uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
75 lat temu w Tryńczy

W ostatnią sobotę, tj. 20 września br., przedstawiciele naszego Szwadronu brali udział w rekonstrukcji historycznej odtwarzającej potyczkę i wyparcie wojsk niemieckich z mostu na Wisłoce w Tryńczy. W zdarzeniu tym brali udział Ułani 8 PU ks. J. Poniatowskiego z Ośrodka Zapasowego Krakowskiej Brygady Kawalerii w Dębicy. Miało to miejsce 75 lat temu, w dniu 10 września 1939 roku, podczas napaści wojsk hitlerowskich na Polskę. Walki te powstrzymały marsz niemieckiego najeźdźcy na kilka dni. Były jednak okupione śmiercią dwóch ułanów: rtm. Tytusa DUNINA i kpr. pchor. Konstantego OSTROWSKIEGO, którzy spoczywają na miejscowym cmentarzu.

Chcąc uczcić pamięć o tym wydarzeniu i oddać hołd poległym obrońcom, ułani kawalerii ochotniczej ze Stowarzyszenia Szwadronu Niepołomice w Barwach 8 PU ks. Józefa Poniatowskiego ufundowali pomnik w formie obelisku z tablicą pamiątkową obok wjazdu na most na Wisłoce w Tryńczy. Jego odsłonięcie przez Wójta Gminy Tryńcza Pana Ryszarda JĘDRUCHA i dowódcę Szwadronu Niepołomice, rtm. kaw. och. Jana ZNAMCA, było początkiem uroczystości. Później licznie zabrani mieszkańcy, mimo złej pogody, mieli okazję obejrzeć pokaz konnej musztry kawaleryjskiej i władania białą bronią, jako zapowiedzi do rekonstrukcji wydarzeń z 10 września 1939 roku. Całość imprezy zakończył koncert miejscowej orkiestry i śpiewanie pieśni patriotycznych. Oczywiście, jak to na takich spotkaniach bywa, nie zabrakło też strawy dla ciała, a była nią wspaniała grochówka przygotowana w kuchni polowej przez strażaków ochotników.

Uważam jednak, że najważniejszą wartością dodaną tej imprezy jest fakt uratowania od zapomnienia kolejnego miejsca na mapie historii bohaterskiej walki polskiego żołnierza w kampanii jesiennej z 1939 roku i wpisanie go na stałe do obchodów rocznicowych Gminy Tryńcza.

Opracował: por. kaw. och. Franciszek Paweł ŻMUDZKI

[«] powrót
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Strzelców Konnych
Z Francji swój początek wiedzie,
a wsród strzelców jest na przedzie.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,