyszenia Szwadron Niepołomice na stopnie oficerskie i podoficerskie. W trakcie apelu Przewodniczący Kapituły Odznaki Szwadronu Niepołomice dokonał wręczenia odznak nowo mianowanym Kawalerom Odznaki.
Szczególną chwilą uroczystości był moment wręczenia honorowej Odznaki naszego Stowarzyszenia Prezesowi Zarządu Stowarzyszenia Koło Pułkowe 8 PU w Krakowie Panu Kazimierzowi Tratkiewiczowi, co zebrani ułani uczcili jakże gromkim "Hip hip - Hura!
Apel powyższy zakończył oficjalne uroczystości obchodów Święta Pułkowego w roku 2007. Po odprowadzeniu sztandaru Szwadronu Niepołomice z Zamku do miejsca stałego postoju Szwadronu tj. KJK "Pod Żubrem" ostatecznemu załamaniu uległa pogoda - zaczęło lać jak z przysłowiowego cebra. Udając się na wieczorne spotkanie towarzyskie zgodnie z gośćmi orzekliśmy, że to "nasi" ułani z "niebieskich szwadronów" trzymali w cuglach ten deszcz. I cóż - po wspaniałym (bardzo integrującym naszą ułańską rodzinę) wieczorze - powrót do domów. Do szarości dnia codziennego!
Ale te chwile, przeżyte z historią tak żywą i tak drogą naszym sercom, na zawsze zapadną w pamięci naszej - ku pamięci ich, ułanów Księcia Józefa.... Taka dawka patriotycznych doznań towarzyszy już chyba tylko naszemu Świętu!
Wawel, Kaplica Wazów, ojciec generał, Krypta Św. Leonarda z sarkofagiem Szefa Pułku gdzie Jan Paweł II odprawił swoją mszę prymicyjną. I Brygada przy sarkofagu Marszałka Piłsudskiego, Krzyż Katyński.... Oby tak już było zawsze! Do zobaczenia za rok!
[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
W boju dzielni, zawsze wlani,
Krechowieccy są ułani.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,