uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
90. rocznica powrotu Górnego Śląska do Polski
obejrzyj galerię

W sobotę, 22 czerwca br., w Katowicach, na Placu Sejmu Śląskiego, odbyły się uroczystości związane z 90. rocznicą powrotu części Górnego Śląska do Polski. Patronat nad tymi obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, który był również obecny w Katowicach.

Szwadron Niepołomice w sile 30 jeźdźców i koni czynnie brał udział w tych obchodach, odtwarzając wkraczające Wojsko Polskie na ziemie Śląska z Gen. Stanisławem Szeptyckim na czele (w jego postać wcielił się por. kaw. och. Franciszek Paweł Żmudzki). Cała uroczystość składała się z dwóch części: oficjalnej, gdzie zgodnie z ceremoniałem wojskowym najpierw wciągnięto Flagę Państwową na maszt i odśpiewano Hymn Narodowy. Następnie gość honorowy, Prezydent Bronisław Komorowski, dokonał przeglądu poszczególnych formacji wojskowych i służb. Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, w asyście marszałka województwa śląskiego Adama Matuszewskiego i prezydenta Katowic Piotr Uszoka, oficjalne powitali głowę państwa Bronisława Komorowskiego. W dalszej części nastąpiły oficjalne przemówienia, złożenie kwiatów pod pomnikiem Wojciecha Korfantego, apel poległych i salwa honorowa.

Druga część uroczystości, to inscenizacja wkroczenia Wojsk Polskich na Górny Śląsk. Tutaj aktorzy teatru śląskiego wcielili się w postaci historyczne: ówczesnego wojewody Józefa Rymera, prezydenta Katowic Alfonsa Górnika, Wojciecha Korfantego, księdza prałata Jana Kapica i innych. Koń Gen. Szeptyckiego został udekorowany wieńcem z biało-czerwonych kwiatów, a on sam przywitany po staropolsku przez jedną z mieszkanek śląska chlebem i solą. Potem nastąpił moment najbardziej uroczysty: powstaniec- inwalida, członek Sokoła w Szopienicach, Juliusz Chowaniec, rozbił młotem biało-czarny łańcuch żelazny, symbolizujący dawną pruską granicę i zawołał: "Pękajcie okowy niewoli. Górny Śląsk jest wolny, armio wkraczaj nań i połącz go z Polską". Inscenizacja nawiązywała do różnych wydarzeń z tamtego okresu, np.: 26 czerwca 1922 roku wojsko wkroczyło do trzeciej strefy. W Piekarach Śląskich witał ich niewidomy górnik-poeta, śląski Wernyhora, Wawrzyniec Hajda następującymi słowami:

"Jaśnie Wielmożny Panie Generale!

Przed kilkoma chwilami polecono mi z miarodajnej strony zaszczytnie, abym w kilku zwrotach, przywitał Jaśnie Wielmożnego Pana Generała!

Mój Boże, pomyślałem ja, z niskich najniższy, z biednych najbiedniejszy, ku temu nie posiadam zdolności retorycznych, lecz gdzie jest miłość w sercu, tam się i słowa znajdą. W ostatnich latach, fizycznie załamany i zwinięty stałem się niezdolny do pracy narodowej w tej wierze jak dawniej, ale ja jestem chrześcijaninem wierzącym, więc modliłem się do Boga Zastępów - Bogu chwała, że mnie wysłuchał."

W odpowiedzi usłyszał on od generała:

"Nie będziesz pan wprawdzie widział Wojska Polskiego, lecz usłyszysz pan za chwilę tętent ułanów polskich, którzy będą tędy przejeżdżać. Niech choćby to jest nagrodą za pańską tęsknotę do Polski i za pańskie cierpienia dla Polski."

Rzeczywiście tak się stało, gdyż w tym momencie nastąpiło przeformowanie szyków wszystkich formacji biorących udział w tym święcie do defilady, którą odbierali zaproszeni goście z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Bronisławem Komorowskim na czele.

Opracował: por. kaw. och. Franciszek Paweł Żmudzki

[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
Po majątki na Podole
pułk dwunasty rusza w pole.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,