uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 

MAJÓWKA Z KAWALERIĄ

Data: 2007-05-03

Miejsce: Kraków

Uczestnicy:
- Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego
- Sekcja z KJ Szarża im. 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego
- Trzech kawalerzystów w barwach 5 Pułku Strzelców Konnych z SO Klikowa
- MKRiTK im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich

Przebieg wydarze:

Uroczystości uświetniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja z udziałem kawalerii rozpoczęły się o godz. 8-mej rano, kiedy to na krakowskich Błoniach zaczęły zbierać się pododdziały kawaleryjskie. Po ulokowaniu się w perfekcyjnie przygotowanym obozowisku nadszedł czas na kulbaczenie koni, bo czas naglił.

Punktualnie o godz. 10-tej zwarty szyk pododdziałów kawaleryjskich w eskorcie policjantów na motocyklach wyruszył ulicami Krakowa na Wzgórze Wawelskie. Po krótkim postoju na Wiślanych Bulwarach do Szwadronu dołączył jego Sztandar. Poczet w szyku pieszym uczestniczył w uroczystej mszy świętej w Katedrze Wawelskiej. Po przejęciu go przez poczet konny kolumna ruszyła w kierunku Rynku, a następnie ulicy Basztowej. Tam nastąpiła około godzinna przerwa, w czasie której padł rozkaz „z koni”. To dbałość o najwierniejszych towarzyszy ułańskiej doli, którym narastający upał dawał się we znaki. Po ponownym sformowaniu kolumny marszowej pododdziały wzięły udział w defiladzie przed trybuną honorową, po której nastąpił powrót na Błonia. Po odegraniu marszów pułkowych odbył się tam apel. Meldunki odebrał mjr Andrzej Kita. Po rozkulbaczeniu koni otwarły się dla licznie zgromadzonej publiczności „bramy obozowiska”. Ułani Szwadronu przystąpili do oprowadzania małych grup po obozowisku opowiadając o koniach, sprzęcie, działalności i odpowiadając na czasami bardzo zaskakujące pytania szczerze zainteresowanych kawalerią osób.

O godz. 16-tej 8 ułanów Szwadronu Niepołomice zaprezentowało musztrę paradną, po której szóstka jeźdźców w barwach 21 Pułku Ułanów zademonstrowała pokaz musztry paradnej z lancami. Ta część zakończyła się efektowną, trzykrotną, kawaleryjską szarżą.

Następnie w rolę świeżo wcielonych rekrutów wcielili się ułani Jarosław Banasik i Bartosz Litwiński, których w podstawowym władaniu białą bronią na taboretach musztrował wachmistrz Rafał Kowalski. Kolejny etap szkolenia, już konnego przeprowadził dowódca rtm Jan Znamiec a w rolę szkolonych ułanów wcielili się: Krzysztof Dyk, Paweł Bosch, Krzysztof Fularski, Grzegorz Wojtaczka, Janusz Kozłowski oraz Rafał Kowalski. Potem odbył się pokaz władania lancą i szablą przy wykorzystaniu pozorników. Swoje umiejętności zaprezentowali: Jan Znamiec, Krzysztof Dyk, Paweł Brosch, Grzegorz Wojtaczka.

Na tym zakończyła się kolejna Majówka z Kawalerią w Krakowie.

[«] powrt

 

 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
Lejbgwardziści, donżuani,
to nieświescy są ułani.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,