uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
11.11.11. Sześć jedynek, niezapomnianych jedynek. Święto Niepodległości Polski

Dla Szwadronu w Barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego to kolejna ważna data tak samo jak dla tysięcy Polaków, którzy w tym dniu zapragnęli godnie uczcić odzyskanie Niepodległości.

W tym roku po raz pierwszy przypadł nam zaszczyt wystawić oddział pod ukochanym sztandarem Szwadronu podczas defilady w stołecznym mieście Warszawie.

Organizacja całych obchodów, ilość grup rekonstrukcyjnych, jeźdźców i koni była imponująca. Na drodze do pełni szczęścia stanęły wydarzenia, o których donoszą media, a z którymi mieliśmy do czynienia "na żywo". Ze względów bezpieczeństwa koni i jeźdźców organizatorzy zmuszeni byli zmienić trasę naszego przejazdu. W związku z tym nie mogliśmy zaprezentować się przed trybuną honorową. Zamieszki uliczne spowodowały, że część zebranych - normalnych ludzi których były tysiące, co robiło olbrzymie wrażenie - udała się za nami do miejsca w którym był nasz obóz i tam w serdecznej atmosferze mogli spróbować wojskowej grochówki, porozmawiać z ułanami różnych reprezentowanych tam pułków często robiąc sobie z nami i końmi pamiątkowe fotografie. Należy wspomnieć, iż na całej drodze naszego przejazdu nie spotkaliśmy się z żadnym niemiłym nastawieniem nawet tych, którym utrudniliśmy poruszanie się po drogach - chwała za to Warszawiakom.

W tym miejscu należy podkreślić doskonałe opanowanie koni i jeźdźców. W olbrzymim tłumie ludzi nie doszło do choćby najmniejszego zagrożenia dla ich bezpieczeństwa, co niestety nie można powiedzieć o innych miejscach w kraju gdzie doszło do groźnych incydentów z udziałem tak zwanej kawalerii z czego mamy nadzieje organizatorzy wyciągną odpowiednie wnioski. Nie chcemy być kojarzeni z przebranymi w mundury amatorami.

Podsumowując naszą wyprawę do stolicy należy uznać ją za w pełni udaną. Szczególne słowa uznania dla wszystkich, którzy po nieprzespanej nocy potrafili w pełni pozostać godnymi nazywania się ułanami. Ciepłe słowa należą się również osobom towarzyszącym pomagającym na trasie i w obozie.

Wszyscy wykonali swoje zadania bez zastrzeżeń.

Odział dowodzony przez rtm. k.o. Jana Znamca w składzie:
Poczet sztandarowy: por. k.o. F. Żmudzki, wach. k.o. K. Dyk, rtm. k.o. J. Czekaj
1. trójka wach. k.o. K. Fularski, wach. k.o. M. Rejdych, por. k M. Kutzner
2. trójka st. ułan k.o. M. Nowak, ułan k.o W. Telega, ułan T. Gruszka
3. trójka ułan I. Czerwień, ułan W. Czerwień, k. k.o T. Janusz
4. trójka k. k.o A. Pieniążek, ułan W. Król, ułan R.Pokrywka
5. ułan Grzegorz MISZCZUK

Łącznik ze sztabem organizatorów A. Żmudzki
Dokumentacja Fot. Ewa Kwasiborska

[«] powrót
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
Piją z beczki - nie pijani,
to bydgoscy są ułani.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,