uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 

VIII RAJD SZLAKIEM KOPCÓW LEGENDARNYCH I HISTORYCZNYCH

Data: 2005-08-06

Miejsce: Trasa rajdu

Uczestnicy:
jak niżej

Przebieg wydarze:

6 sierpnia br. patrol konny Szwadronu z Niepołomic w barwach 8 Pułku Ułanów ks Józefa Poniatowskiego wyruszył na VIII Rajd "Szlakiem Kopców Legendarnych i Historycznych".

Celem rajdu było:

- uczczenie 250 rocznicy urodzin gen. Jana Henryka Dąbrowskiego,
- oddanie hołdu poległym za Wolność i Niepodległość Żołnierzom Polskim,
- uczczenie 91rocznicy Wymarszu Kadrówki z Krakowskich Oleandrów,
- upamiętnienie XII rocznicy powstania Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Tradycji "Mazurka Dąbrowskiego" w Krakowie,
- popularyzacja tradycji kawaleryjskich.

Miejscem koncentracji ułanów była malowniczo położona niedaleko Gdowa miejscowość - Niegowić. Bardziej niż ze względu na piękno swojego krajobrazu, znana ona jest jako pierwsza parafia ks Karola Wojtyła, późniejszego Papieża Jana Pawła II, w której rozpoczął swoją duszpasterską posługę po otrzymaniu święceń kapłańskich. Po przybyciu na miejsce zostaliśmy zaproszeni na plebanię przez miejscowego ks kanonika na "niedzielny" obiad, gdzie nie obyło się też bez deseru z kawą. Oczywiście nie zabrakło wspomnień i ciekawych opowieści z czasów, kiedy to jeszcze na tej parafii przebywał, jako młody wikary, ks Wojtyła. Punktualnie o godzinie 16.00 wszyscy ułani, w pełnym regulaminowym rynsztunku, oddali Salut Kawaleryjski pod pomnikiem ówczesnego wikarego Karola Wojtyły - później głowy kościoła katolickiego - Jana Pawła II.

Następnie zwartą kolumną udano się do Pierzchowa na główne uroczystości związane z 250 rocznicą urodzin Jana Henryka Dąbrowskiego. Szwadron wziął udział w mszy polowej pod Kopcem im. J.H.Dąbrowskiego celebrowanej przez ks proboszcza Bazyliki Wawelskiej w Krakowie. Po mszy św. nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy na kopcu i złożenie kwiatów przez zaproszonych gości honorowych, reprezentujących najwyższe władze państwowe, wojewódzkie i samorządowe różnych szczebli. Kolejnym punktem tej patriotycznej uroczystości było wręczenie odznaczeń najbardziej zasłużonym dla krzewienia kultury, tradycji narodowych i historii. Był to dla nas ułanów tym bardziej szczególny moment, że jednym z uhonorowanych był ułan z Krakowa maj Włodzimierz Wowa BRODECKI, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Było coś dla ducha, nie zabrakło też i dla ciała. Po części oficjalnej czekała na nas prawdziwa wojskowa grochówka z kuchni polowej i coś do "popicia". Mieliśmy również okazję poznać się ze strażakami i to nie tylko miejscowymi, ale również z Niemiec. Przyjechali na te uroczystości jako goście z miasta patronackiego. Pewnie tej zabawie nie było by końca, gdyby nieubłagany czas i zmierzch, który szybko nadszedł i przypomniał, o powrocie do domu. Poza uczestnictwem w pięknej patriotycznej uroczystości, po raz kolejny pokazania szczególnie młodzieży, jak wyglądała przedwojenna kawaleria, nawiązaliśmy również kontakt z Panem Tadeuszem Kwiatkowskim - Cudow, który zaprosił nas na 11 grudnia br. do Lublina na "Wigilię ułanów i poetów", gdzie spotykają się środowiska kawaleryjskie z całej Polski i nie tylko. Tak więc do zobaczenia w Lublinie.

ułan z Krakowa
Franciszek Paweł Żmudzki

[«] powrt

 

 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
Wiać przez morze na Pomorze
osiemnasty zawsze może.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,