uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
ROK 2014, czyli 100. rocznica wymarszu z Krakowskich Błoń I Brygady Kadrowej
obejrzyj galerię

Rok 2014 jest szczególnym rokiem, gdyż to właśnie w nim przypada wiele znaczących rocznic w dziejach naszego Narodu i kraju. Rocznic smutnych, ale i radosnych zarazem. Taką właśnie, niewątpliwie pozytywną, jest 100. rocznica wymarszu z Krakowskich Błoń I Brygady Kadrowej.

Z tej okazji mieliśmy możliwość odtworzyć tamte wydarzenia i pokazać je dzisiejszym mieszkańcom Krakowa, a także licznie przybyłym turystom na największej łące Europy - Krakowskich Błoniach. Jednak, aby zrozumieć fenomen sformowania I Kadrowej Brygady Legionów, którego najbardziej spektakularnym wydarzeniem w 1914 roku był jej wymarsz z Krakowa na front wschodni, trzeba było odtworzyć również kilka innych faktów historycznych. Mam nadzieję, że udało się tego dokonać chociaż w pigułce. I tak, podczas tej całej historycznej inscenizacji byliśmy świadkami wymarszu siódemki Beliny Prażmowskiego, przekazania im koni z majątków ziemskich pod Krakowem przez tamtejszych włościan, pierwszej zbrojnej potyczki w Jędrzejowie Polskich Ułanów z carskimi oficerami, obalenia słupa granicznego, gdzie schodziły się trzy zabory. Równie wiernie staraliśmy się odtworzyć punkt werbunkowy wraz z komisją poborową dla wszystkich chętnych, którzy chcieli wstąpić do Polskiego Wojska. Następnie ukazaliśmy cały proces szkolenia rekruta od musztry pieszej po jazdę na koniu i władanie białą bronią, a na koniec tej części obchodów rocznicowych odbyły się pokazy ujeżdżenia, skoków przez przeszkody, cięcia szablą i kłucia lancą w wykonaniu kawalerzystów z Federacji Kawalerii Ochotniczej. I dopiero wtedy przedstawiony został główny punkt inscenizacji historycznej, czyli wymarsz I Kompani Kadrowej z Krakowskich Błoń do Kielce. Na koniec, ku radości i zadowoleniu wszystkich przybyłych widzów, odbyły się dwie szarże kawaleryjskie, aby pokazać jak skuteczną, a zarazem nieustraszoną była Polska Kawaleria.

Oczywiście, oprócz samej inscenizacji historycznej, była zorganizowana wystawa tematyczna związana z okresem wybuchu I Wojny Światowej i wymarszu I Kompani Kadrowej oraz obóz kawaleryjski, który był dostępny dla zwiedzających. Szczególną atrakcją dla dzieci były przejażdżki na koniu, a dla wszystkich ogólnodostępne ognisko i możliwość pośpiewania pieśni patriotycznych i historycznych.

Opracował: por. kaw. och. Franciszek Paweł Żmudzki

[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
Trochę panów, trochę chamów,
to dwudziesty pułk ułanów.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,