uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Wszystkich Świętych
obejrzyj galerię

W przeddzień dnia Wszystkich Świętych, jak co roku postanowiliśmy odwiedzić groby żołnierzy 8 Pułku Ułanów, jak i innych kawalerzystów, którzy nosili inne barwy niż cesarskie złoto. Rozpoczęliśmy pod pomnikiem 8 Pułku, gdzie zaciagnęliśmy wartę, po czym pełni zadumy poszli na groby. Przy każdym pozostał po nas ciemnożółty proporczyk z napisem "Pamiętamy". Słońce chyliło się ku zachodowi, a my jakoby jakoweś tchnienie przeszłości, wędrowaliśmy w płaszczach między mogiłami, pobrzękując ostrogami. Autor tych słów przyglądał się pomnikom osób zmarłych przed feralnym wrześniem 39 roku i zazdrościł im... Jakież mieli szczęście, że nie musieli uczestniczyć w tym wszystkim, co postawiło ten świat na głowie.

Gdy zastał nas mrok rozeszliśmy się na kwatery. Dla niektórych z nas to był pierwszy dzień służby na Cmentarzu Rakowickim, a dla innych kolejny z rzędu.

Jednak, to nie wszystko co zrobiliśmy dla zmarłych ułanów, gdyż jak co roku w dniu 01 listopada, pod pięknie odnowionym pomnikiem, który w tym roku wyglądał szczególnie majestatycznie w promieniach listopadowego słońca wystawiliśmy wartę honorową. Zaciągnęli ja ułani ze Szwadronu Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego w składzie:

  • CZEKAJ Jakub,
  • STELMACH Jakub,
  • TELEGA Wacław,
  • ŻMUDZKI Andrzej,
  • ŻMUDZKI Franciszek Paweł.

W samo południe Prezes Koła Pułkowego Pan Kazimierz TRATKIEWICZ w asyście członków Koła Pułkowego złożył wiązankę żółtych kwiatów pod pomnikiem poległych Ułanów z 8 PU.

Opracował: kpr. Dąbrówka Marcin

[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2018!
z mistrzowskim zdjęciem

Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2018! W tym roku z MISTRZOWSKIM zdjęciem

[»]
Nie żyje płk Zbigniew Makowiecki (1917-2017)
24 października 2017 roku, w swoim domu w Londynie, zmarł Pan Pułkownik Zbigniew Makowiecki, bohater świata szwoleżerów, ułanów i strzelców konnych. Archetyp kawalerzysty. Cześć Jego Pamięci.

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2017
Obchody Święta 8 Pułku Ułanów, czyli niezwykła uroczystość z dnia 18 marca 2017 roku.

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
W boju dzielni, zawsze wlani,
Krechowieccy są ułani.

[»]
 
Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Producent Kopert, Koperty, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,