uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Manewry Bałtowskie 2010
obejrzyj galerię

Tradycją się stało, iż w okolicach Bożego Ciała ułani ochotnicy Szwadronu Niepołomice zjeżdżają się do gościnnego Bałtowa. Tak też i w tym roku w dniach 2-6 czerwca w Bałtowskiej Krainie Koni rozbrzmiewały komendy i słychać było piosenki kawaleryjskie.

Od godzin popołudniowych 2 czerwca wyruszyły ze swoich stałych kwater poszczególne sekcje do gościnnego Bałtowa, na które oczekiwał gospodarz i spiritus movens manewrów bałtowskich, nasz kolega Krzysztof Dyk. W godzinach wieczornych zameldowali się ułani z Przeworska, Jasła, Chrzanowa i Krakowa. Podczas spotkania otwierającego omówiono szczegółowy plan manewrów bałtowskich. A plany były ambitne...

W Uroczystość Bożego Ciała Szwadron tradycyjnie wziął udział w Mszy Świętej i procesji wystawiając asystę honorową. Czwartkowe popołudnie przebiegało pod znakiem przygotowań do rekonstrukcji potyczki z września 1939 r. Pokaz ten zgromadził ogromną widownię. Na dużej polanie w lesie widzowie byli świadkami starcia oddziału kawalerii z grupą wojsk niemieckich. Efektowne szarże na niemiecką jednostkę wśród wybuchów, strzałów i okrzyków spotkały się z zachwytem i aplauzem publiczności. Zmęczeni dniem ułani usiedli wieczorem przy tradycyjnym ognisku kawaleryjskim, by później udać się na odpoczynek przed kolejnym pracowitym dniem.

Na piątek bowiem zaplanowano początek dwudniowego rajdu szlakami Hubala, którego program ze względu na niepokojące wieści z rodzinnych stron ułanów (powódź na Podkarpaciu i w Małopolsce) został skrócony do jednego dnia. Trasa rajdu, prowadzonego przez świeżo nominowanego Wachmistrza Kawalerii Ochotniczej Krzysztofa Dyka, wiodła przez malownicze tereny okolic Bałtowa i Ostrowca Świętokrzyskiego. Piątkowy dzień zakończony został wieczornym spotkaniem integracyjnym.

Szwadron został zaproszony na przyjęcie weselne, podczas którego ułani wykazali się umiejętnościami tanecznymi.

Sobota stała pod znakiem pokazów wyszkolenia kawaleryjskiego. Odbyły się pokazy musztry paradnej, władania szablą i lancą oraz konkurs skoków przez przeszkody, które służyły także podniesieniu kunsztu kawaleryjskiego ułanów ochotników. W konkursie skoków Szwadron reprezentowany był przez Dowódcę Rotmistrza Kawalerii Ochotniczej Jana Znamca oraz Marzenę Antończyk, zaś w barwach Krainy Koni wystąpił Krzysztof Dyk i Blanka Lichota. Pokazy i konkurs nagradzane były gromkimi brawami przez licznych odwiedzających Bałtowski Park Rozrywki miejscowych i turystów. Po południu część uczestników opuściła manewry ze względów na pogarszającą się sytuacje powodziową. Ułani, którzy pozostali w Bałtowie dzień zakończyli ogniskiem. W niedziele zmęczeni, ale dumni i zadowoleni ułani rozjechali się do swoich miejsc zamieszkania.

Podsumowując manewry należy serdecznie podziękować gospodarzowi - Wachmistrzowi Kawalerii Ochotniczej Krzysztofowi Dykowi, który wraz ze swoimi podopiecznymi amazonkami jak zawsze stanął na wysokości zadania, wykazując się wielkim kunsztem organizatorskim. Szczególne słowa uznania należą się doktorowi Wojciechowi Kujawskiemu, który pracowicie dbał o zdrowie naszych wierzchowców, dokonując bieżących przeglądów weterynaryjnych.


Uczestnikami manewrów Bałtów 2010 byli:
Dowódca Szwadronu Niepołomice Rotmistrz Kawalerii Ochotniczej Jan Znamiec,
Dowódca Pierwszego Plutonu Porucznik Kawalerii Ochotniczej Paweł Żmudzki,
Porucznik lekarz weterynarii Wojciech Kujawski,
Wachmistrz Kawalerii Ochotniczej Mirosław Rejdych,
Wachmistrz Kawalerii Ochotniczej Krzysztof Dyk,
Kapral Kawalerii Ochotniczej Witold Wierzbiński,
Starszy Ułan Wacław Telega,
Ułan Aleksander Pieniążek,
Ułan Sławomir Baj,
Ułan Tadeusz Janusz,
Ułan Paweł Wawrzkiewicz,
Starszy Ułan Paweł Urban,
Starszy Ułan Piotr Urban,
Starszy Ułan Maciej Nowak,
Starszy Ułan Dawid Drozd,
Starszy Ułan Damian Garbacik,
Ułan Marcin Giebułtowski,
Ułan Andrzej Bugała,

i piszący te słowa z kawaleryjskim pozdrowieniem
Porucznik Kawalerii Ochotniczej Jan Urban.

[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pan Porucznik
Na tarancie z...
Pan Porucznik jak z żurnala.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,