uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Komarów 2014
obejrzyj galerię

Już od trzech lat Szwadron Niepołomice w Barwach 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego jeździ konno na obchody Bitwy pod Komarowem, aby - w ten sposób - oddać hołd wszystkim tam poległym Kawalerzystom, a w szczególności tym z 8PU.

W tym roku zaplanowaliśmy tygodniowy rajd z Żabna koło Sandomierza do Krzywostoku pod Komarowem. Trasa - ponad 230 kilometrów. Zaprosiliśmy do wzięcia w tym przedsięwzięciu również kolegów z innych formacji kawaleryjskich. Oddział liczył ponad trzy sekcje z dowódcą, a oprócz ułanów w barwach "starego złota", reprezentowany był: 1PSzwol. 3PSzwol. 1PU, 3PU, 9PU i 15 PU. Podczas przemarszów przez Puszczę Sandomierską, Lasy Janowskie i Roztocze nie brakowało różnych niespodzianek. Już pierwszego dnia, gdy po 80 kilometrowym "spacerze" byliśmy już prawie u celu, w stajni w Janowie Lubelskim, podczas przeprowadzania koni przez drewniany mostek jeden z nich postanowił się "odświeżyć" i wskoczył dosłownie na "główkę" przez barierę do wody. Było trochę strachu, ale szybka interwencja i pomoc kolegów uratowały z opresji wystraszonego rumaka. W drugim dniu - dla odmiany - dla wszystkich uczestników rajdu "prysznic", czyli leje od rana, ale jak to się potocznie mówi: "wojna nie matka, trzeba przywyknąć", pada rozkaz: Na koń! I w drogę. W tym dniu przypadał najdłuższy do pokonania odcinek naszego rajdu, dlatego chcąc pokonać go w miarę szybko nie zabrakło galopu i znowu niespodzianka - koń naszego dowódcy podczas pokonywania jednej z kolejnych kałuż potknął się na tyle skutecznie, że obaj z jeźdźcem skorzystali z prawa grawitacji i znaleźli się na ziemi. W tym dniu czekała nas jeszcze jedna niespodzianka, planowany nocleg w Zwierzyńcu okazał się niemożliwy do zrealizowania i trzeba było szybko znaleźć nowe miejsce dla prawie 30 koni i ludzi, na szczęście w Biłgoraju była odpowiednia stadnina i udało się zażegnać ten istotny problem bytowania. Kolejny, trzeci dzień, miał być tym "luźniejszym", z trasą tylko 40 kilometrów, ale trzeba było jeszcze nadrobić z poprzedniego 20 kilometrów, aby dotrzeć planowo do Krasnobrodu na nocleg. Pocieszeniem dla wszystkich był fakt wysuszenia mundurów i pogoda bez deszczu, co było marzeniem każdego kawalerzysty. Jednak najbardziej łaskawy okazał się ostatni dzień rajdu z Krasnobrodu pod Komarów. Pogoda piękna, słoneczna, lekki wiatr i tylko 30 kilometrów do pokonania dla naszych już mocno strudzonych rumaków i dla nas samych.
Jednak ten - ponad 200 kilometrowy - rajd nie był tylko samą przejażdżką. Podczas manewrowania takim oddziałem, była możliwość doskonalenia musztry konnej, dowodzenia na szczeblu plutonu i sekcji, a nade wszystko zgrania formacji w manewrowaniu, co - jak się później okazało - wszystkim wyszło na dobre.

A od piątku już manewry komarowskie. Rano zbiórka oddziałów, przegląd sekcji i wymarsz zgodnie z rozkazami na trasy. Po drodze wykonanie przydzielonych zadań w ramach próby terenowej, aby w końcu dotrzeć do miejsca koncentracji: wsi Siemierz. W drugim dniu manewrów sprawdzian z musztry sekcji, przejazd przez tor do władania białą bronią - w tym roku silnie rozbudowany i "uatrakcyjniony" wybuchami, palącymi przeszkodami i ostrzałem z karabinów maszynowych. Na szczęście wszyscy cało dotarli do obozowiska i po oporządzeniu koni, i przygotowaniu siebie udaliśmy się do Komarowa Osady, na cmentarz, na Apel Poległych, i do kościoła na Mszę św. w intencji poległych w bitwie z 1920 roku. Sobotni dzień zakończył się zabawą przy ognisku z okazji święta 9 PU. Natomiast w niedzielę przemarsz konno na pola Bitwy pod Komarowem, na wzgórze 255, pod kurhan/mogiłę, gdzie po uroczystej Mszy św. odbyła się zbiórka wszystkich uczestników biorących udział w tegorocznych manewrach. Na tę uroczystości przybył również Szwadron Kawalerii WP. Gościem honorowym był ppłk. Zbigniew MAKOWIECKI, który dokonał przeglądu pododdziałów i odebrał defiladę. Następnie ogłoszono wyniki rywalizacji. Zanim nastąpiło przegrupowanie oddziałów, można by powiedzieć, że spotkała nas "nagroda" za trudy i niedogodności podczas rajdu. Mieliśmy bowiem okazję pokazać Swoim kolegom kawalerzystom, a przede wszystkim licznie zgromadzonej widowni, musztrę plutonu kawalerii, co spotkało się z dużym uznaniem. Następnie przystąpiono do rekonstrukcji wydarzeń z przed 94 lat, a tegoroczna rekonstrukcja starała się oddać jak najwierniej przebieg zarówno dopołudniowej jak i popołudniowej bitwy z zachowaniem szczegółów.

Kiedy, po powrocie do obozowiska, przyszedł ten nieuchronny czas, gdy trzeba się spakować i rozjechać, podpytywałem uczestników naszego rajdu, czy za rok też ruszą konno do Komarowa - wszyscy byli zgodni, że tak. Tylko czy za rok Komarów będzie ten sam???

Opracował: por. kaw. och. Franciszek Paweł Żmudzki

[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
Piją z beczki - nie pijani,
to bydgoscy są ułani.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,