uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
11 LISTOPADA, czyli jak połączyć pożyteczne z przyjemnym
obejrzyj galerię

Święto Narodowe 11 Listopada - Dzień Odzyskania Niepodległości po 123 latach rozbiorów, to święto wszystkich Polaków, które powinno obchodzić się godnie i dostojnie. Tak też się stało i w Krakowie. Po paru latach burzliwych dyskusji i nie do końca jasno określonych kryteriów przemarszu Kawalerii - udało się. Wcześniejsze spotkania i uzgodnienia w Urzędzie Wojewódzkim przyniosły zamierzony efekt, wystąpiły cztery formacje Kawaleryjskie. Każda z nich wystawiła po 13 jezdnych, poprawnie umundurowanych, na dobrze stroczonych siodłach i w należytym szyku trójkowym ze sztandarem na czele przedefilowała spod Wawelu, Drogą Królewską pod Barbakan. Tutaj, w samo południe, na placu Matejki, przy pomniku Grunwaldu, odbyły się główne uroczystości, a potem już tylko defilada przed Trybuną Honorową w piękny, ciepły dzień ku radości licznie zebranej gawiedzi, która owacyjnie podziękowała Kawalerii za jej obecność. I choć malkontenci i ortodoksi zapewne dopatrzyli się jeszcze jakiś niedociągnięć, to ogólne wrażenie z tegorocznej uroczystości na pewno zapisało się u wielu bardzo pozytywnie.


Z racji tego, że Święto Narodowe bezpośrednio poprzedzała sobota i niedziela, a listopad do także gonitwy na św. Huberta i tegoroczna jesień była piękna, słoneczna, wykorzystaliśmy to w naszym Szwadronie, aby połączyć pożyteczne z przyjemnym. W sobotę zorganizowaliśmy prawdziwego kawaleryjskiego Hubertusa. Najpierw spotkanie jezdnych z cywilami w wozach na łące koło stajni. Ojciec Jacek - kapelan Szwadronu, odmówił krótką modlitwę, potem master przypomniał zasady, jakie obowiązują podczas przejażdżki po lesie - jeszcze tylko po "strzemiennym" i wszyscy ruszyli. Podczas wędrówki przez las, pola i łąki, na jednej z nich odbył się szybki konkurs potęgi skoków, w którym zwyciężył rtm. kaw. och. Jan ZNAMIEC, choć "młodzi" ułani długo nie ustępowali w rywalizacji. Po przejażdżce spotkanie na wielkiej łące i gonitwa za lisem, którym w tym roku był plutonowy kaw. och. Tadeusz JANUSZ (ubiegłoroczny zwycięzcą gonitwy). Gonitwa była jak zwykle bardzo emocjonująca i dramatyczna, ale skończyła się szczęśliwie i zwycięzcą, który złapał lisa, został kapral kaw. och. Marcin GIEBUŁTOWSKI. Tradycyjnie po gonitwie wszyscy spotkali się przy ognisku racząc się wybornym bigosem, poprawiając pieczoną kiełbasą z ognia i rozgrzewając kubkiem grzanego wina. W tej części dnia tyle było dla ciała, ale mając na uwadze zbliżające się Święto Narodowe, wieczorem cały Szwadron uczestniczył w uroczystej Mszy św. w kościele na Woli Batorskiej za Ojczyznę, po której odbyła patriotyczna uroczystość.

Na koniec tego dnia, bogatego w liczne wydarzenia, odbył się raut kawaleryjski, na którym można było się zarówno dobrze pobawić, jak i też całkiem nieźle podjeść i pośpiewać. Jednym słowem, każdy znalazł w czasie jego trwania coś dla siebie - można zatem godnie świętować i dobrze się bawić, i oby tak było dalej.

Opracował: por. kaw. och. Franciszek Paweł Żmudzki

[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
O siódemce czy wy wiecie,
to beliny lewe dziecię.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,