uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
DOWÓDCA WOJSK SPECJALNYCH
Generał dywizji Włodzimierz POTASIŃSKI
(1956-2010)

W tragicznej w skutkach katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku, dnia 10 kwietnia 2010 r., zginął dobrze nam znany i lubiany Generał dywizji Włodzimierz POTASIŃSKI.

Gościł on m.in. na Święcie 8 Pułku Ułanów na Wawelu w 2007 r. Spotykaliśmy go podczas licznych spotkań organizacyjnych w UM Krakowa. Był ceniony za wyjątkową otwartość, życzliwość oraz skromność. I takim go zapamiętamy. Cześć Jego pamięci!

 • http://ulani.pl/galeria/57/duze/44.jpg
 • http://ulani.pl/galeria/57/duze/45.jpg
 • http://ulani.pl/galeria/57/duze/46.jpg
 • http://ulani.pl/galeria/57/duze/70.jpg
 • http://ulani.pl/galeria/57/duze/90.jpg
 • http://ulani.pl/galeria/57/duze/94.jpg


  *   *   *

  Generał Potasiński urodził się 31 lipca 1956 roku w Czeladzi. Był absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych (1980) i Akademii Sztabu Generalnego WP (1988). Ukończył również: kurs oficerów operacyjno – sztabowych i kurs dowodzenia i kierowania NATO w Szkole NATO w Oberammergau oraz kurs zarządzania zasobami obrony w Podyplomowej Szkole Marynarki Wojennej w Monterey. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1980 roku na stanowisku dowódcy plutonu w 6 batalionie powietrzno – desantowym. Po ukończeniu Akademii Sztabu Generalnego WP zajmował kolejno stanowiska służbowe w strukturach: 16 batalionu powietrzno – desantowego, Dowództwie 3 Brygady Zmechanizowanej, Dowództwie Wojsk Lądowych, 2 Brygadzie Zmechanizowanej, 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej oraz 2 Korpusie Zmechanizowanym.

  W latach 1993 – 1994 pełnił służbę na stanowisku zastępcy dowódcy, a następnie dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego Sił Pokojowych ONZ w Syrii. W roku 2004 dowodził brygadą w składzie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku, a na przełomie 2005 i 2006 roku pełnił służbę na stanowisku zastępcy dowódcy tegoż kontyngentu. Od 15 sierpnia 2007 roku dowódca Wojsk Specjalnych.

  Źródło:
  http://www.wojsko-polskie.pl/


  *   *   *

  "Był Naszym Dowódcą - napisali na stronie internetowej Wojsk Specjalnych podwładni gen. Potasińskiego. - Najlepszym w każdym wymiarze, wzorem do naśladowania. Wielkim patriotą, bohaterem, żołnierzem z powołania, dla którego służba Ojczyźnie była największą wartością. Życie oddał wielki człowiek, o niezwykłej charyzmie i mądrości, dzięki której zjednał sobie nie tylko lojalnych podwładnych, ale i wielu przyjaciół. Wywalczył ich umysł i zdobył ich serca. Dzisiaj wszyscy czujemy się osieroceni. Panie Generale, proszę się nie martwić. W tej trudnej chwili Pana żołnierze stają na wysokości zadania - tego nas Pan nauczył. Wszyscy jesteśmy na swoich stanowiskach, z sercem rozdzieranym smutkiem i bólem podejmujemy swoje obowiązki. Niech nasza odpowiedzialna służba będzie świadectwem Pana dzieła - trudu i poświecenia dla Wojsk Specjalnych. Pamięć o Panu będzie dla nas drogowskazem, będziemy strzec Pana osiągnięć ku chwale Wojsk Specjalnych, dla Ojczyzny". (ANKO)

  Źródło: http://www.dziennik.krakow.pl/


  Oprac. Bartosz Litwiński • [«] powrót
   
   Szukaj:
  » Nowości w ułani.pl
  Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
  Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

  [»]
  Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
  Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

  [»]
  Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
  Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

  [»]
  » Żurawiejki w ułani.pl
  Pułk Strzelców Konnych
  Poznać pana po cholewie,
  to dziewiąty pułk w Grajewie.

  [»]
   
  
  Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,