uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Święto Kawalerii Polskiej 2011
obejrzyj galerię

W dniach 3/4 września br. po raz drugi obchodzone było w Polsce powojennej Święto Kawalerii Polskiej jako święto wojskowe, a po raz pierwszy uroczystość ta odbyła się w Warszawie.

Na tę okoliczność zostały zaproszone reprezentacje wszystkich środowisk kawaleryjskich, które odtwarzają i nawiązują do tradycji przedwojennych pułków kawalerii. Oczywiście nie zabrakło i sekcji ze Szwadronu Niepołomice w Barwach 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego pod dowództwem rot. K.O. Jan ZNAMCA. Barwy 8 Pułku reprezentowali również:

  • GARBACIK Damian,
  • GIEBUŁTOWSKI Marcin,
  • JANUSZ Tadeusz,
  • KRÓL Wojciech,
  • MISZTAL Stanisław,
  • PIENIĄŻEK Aleksander,
  • ŚLIŻ Bogdan,
  • ŻMUDZKI Franciszek Paweł.

Wszyscy uczestnicy, a przede wszystkim konie, zostały zakwaterowane w kompleksie wojskowym przy ul. Kozielskie 4A, w tym samym miejscu, gdzie stacjonuje Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego.

W sobotę po dopołudniowym przeglądzie weterynaryjnym zaczęły się przygotowania do uroczystości. Około godziny 15.00 została sformowana kolumna marszowa, która przy dźwiękach konnej orkiestry kawaleryjskiej wyruszyła na ulice Warszawy. Po dotarciu na Plac Marszałka Piłsudskiego, o godzinie 16.00, rozpoczęły się główne obchody: uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, apel poległych, salwa honorowa i to na co czekała tłumnie zabrana publiczność, czyli defilada poszczególnych formacji kawaleryjskich. Trzeba przyznać, że było co oglądać, gdyż po raz pierwszy od ponad siedemdziesięciu lat ponad setka koni przemaszerowała przez Plac Marszałka Piłsudskiego, godnie nawiązując do swoich poprzedników. Potem już tylko powrót na miejsce zakwaterowania, ale jadąc ulicami stolicy wszyscy kawalerzyści wzbudzali podziw przechodniów, co jakiś czas będąc nagradzani brawami. Wieczorem na terenie kompleksu wojskowego odbyło się prawdziwe ognisko kawaleryjskie, gdyż oprócz oficjalnych przemówień i prezentacji poszczególnych oddziałów, dobrego wojskowego jedzenia, nie zabrakło kawaleryjskich piosenek śpiewanych zarówno przy akompaniamencie zespołu muzycznego jak i wykonywanych spontanicznie przez poszczególnych uczestników. Oczywiście jak dobry obyczaj nakazuje na zakończenie spotkania wzniesiono toast "za zdrowie konia" i odśpiewano żurawiejki.

Drugi dzień obchodów święta rozpoczął się polową mszą św. na terenie kompleksu, potem konna prezentacja poszczególnych oddziałów, zbiórka i złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Warszawa, a na koniec tej części uroczystości parada wszystkich formacji. W dalszej części uroczystości odbył się pokaz wyszkolenia Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, zawody kawaleryjskie, konkurs skoków przez przeszkody oraz pokazy Akademii Jeździeckiej i kaskaderskie.

Mimo, iż obchody Święta Kawalerii Polskiej trwały dwa dni i ich czas dobiegł końca, oczywiście żal było wracać do domu, tym bardziej, że organizacja święta była przygotowana bardzo profesjonalnie i z dużym rozmachem, trzeba mieć tylko nadzieję, że kolejne będą równie udane i jeszcze bogatsze.


Opracował:
Por. K.O. Franciszek Paweł Żmudzki

[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Artyleria Konna ogólna
Z wrogów lecą wióry, kłaki,
gdy strzelają nasze daki.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,