uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
17 marca 2012 r. Święto pułkowe inne niż zwykle
obejrzyj galerię

Tegoroczne Święto Pułkowe Szwadronu Niepołomice w Barwach 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego było nietypowe i to z wielu powodów. Odbyło się 17 marca br. i rozpoczęło się jak co roku o 09.00 rano, ale nie jak zwykle od lampki koniaku w restauracji "Europejska" w Rynku Głównym, tylko od przećwiczenia musztry pieszej na parkingu przy ul. Krowoderskiej. Pierwszy raz Szwadron Niepołomice wystąpił w szyku pieszym według nowego regulaminu FKO. Zwartą, trójkową kolumną marszową, oddział udał się na zbiórkę do Rynku Głównego. Tutaj do szyku dołączyły poczty sztandarowe i zaproszeni goście, i pod tym względem też było inaczej. W tym roku Święto "8" uświetnili swoim przybyciem Szwoleżerowie z 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, Szwoleżerowie z 3 Pułku Szwoleżerów im. płk. Jana Kozietulskiego wraz z orkiestrą, Ułani z 9 Pułku Ułanów Małopolskich, Ułani z 13 Pułku Ułanów Wileńskich, Ułani z 20 Pułku Króla Jan III Sobieskiego i Strzelcy Konni z 3 Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Stefana Czarnieckiego. Tutaj odbył się przegląd poszczególnych formacji i złożenie meldunku przez Dowódcę Szwadronu Niepołomice rtm. kaw. och. Jana ZNAMCA Prezesowi Koła Pułkowego Panu Kazimierzowi TRATKIEWICZOWI. Następnie wszyscy udali się do Kolegiaty św. Anny na Mszę św. koncelebrowaną przez księdza Marcina KRĘPĘ i dominikanina, ojca Jacka (kandydata na ułana 8PU), w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych ułanów z 8 Pułku i ich rodzin. Ostatnim akcentem nabożeństwa była modlitwa pod tablicą pamiątkową w bocznej nawie Kościoła.

Do corocznych obchodów Święta Pułkowego na stałe wpisały się natomiast uroczystości pod Krzyżem Katyńskim na pl. Ojca Studzińskiego. Tutaj został odczytany przez chor. kaw. och. Stanisława MISZTALA apel poległych. Ksiądz Marcin KRĘPA odmówił modlitwę, a następnie zostały złożone kwiaty przy tablicy pamiątkowej u stóp Krzyża Katyńskiego. Stąd wszystkie oddziały i zaproszeni goście przeszli na Wzgórze Wawelskie, gdzie u stóp Katedry Wawelskiej odbyły się główne uroczystości. Zostały odczytane rozkazy okolicznościowe, otwarto staże dla nowych kandydatów na ułanów, nadano barwy pułkowe tym, którzy pozytywnie zaliczyli staże kandydackie i odbyli stosowne szkolenia, awansowano najbardziej zaangażowanych w rozwój Szwadronu oraz przyznano odznaki Szwadronowe dla Tych, którzy swoja służbą, postawą i działaniami zasłużyli na ten zaszczyt. Następnie delegacje udały się z kwiatami do krypty św. Leonarda pod sarkofag fundatora, założyciela, pierwszego dowódcy i patrona Pułku Księcia Józefa Poniatowskiego i krypty Srebrnych Dzwonów, gdzie spoczywa I Marszałek Polski i Naczelnik Państwa Marszałek Józef PIŁSUDSKI.

Na koniec nie zbrakło również pamiątkowego zdjęcia na schodach Katedry Wawelskiej, a po tej oficjalnej części uroczystości wszyscy udali się do Hotelu "OLIMP" na uroczysty obiad, który przerodził się w wieczorny raut i trwał do wczesnych godzin rannych. Tutaj też było inaczej niż zwykle. Wprawdzie spodziewaliśmy się w tym roku większej liczby gości jednak ich ilość przerosła nasze oczekiwania. W sumie było ponad 150 osób. Nie jest to jednak powód do zmartwień lecz przeciwnie do dumy, gdyż po burzliwym roku osobowym i kadrowym ilość sympatyków Szwadronu Niepołomice w Barwach 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego wciąż rośnie. Również pogoda w tym roku była inna niż zwykle, wyjątkowe ciepło i piękne słońce towarzyszyło uroczystościom przez cały dzień, co tylko pomogło utrzymać wspaniały, podniosły nastrój tego Święta.

Opracował:
Dowódca Uroczystości
Por. kaw. och Franciszek Paweł Żmudzki

[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Strzelców Konnych
Kawał dupy zamiast pyska,
to są strzelcy z Wołkowyska.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,