uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 
Majówka z Kawalerią 2009
obejrzyj galerięPo raz kolejny ułani ze Szwadronu Niepołomice uświetnili swoją obecnością tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Był to już szósta Kawaleryjska Majówka w wykonaniu ułanów księcia Józefa. Po raz pierwszy pokazali się podczas obchodów uchwalenia Konstytucji w 2005 roku.

Tegoroczny występ poprzedzony był dwudniowym przygotowaniem na terenie ośrodka jeździeckiego w Niepołomicach. W piątek rano czyniono przygotowania do przeglądu mundurowego, którego dokonano po południu. Po godzinie 15.00 nastąpił przejazd przez Niepołomice, a następnie na terenie parcours pod Zamkiem odbył się pokaz musztry paradnej, w którym udział wzięli przybyli wcześniej ułani z sekcji z Jasła pod dowództwem Jana Urbana. W sobotę po południu przeprowadzono ćwiczenia władania bronią białą na zakończone krótką przejażdżką po obrzeżach Puszczy Niepołomickiej. Wieczorem przy grilu dokonano oceny przygotowań oraz przydzielono miejsca w szeregu i wyznaczono transport koni.
W niedzielę po godzinie 8.30 spod niepołomickiej stajni wyjechała kolumna koniowozów, która przed godz. 10 dotarła na Bulwary Wiślane pod Wawelem. Poczet sztandarowy w szyku pieszym w składzie: Andrzej Żmudzki, Zdzisław Krzyżostaniak i Kamil Rodzoś udał się na uroczystą mszę św. do Katedry Wawelskiej. Po sprawnym wyładowaniu i osiodłaniu koni sformowaliśmy oddział konny (19 jeźdźców i dwie trzykonne taczanki), który włączył się do kawaleryjskiej kolumny udającej się na Wzgórze Wawelskie. Na początku jechali członkowie Szwadronu im. Józefa Piłsudskiego, potem ułani z Niepołomic a na końcu przedstawiciele Małopolskiej Kawalerii w barwach 21 PU. Po przekazani sztandaru od przez poczet pieszy usłyszeliśmy za sobą dźwięki orkiestry wojskowej co oznaczało dla nas jedno - ruszamy! Po zejściu ze wzgórza rozwinęliśmy się w linie sekcji. Na początku dowódca Jan Znamiec, za nim poczet sztandarowy, później sekcja z lancami i proporcem Koła 8 PU, później sekcja bez lanc a na koniec dwie taczanki obok siebie. Takiego szyku nigdy wcześniej mnie prezentowano podczas współczesnych kawaleryjskich parad w Królewskim Mieście Krakowie, dlatego wzbudził on zrozumiały entuzjazm u oglądających. Kolumna kawaleryjska wraz a całym patriotycznym pochodem udała się prze Rynek na Plac Matejki gdzie rozpoczęła się uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza. I wreszcie zabrzmiały długo oczekiwane dźwięki "Warszawianki". Pododziały piesze rozpoczęły defiladę. Za chwilę padła komenda "W linie sekcji". Ruszyliśmy kłusem w wyrównanych liniach zbierając przed trybuną moc gromkie oklaski. Potem tradycyjnie ze śpiewem na ustach powróciliśmy na Bulwary Wiślane.

Szkoda było opuszczać Królewskie Miasto, ale za miesiąc znów się spotykamy - tym razem w jak zwykle bardzo gościnnym dla nas Bałtowie.

ułan Jarosław Banasik
[«] powrót [»] zobacz galerię zdjęć
 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Ogólnokawaleryjska
Prawda to od wieków znana
nie masz pana na ułana.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,