uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Manewry Przeworsk - Radawa na powitanie lata
obejrzyj galerię

Korzystając z okazji, że pogoda w ostatnim czasie okazała się bardziej łaskawa do spotkań na świeżym powietrzu w dniach: 25-27 czerwca br. Pluton II naszego Szwadronu zorganizował "Rajd na powitanie lata". Było to spotkanie integracyjne, połączone z przemarszem w szyku konnym z Przeworska do Radawy oraz czynnym udziałem w dniach Radawy, na które składało się widowisko artystyczne "Nocy Świętojańskiej" z udziałem ułanów i naszych pokazów musztry paradnej oraz władania białą bronią.

Zacznijmy jednak po kolei, w piątkowy wieczór uczestnicy spotkania zjechali do Przeworska, do gościnnego gospodarstwa naszego ułana Witka Wierzbińskiego. Po oporządzeniu koni i zabezpieczeniu ich w profesjonalnie przygotowanej stajni polowej rozpoczęła się biesiada przy ognisku. Nie brakowało niczego dla ducha i ciał: swojski bigos, smalec, wiejski chleb, domowe ciasta, kawa, herbata i wiele innych napojów, mogło nasycić nawet największych głodomorów i ugasić pragnienie. Strawą dla ducha bez wątpienia była żywa muzyka gitary i wszelkie piosenki, w których wykonaniu pomagały nam dwie druhny z miejscowej konnej drużyny harcerskiej, całość atmosfery dopełniał urok ogniska. Wstająca jutrzenka najkrótszych nocy w roku przypomniała nam, że przed nami jeszcze dwa dni tego spotkania, obowiązek nakazywał, choć w warunkach polowych na parę godzin snu. W sobotę rano, jak to w kawalerii, pobudka, karmienie i czyszczenie koni, śniadanie, jeszcze tylko przegląd weterynaryjny i na koń. Wszyscy w mundurach polowych z wyposażeniem wyruszyli na ponad 30 kilometrowy rajd z Przeworska do Radawy, po drodze nie brakowało zaplanowanych i tych niezaplanowanych atrakcji. Z tych pierwszych, to bez wątpienia przeprawa przez San, a ta niezaplanowana to ponad godzinne poszukiwanie konia jednego z naszych ułanów, który zgodnie z tekstem jednej z piosenek kawaleryjskich ( "Jak to na wojence ładnie, kiedy Ułan z konia spadnie…"), po prostu podczas szarży galopem przez jedną z pięknie położonych polan w lesie, spadł z konia. Obyło się jednak bez kontuzji i cały oddział dotarł już szczęśliwie do malowniczo położonej nad jeziorem wsi Radawa.

"Żółte Ułany" są wszędzie, bo właśnie z tej miejscowości pochodzi jeden z nas, Ułan Aleksander Pieniążek, który przy życzliwej pomocy Wójta, kolegów z Plutonu II oraz bardzo dużym własnym zaangażowaniem również i finansowym przygotował nasz pobyt. Miejsce dla koni znalazło się w polowej stajni na boisku miejscowej szkoły, w której zostali zakwaterowani ułani. Wieczorem, po zapadnięciu zmroku nad jeziorem miejscowego ośrodka odbyło się nietypowe przedstawienie światła i dźwięku:"Nocy Świętojańskiej", nasi ułani tym razem wyposażeni w pochodnie objeżdżali jezioro zapalając ustawione na brzegu ogniska. W tym samym czasie Westalki z pochodniami w dłoniach były przewożone łodziami przez jezioro, do tego wszystkiego rozlegał się dźwięk trąbki i snuł po tafli jeziora, w którym odbijał się blask księżyca i gwiazd z bezchmurnego nieba. Zapanowała romantyczna atmosfera, a dopełnieniem tego wieczoru był pokaz sztucznych ogni. Niedzielne dopołudnie upłynęło na przygotowaniach do pokazu, czyli ćwiczenia musztry paradnej w szyku konnym, ustawieniu toru i pozorników do cięcia szablą oraz zabezpieczono odpowiednią ilość łuz i jabłek. Jednak niedziela to niedziela i należało stawić się całym oddziałem, na garnizonowo i ze sztandarem w miejscowym kościółku, udało się to jednak tylko szóstce sztandarowej, a i tak zrobiła ona wrażenie na miejscowej ludności przybyłej na nabożeństwo. Mówi się, że na pogodę nie mamy wpływu i ta się stało po południu, do pokazów tuż, tuż, a z nieba spadł rzęsisty deszcz, jednak zmiana aury nie mogła już zmienić programu. Mimo nienajlepszej pogody pokazy musztry na dwie sekcje wypadły wspaniale i nie przeszkodziły naszym ułanom, nawet tym, którzy robili to po raz pierwszy publicznie, ciąć łuz jedna po drugiej. Ten trud i ryzyko został jednak nagrodzony oklaskami przez sporą grupę publiczności, której deszcz nie zatrzymał w domach i podziwiali to widowisko. Potem dłuższa chwila odpoczynku, przede wszystkim dla koni i powrót do siebie, jedni odwieźli swoje konie przyczepami do Jasła i Krakowa, a najbardziej wytrwali wierzchem do Przeworska.

Po tych trzech dniach wyprawy nasuwają się dwie refleksje:

  1. Jesteśmy Ochotniczą Kawalerią XXI wieku, jednak obowiązuje nas przedwojenny kanon: "Bóg, Honor i Ojczyzna" i tak powinniśmy realizować nasze wypady, aby zachować kolejność tych priorytetów,
  2. "W jedności siła" i dlatego należy dostrzegać, doceniać i nagradzać pomoc każdego z nas.

Na koniec tej mojej, pewnie i trochę subiektywnej relacji uważam, że tak jak coroczny wypad do Bałtowa wpisał się już na stałe do kalendarza wyjazdowego naszego Szwadronu, tak i rajd na powitanie lata powinien zostać naszą cykliczną imprezą w Radawie, w końcu "Każda sroczka Swój ogonek chwali".

Franciszek Paweł Żmudzki
Porucznik KO

[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pan Porucznik
Na tarancie z...
Pan Porucznik jak z żurnala.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,