uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Komarów 2011 - Najlepsza Kawaleria na świecie
obejrzyj galerię

Jak co roku reprezentacja Szwadronu Niepołomice w Barwach 8 Pułku Ułanów ks. Jozefa Poniatowskiego wybrała się do Komarowa, aby wziąć udział w obchodach 91. rocznicy największej a zarazem zwycięskiej dla Polaków bitwy kawaleryjskiej minionego wieku.

Na miejsce zakwaterowania przybyliśmy już w środę 24 sierpnia, aby mieć czas na spokojne rozbicie obozu i przygotowanie się do realizacji wszystkich zadań jakie były zaplanowane na ten wyjazd. Następnego dnia do południa, jak to już jest w naszej tradycji komarowskiej, udaliśmy się do Czartowca na cmentarz, aby oddać hołd tym ułanom z 8PU, którzy oddali Swoje Życie we wrześniu 1939 roku w obronie Ojczyzny przed niemieckim najeźdźcą. Przy mogile wystawiliśmy Wartę Honorowa, złożyliśmy wiązankę kwiatów i odczytany został apel poległych. Po południu, korzystając z pięknej pogody, zrobiliśmy wypad konny w teren, aby ruszyć konie i przygotować je do manewrów, gdyż spotkania w Komarowie to nie tylko czas na świętowanie, ale również sprawdzian wyszkolenia poszczególnych oddziałów i zdrowa rywalizacja podczas gry terenowej.

W piątek rozpoczęły się dwudniowe manewry, rano odprawa dowódców poszczególnych sekcji w Komendzie Potrzeby Komarowskiej, potem surowy przegląd mundurowy, którego dokonał jak zawsze ten, który obecnie chyba wie o kawalerii najwięcej, czyli Pan Lesław KUKAWSKI i w drogę. Podczas pierwszego dnia, mając do dyspozycji mapę i rozkazy, mieliśmy wykonać kilka zadań w terenie, a to przechwycić bolszewika i odstawić do sztabu, a to spotkać się z innym oddziałem i wspólnie przeczesać określony tren, a to znowu odeskortować rannych do obozu i tak to w siodle pod wiernym kompanem koniem upłynął cały dzień. Sobota to też niewiele lżejszy dzień manewrów, bo oprócz biegu gońca odbyły się poszczególne konkurencje sprawności kawaleryjskiej, tj. władanie białą bronią - szablą i lancą, skoki przez przeszkody, strzelanie z broni pneumatycznej, pokaz musztry oraz kros. Późnym popołudniem zakończyły się wszystkie rywalizacje, ale ten dzień dla nas ułanów nie dobiegł jeszcze końca, gdyż w tym roku główne uroczystości upamiętniające wydarzenia z przed 91 lat odbyły się na wzgórzu 255 o godzinie 21.00, na tym samym miejscu, gdzie przed laty Polscy ułani toczyli zwycięski bój z nawałnicą bolszewicką konnej Armii Budionnego. Ostatni dzień naszego pobytu w Komarowie to Niedziela, rano Polowa Masza św. na terenie obozowiska, potem przemarsz konny pod kurhan. Tu po oficjalnej części uroczystości z udziałem władz samorządowych odbyła się zbiórka i raport wszystkich grup kawaleryjskich, a następnie Dowódca Uroczystości Tomasz DUDEK złożył meldunek gościowi honorowemu Panu majorowi Zbigniewowi MAKOWIECKIEMU. Następnie zostały ogłoszone wyniki manewrów i nagrodzono zwycięzców. Nam w tym roku szczęście nie dopisało. Na koniec oczywiście odbyła się defilada i to w galopie, ku uciesze licznie zebranej gawiedzi. Jednak to nie był jeszcze ostatni akcent tegorocznego spotkania, bo cóż by to było za spotkanie, gdyby nie odbyła się rekonstrukcja bitwy, na którą jak co roku tłumnie przybyła publiczność.

I choć w tym roku nie był już kręcony żaden film i każdy z uczestników przybył na własny koszt, to i tak było nas współczesnych ułanów pod setka i to konno. A jak byliśmy postrzegani, to najlepiej oddają słowa jednego z tegorocznych gości z Niemiec: "wiele już słyszałem i czytał o Polskiej Kawalerii ale to co zobaczyłem tutaj na własne oczy przerosło moje wyobrażenie, Polska Kawaleria jest jednak najlepszą Kawalerią na świecie".


Opracował:
Franciszek Paweł Żmudzki
Por. K.O.

[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
DAK
Jedenasty odparzony,
do taborów przydzielony.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,