uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Spieszmy się kochać ludzi - tak szybko odchodzą!
A nadzieja znów wstąpi w nas,
Nieobecnych pojawią się cienie...
obejrzyj galerię15 grudnia br. wszyscy związani ze Szwadronem Niepołomice zebrali się na tradycyjnym spotkaniu wigilijnym w restauracji "U Majora". To było już trzecie opłatkowe spotkanie ułanów z Niepołomic. Niestety, już nie w tym samym gronie, jak rok temu. Do Błękitnego Szwadronu odeszli bowiem w 2006 roku ułan Wartoń, kombatant 14 PU Jazłowieckich i niezapomniany Andrzej Leśniak. Gośćmi honorowymi spotkania byli przedstawiciele Koła Pułkowego 8 PU - Janina Kisielewska i prezes Kazimierz Tratkiewicz, rodzice chrzestni naszego pięknego sztandaru.

Gdy już sala tej kawaleryjskiej enklawy w krakowskiej PLAZZIE zapełniła się, około godziny 20.00 ks kapelan major Tadeusz Robaczyński odczytał fragment Ewangelii, pobłogosławił opłatki i zmówił krótką modlitwę w intencji obecnych oraz o wieczny pokój dla tych, którzy odeszli od nas - kombatantów września 1939 roku - ułanów Wartonia i Harmaty oraz Andrzeja Leśniaka, po którym pustki w Szwadronie nie wypełni nikt. Po odśpiewaniu kolędy "Bóg się rodzi" nastąpiło tradycyjne składanie życzeń i łamanie się opłatkiem.
Po złożeniu sobie życzeń wszyscy zasiedli do spożywania wigilijnych potraw. Pyszny barszczyk z uszkami i smażony karp z ziemniakami stworzyły wrażenie domowej wieczerzy. A wszystko to było spożywane przy cichych dźwiękach najpiękniejszych polskich kolęd.
Po spożyciu potraw wigilijnych głos zabrał dowódca Jan Znamiec. "Tradycyjnie spotkanie opłatkowe jest dobrym momentem na podsumowanie działalności Szwadronu w mijającym roku. Osiągnęliśmy bardzo dużo, mamy swój wymarzony sztandar. Czyńmy dalej to, co robimy, ku chwale złotożółtych braw 8 PU i Szwadronu Niepołomice". Prezes Tratkiewicz życzył wszystkim obecnym, aby ich działalność na rzecz kultywowania tradycji kawalerii II RP a szczególnie tak drogich nam wszystkim złotożółtych barw ułanów księcia Józefa, prowadzona była z pełnym poszanowaniem tradycji i historii tej najstarszej jednostki polskiej kawalerii! Pogratulował wspaniale przeprowadzonych imprez i pięknego sztandaru! Następnie wszyscy członkowie Szwadronu otrzymali pamiątkowe dyplomy z podziękowaniami za działalność w mijającym roku.
W imieniu pani Beaty Szwed, artystki malarki z Łodzi, ułan Banasik przekazał portret Andrzeja Leśniaka dla jego malutkiej córeczki Ani, na ręce jej mamy, Agnieszki Woźniak.
A potem był czas na wspólne wspomnienia i plany na najbliższą przyszłość!
I chyba nie trzeba w tym momencie dodawać, jak żal nam było opuszczać to wigilijne spotkanie! Ale warto było! Warto było przebyć w przypadku niektórych ułanów długą drogę, aby choć przez te trzy godziny spotkać się w mundurowej gali i w gronie szwadronowej rodziny! Bo nic tak jak Wigilia nie utrwala rodzinnych więzów.

Kiedy trzy dni przed spotkaniem odwiedziłem najprawdziwszego ułana 19 PU Wołyńskich, Franciszka Kułagę, który przybył rok temu na naszą wigilię, powiedział, że ze względu na stan zdrowia nie może przyjechać na nasze spotkanie. Prosił jednak, abym serdecznie pozdrowił tych, między którymi siedział podczas ubiegłorocznego spotkania. Obiecałem. Kiedy jednak po powrocie do domu zajrzałem do naszej internetowej galerii stwierdziłem ze smutkiem, że ułan Kułaga siedział wtedy pomiędzy ułanem Władysławem Wartoniem i Jędrusiem Leśniakiem!!! Nie mogłem spełnić obietnicy danej prawdziwemu ułanowi II RP.
I wtedy przypomniała mi się ta wspaniała kolęda, którą moja najmłodsza córka Ola śpiewała podczas imprezy wigilijnej w gimnazjum dwa lata temu. Jest taka piękna współczesna kolędna, może nie wszędzie jeszcze znana! Kolęda dla nieobecnych! Która pozwala nam wierzyć, że podczas każdego spotkania wigilijnego przychodzą do nas Ci wszyscy najdrożsi, którzy przedwcześnie od nas odeszli. I wierzcie mi! Kiedy śpiewa się ją myśląc o kimś, kto niedawno, nagle odszedł - trudno powstrzymać drżenia gardła! Dlatego poniżej dedykuję ją Jędrusiowi Leśniakowi!
A 24 grudnia do rodzinnej wigilijnej wieczerzy zasiądźmy w ułańskich mundurach! Wspomnijmy tych co odeszli i kochajmy tych, którzy są z nami! Bo tak szybko potrafią odejść...


ułan Jarosław Banasik

 • Kolęda dla Jędrusia Leśniaka
 • [«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
   
   Szukaj:
  » Nowości w ułani.pl
  Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
  Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

  [»]
  Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
  Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

  [»]
  Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
  Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

  [»]
  » Żurawiejki w ułani.pl
  Pułk Szwoleżerów
  Ciesz się młody szwoleżerze,
  masz protekcje w Belwederze.

  [»]
   
  
  Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,