uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Szwadron Niepołomice na Podkarpaciu, czyli chrzest bojowy Sekcji Jasło
obejrzyj galerię

W dniu 18 lipca 2009, nastąpił chrzest bojowy Sekcji Jasło. Od dawna oczekiwana generalna próba i od razu rzucamy się na „głęboka wodę”. W jednym dniu sekcja organizuje dwie imprezy, ślub naszego kolegi ułana Kosiby i VIII Dni Ziemi Brzosteckiej.

Już od poniedziałku logistyka naszej sekcji pracowała pełną parą. Wprawdzie Brzostek i Jasło dzieli raptem 20 km, ale ułan Kosiba ślub bierze o 15, a pokaz w Brzostku zaczyna się o 18! Trzeba przerzucić konie, no a przecież nie może to być, by nie było w kościele szpaleru dla naszego ułana!

Po wielu naradach zapada decyzja. Jurka Kosibę do kościoła odprowadzają ułani: Witek Kida-Wierzbiński na Marsie, Rysiek Drozd na Lejdi, Dawid Drozd na Primie, i młodzi ”Kiemlicze” tj Paweł Urban na Module i Piotrek Urban na Miśku.

Nad całością imprezy osobiście czuwa dowódca sekcji Jan Urban. O godz 14 rusza orszak weselny prowadzony przez ułanów. Widok ten wzbudza w Jaśle ogromne zainteresowanie i nic w tym dziwnego, w końcu nie jest to widok codzienny. Przejazd przez Jasło kończy się oczywiście przed kościołem. Po wejściu na nabożeństwo gości weselnych, następuje błyskawiczny przerzut do Brzostku wszystkich koni. Szpaler Jurkowi i jego uroczej już małżonce Ani, organizują spieszeni ułani: Jan Urban z synami Piotrem i Pawłem, Dawid Drozd, Marcin Giebułtowski oraz Andrzej Bugała i Witek Kida-Wierzbiński.

W Brzostku tymczasem Bogdan Śliż i kilku miejscowych ochotników przygotowują taczankę. Błyskawicznie siodłamy konie i o godzinie 17 Sekcja Jasło rusza na brzostecki rynek. Całością dowodzi w zastępstwie rtm Jana Znamca ułan Piotr Staniszewski, wyjątkowo tego dnia na klaczy Arogancja. W pierwszej trójce Ryszard Drozd na Eryku, który w sobie tylko znany sposób zdążył jeszcze między imprezami zwieźć siano, Witek Kida-Wierzbiński na Marsie i piszący te słowa „debiutant” Wojciech Staniszewski na Lejdi. Drugą trójkę tworzą nasi juniorzy : Piotr Urban na Miśku, Paweł Urban na Module i Dawid Drozd na Etnie. Za nami taczanka z ułanami Śliżem, Giebułtowski i Bugałą, a dalej nasze urocze amazonki i konik polski Księdza Proboszcza. Grupę zamykają przepiękne hucułki ze stadniny Państwa Krzysztofa i Aliny Świerków z Kamienicy Dolnej, którzy wraz z córką Sandrą „zabezpieczali tyły”. W takim porządku objeżdżamy rynek i ruszamy na stadion.

Na stadionie Piotr Staniszewski składa meldunek dowódcy Sekcji Jasło Szwadronu Niepołomice ułanowi Janowi Urbanowi, po czym następuje defilada. Publiczność nagradza nas gromkimi brawami. Ale to dopiero początek, dojeżdżamy do pozostałych uczestników parady i w rytm Marsza Radeckiego Straussa, galopem (a jakże!) wykonujemy wśród braw i owacji rundę honorową. Teraz pora na Piotra Staniszewskiego i Pawła Urbana. Wraz z czterema pięknymi amazonkami ruszają do kadryla i przysięgam! nie trzeba ich było do tego namawiać :)

Kilka prób dało należyty efekt, perfekcyjnie wykonany kadryl nagrodziła publiczność rzęsistymi brawami. Po kadrylu ruszają do pokazów kawaleryjskich Witek Wierzbiński i jeszcze raz Piotrek Staniszewski. Ułani sprawili się doskonale. Cudów w galopie dokonywał ułan Wierzbiński na swoim Marsie. Mars nie zapomniał ani trochę czasów, kiedy biegał na torach wyścigowych. Ten arabski ogier, w którego żyłach płynie krew Witraża i Wielkiego Szlema, pokazał swoje niesamowite walory szybkościowe, na które z podziwem patrzyła publiczność. Imprezę zakończył Piotr Staniszewski pokazem władania lancą i szablą, oraz pokazami kaskaderskimi, które publiczności nagrodziła oklaskami. Po zakończonych pokazach w szyku trójkowym nastąpił odwrót do miejsca zbiórki, gdzie rozstanie przeciągnęło się do późnych godzin nocnych :)

Pierwsza próba Sekcji Jasło na własnym terenie, została zaliczona. W drodze powrotnej towarzyszyło nam poczucie dobrze wykonanej misji, bo właśnie to, co robimy, traktujemy jako misję. To nam przypadł tego dnia honor kultywowania tego, co w naszej historii najpiękniejsze-, tradycji kawaleryjskich. Tradycji, jakich może nam pozazdrościć cała Europa, a z których czerpała nawet kawaleria amerykańska.

Wracałem i ja zamyślony. Mój dziadek Jan Gil ze Skurowej, wsi położonej nieopodal Brzostku, służył jeszcze w XIX wieku w 2 Pułku Ułanów Austriackich. Ponad 100 lat później, jego wnuk i prawnuk, w barwach Przesławnego 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego konno wracali do domu z defilady…. Wierzę, że dziadziuś, gdzieś tam na nas spoglądał z nieba, podkręcał austriackiego wąsa i cieszył się tym widokiem. On nie przestał być ułanem – od ponad pół wieku służy w „Błękitnym Szwadronie”…

Wojciech Staniszewski

[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
DAK Lubelski im. płk Włodzimierza Potockiego
Z artylerii konnej dzieci
najdzielniejszy jest dak trzeci.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,