uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Zmarł gen. bryg. Michał Gutowski
Gutowski Michał, gen. bryg. (13.09.1910 - 23.08.2006) urodził się w Mściszewicach, pow. Kalisz. W latach 1923-1928 uczył się w Korpusie Kadetów nr 1 we Lwowie, a w latach 1928-1930 w Szkole Podchorążych w Grudziądzu.
Jeden z najwybitniejszych polskich jeźdźców, Mistrz Armii z 1934 roku, uczestnik olimpiady w Berlinie w 1936 roku.
W czasie Kampanii Wrześniowej rotmistrz w 17 Pułku Ułanów (m. in. bitwa nad Bzurą), w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie dowódca szwadronu w 10 Pułku Strzelców Konnych (pancernym), a potem ostatni dowódca 2 Pułku Pancernego w 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka, z którą przeszedł cały jej szlak bojowy - od Normandii po Wilhelmshaven.
Po wojnie zamieszkał w Kanadzie, gdzie był trenerem reprezentacji tego kraju w jeździectwie.
Sekretarz Kapituły Orderu Virtuti Militari, z okazji 60-lecia lądowania aliantów w Normandii odznaczony przez prezydenta Francji Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej.
Zawsze niezwykle aktywny, dosiadał konia niemal do ostatnich dni i na bieżąco uczestniczył w życiu Reprezentacyjnego Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego oraz w wielu imprezach środowisk kawalerii ochotniczej.
O jego aktywności, pogodzie ducha i stosunku do konia niech zaświadczy wypowiedź Niego samego:
"Kanadyjczycy przecierali ze zdumienia oczy, kiedy mając 88 lat, w dniu urodzin wygrałem w zawodach trzy konkursy. Szkoda, że konkursy nie odbywają się w Łazienkach, jak przed wojną. To było jakby wczoraj, kiedy w 1934 roku przyjechałem po raz pierwszy do Warszawy i po raz pierwszy startowałem w zawodach międzynarodowych. W Pucharze Narodów w pierwszym przejeździe miałem dwa strącenia, a drugi pokonałem na zero. Startowałem wtedy na "Warszawiance", która przeżyła wojnę. Była moją własnością i mimo propozycji sprzedaży ofiarowałem ją polskiemu związkowi. Nie mógłbym jej sprzedać"
Wspaniały jeździec, sportowiec, prawy żołnierz - PRAWDZIWY KAWALERZYSTA!!!

red.
[«] powrót
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Strzelców Konnych
Po pijaństwie leży w rowie,
to jest piąty pułk w tarnowie.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,