uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Kielce 7 marca 2011 roku
Pięć lat Forum Kawalerii RP im. Andrzeja Leśniaka

Dzisiaj mija piąta rocznica powstania Forum Kawalerii RP im. Andrzeja Leśniaka. Dokładnie 7 marca 2006 roku o godzinie 14.21 administrator Mariusz Górniak dokonał pierwszego wpisu i uruchomił tryby forum internetowego, które w ciągu tych pięciu lat rozrosło się w ogromną skarbnicę wiedzy o kawalerii, zwłaszcza tej przedwojennej. Czego dotyczy ta wiedza - za długo by pisać. Wystarczy przejrzeć wszystkie działy i wątki, co zabierze naprawdę sporo czasu, bo na chwilę obecną jest tych wątków 643. I powiem szczerze, że sam już dawno zatraciłem rozeznanie, co i gdzie można szybko znaleźć. Te pięć lat to na dzień dzisiejszy 12100 postów, wspomniane 643 wątki, 422 zarejestrowanych użytkowników i ponad jeden milion odwiedzin!!!

Na początku marca 2006 roku ruszyło Forum Kawalerii RP jako druga internetowa oferta Szwadronu Niepołomice w barwach 8 PU ks Józefa Poniatowskiego. Nie byłoby tego Forum, gdyby nie upór i zacięcie nieodżałowanego Jędrusia Leśniaka. Tak długo namawiał i inspirował swego przyjaciela Mariusza Górniaka, aż w końcu ten na swoim serwerze stworzył to cacko. I tak kilka dni przed Świętem Pułkowym 2006 - Forum rozpoczęło swoją działalność. Andrzej zamieścił na nim swoje 20 postów. Tyle jedynie zdążył. Dwa miesiące później 14 maja zginął tragicznie podczas jazdy konnej. Odjechał galopem do nieba... Jako pierwszy uczyniłem na Forum wpis o jego śmierci. Oj było bardzo ciężko pisać... I wtedy postanowiłem sobie, że póki sił starczy i będę widział sens dalszej pracy - będę kontynuował ideę Andrzeja! Jednogłośnie (my ułani z Niepołomic) opowiedzieliśmy się za nazwaniem Forum imieniem naszego nieodżałowanego Kolegi! I tak się stało!

Dlaczego powstało to Forum? Z uporu Andrzeja, ze zrozumieniu Mariusza i potrzeby chwili. Prężnie rozwijający się wtedy Szwadron Niepołomice postanowił umocnić swą pozycję na arenie krajowej wśród działających wtedy środowisk kawaleryjskich. I nie chwaląc się był to strzał w dziesiątkę, a w chwili obecnej rzec by można bez przesady że nawet w 1000 !!! Te forum przestało już pełnić rolę wizytówki Szwadronu - stało się wielkim placem, na którym można w przyjacielskiej atmosferze prowadzić rozmowy na wiele tematów mających jednak wspólny mianownik - tradycję. Koledzy! Wykonaliśmy wspaniałą robotę kładąc fundamenty pod jedną z ostatnich redut historii, dumy narodowej, tradycji i patriotyzmu.

Osiem lat temu, przed przyjęciem barw 8 PU miałem mnóstwo pytań - mundur, rząd kawaleryjski, wyszkolenie kawaleryjskie, władanie bronią białą, itd. Itd. Dzisiaj młody entuzjasta kawalerii po prostu wchodzi na nasze forum i buszuje po nim póki nie znajdzie czego mu potrzeba. A jak nie - zadaje pytanie i prawie tego samego dnia ma odpowiedź. I to szczególnie nas cieszy, że młody człowiek nie traci już tyle czasu co my, tylko wie czego i gdzie szukać lub jak problem techniczny rozwiązać.

Po pięciu latach moderowania tego Forum szczególnie cenne jest dla mnie poznanie za pośrednictwem Internetu tak wielu wspaniałych ludzi, którzy podjęli się podobnie jak ja, ocalenia od zapomnienia tej całej wiedzy, którą udało się nam różnymi sposobami, w niezliczonych miejscach wygrzebać. A potem jakże miło mi było poznawać Was na kolejnych rocznicach Komarowskiej Potrzeby.

Kiedy wspominam początki naszego Forum, to mimowolnie uśmiech pojawia mi się na mojej emeryckiej fizjonomii... Nie bardzo zdawałem sobie sprawę, co to właściwie jest! A teraz ... Teraz to dzięki Wam wszystkim jest to Forum z najwyższym poziomem naszego ojczystego języka! I wielkie dzięki Wam za to! Ku chwale kawalerii!

Jak sami pamiętacie, był taki moment, że wyciszyłem się na około pół roku. Był taki trudny okres w działalności Szwadronu, że w pewnym momencie postanowiłem wykasować wszystkie swoje posty. Ale kiedy przeglądając całe Forum zajrzałem do księgi kondolencyjnej i popatrzyłem na zdjęcie śp. Andrzeja, przypomniałem sobie, że kilka tygodni przed jego śmiercią obiecałem mu zająć się systematycznie moderowaniem Forum. Nie mogłem skasować tych postów, bo nie miałem do tego żadnego prawa. Nie miał mnie już kto zwolnić z tej obietnicy. Dlatego będę na tym Forum dalej pracował w miarę wolnych chwil dnia codziennego. A jeżeli kiedyś odejdę - moje posty pozostaną. Jestem to winny ś. Andrzejowi. I tak jak trzy lata temu zakończę

Daj Panie Boże jeszcze sił wiele
I w trudnych chwilach wesprzyj biedaka
Abym do końca mógł moderować
Forum imieniem Jędrka Leśniaka!!!

ułan z Pacanowa Jarosław Banasik

[«] powrót
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pan Porucznik
Na tarancie z...
Pan Porucznik jak z żurnala.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,