uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Uroczystość wręczenia medali "Pro Memoria"
obejrzyj galerię

W sobotę 22 czerwca pod pomnikiem Powstańców Styczniowych w Golczowicach spotkali się mieszkańcy, samorządowcy, młodzież szkolna oraz lokalne stowarzyszenia i organizacje, aby uczcić 150 rocznicę Powstania Styczniowego w Gminie Klucze, a dokładniej bitwę pod Golczowicami, stoczoną 22 kwietnia 1863 roku. Data zorganizowania święta rocznicowego nie jest przypadkowa - w czerwcu mija 25 lat od upamiętnienia przez mieszkańców Golczowic bitwy powstańczej poprzez postawienie pomnika z krzyżem.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem powstańców styczniowych przez delegacje samorządowe i przedstawicieli różnych organizacji oraz uhonorowania, na wniosek Wójta Gminy Klucze, medalami Pro Memoria Franciszka Żmudzkiego i Andrzeja Żmudzkiego, członków Stowarzyszenia Szwadron Niepołomice w Barwach 8 Pułku Ułanów Ks. Józefa Poniatowskiego. Medale wręczył ppłk. Artur Frączek, przedstawiciel Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Następnie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny i Powstańców Styczniowych, którą odprawił ks. Leszek Kapela, proboszcz parafii Cieślin. Po mszy świętej Wójt Gminy Klucze Kazimierz Ściążko wręczył dyplomy i nagrody rzeczowe zwycięzcom plenerowego konkursu historycznego, zorganizowanego w Godawicy podczas spotkania związanego z odsłonięciem w miejscu pochówku powstańców tablicy historycznej.

W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy Golczowic i innych miejscowości gminy, przedstawiciele samorządu z gmin i miast powiatu olkuskiego oraz gmin ościennych, reprezentacje szkół, organizacji, stowarzyszeń, a także Ochotniczej Straży Pożarnej i Oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK w Kluczach.

Ciekawym finałem tegorocznej uroczystości była inscenizacja bitwy pod Golczowicami i rekonstrukcja obozu powstańczego, z kuźnią, w której wykuwano broń. W inscenizacji wzięły udział grupy rekonstrukcji historycznej, m.in. ze Stowarzyszenia "Stanica" z Krakowa (odtwarzający polskich powstańców) oraz 9 Rota 1863 (wojska rosyjskie). Uroczyste obchody rocznicowe odbyły się pod patronatem Wójta Gminy Klucze, Starosty Olkuskiego i Nadleśniczego Nadleśnictwa Olkusz.


Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy Klucze

[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
DAK Wielkopolski
Siódmy dak ma dobre konie,
jechać, jechać zaś pieronie

Zawsze dumny, wielkopański
to jest siódmy dak poznański.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,