uani, konie, Ksiz Jzef Poniatowski - RegulaminKontaktStrona gwna
 
 
 

VIII WOJEWÓDZKI MŁODZIEŻOWY CHAMPIONAT KONI MAŁOPOLSKICH I POKAZ ZAPRZĘGÓW PAROKONNYCH

Data: 2007-07-07

Miejsce: Opatowiec

Uczestnicy:
Reprezentacja Szwadronu Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego

Przebieg wydarze:

W popołudniowych godzinach dnia 7 lipca 2007 roku odbyła się zbiórka Szwadronu w Niepołomicach. Po załadunku koni i sprzętu oddział wyruszył w stronę Opatowca. Około godziny 16-tej ułani wyładowali konie na malowniczych błoniach nadwiślańskich tego uroczego miasteczka. Jednocześnie padł rozkaz dowodzącego rtm. kaw. ochot. Jana Znawca: o godzinie 17-tej konie osiodłane i zbiórka w pełnym oporządzeniu. Tak też się stało po czym Szwadron wyruszył na prawdziwie kawaleryjski objazd okolic z docelowym zlustrowaniem planowanego miejsca noclegu – Zajazdu Wiśniewskich. Tuż na początku, przy przeprawie promowej na Wiśle ułani oddali jeszcze honory stając w szyku zwartym przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Następnie częściowo ulicami, potem poprzez łąki i lasy Szwadron udał się w dalszą drogę. Wpływ malowniczych terenów na ułańskie serca i nastroje dostrzegł dowódca i kilka razy dał rozkaz do szarży. W Zajeździe Wiśniewskich serdecznie przywitał nas gospodarz częstując chłodząco – wzmacniającymi napojami i pozwalając odetchnąć nam i naszym koniom w niewielkim parku, w cieniu drzew. W powrotnej drodze znów zażyliśmy wspaniałej przejażdżki po okolicach Opatowca i znów kilku szarż po łąkach, gdzie miejscami trawa sięgała końskich piersi – ech stepie szeroki. Po powrocie na błonia ku naszej radości i czekających na nas gospodarzy imprezy, dowódca zarządził jeszcze kilka okrążeń w pełnym galopie. Potem już oporządzone konie ulokowaliśmy bezpiecznie w polowej stajni. Wieczorem na spragnionych i głodnych ułanów czekał syty poczęstunek przygotowany przez niezrównane Panie z Rodziny Szwadronowej.

Niedzielny poranek rozpoczęliśmy oczywiście – jak na ułanów przystało – od oporządzenia naszych koni. Następnie do południa mieliśmy czas wolny. W tym czasie dołączyła do nas taczanka i trzy konie zaprzęgowe. Przyglądaliśmy się konkursom championatu ciesząc się wspaniałą, letnią pogodą.

O godzinie 14-tej byliśmy już w siodłach. Krótki trening musztry paradnej i zwartym szykiem wjechaliśmy na teren wystawy. Szczerze zaciekawionej publiczności zaprezentowaliśmy musztrę paradną oraz dwie szarże. Następnie odbył się pokaz władania białą bronią w wykonaniu rtm. kaw. ochot. Jana Znamca, chor. kaw. ochot. Krzysztofa Fularskiego, wachm. kaw. ochot. Rafała Kowalskiego oraz kpr. kaw. ochot. Pawła Boscha. Po nim w dynamicznym pokazie zaprezentowali się nasi szwadronowi kaskaderzy: wachm. kaw. ochot. Andrzej Kisiel, kpr. kaw. ochot. Grzegorz Wojtaczka oraz ułan kaw. ochot. Jarosław Ptak. Pokazy fachowo komentował przybliżając szczegóły widzom ułan kaw. ochot. Jarosław Banasik – tym razem z konieczności w cywilu. Brawa publiczności świadczyły o atrakcyjności pokazów, a wierzymy że również o jej wzruszeniu i poczuciu dumy z naszej narodowej broni – kawalerii.

[«] powrt

 

 
 Szukaj:
» Nowości w ułani.pl
Numerowany! Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!
Z myślą o pamięci, tradycji i kulturze Polskiej Kawalerii, tradycyjnie już, przygotowaliśmy na nadchodzący rok rewelacyjną gratkę dla pasjonatów historii i tematu Kawalerii Polskiej: NUMEROWANY! Limitowany Kalendarz Ułański Anno Domini 2019!

[»]
Zaproszenie na wystawę kawaleryjską
Serdecznie zapraszamy na wystawę pt.: Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

[»]
Święto Pułkowe 8 Pułku Ułanów A.D. 2018
Od święta pułkowego minął już tydzień, ostrogi przestały brzęczeć, szablina dynda sobie na ścianie, mucha w grochy dusi inaczej niż żabot, bambosze koją ?objechane kostki?, a zamiast ?POCZTY SZTANDAROWE! - TRÓJKAMI W PRAWO! - MARSZ!? po ?polipie ucha? pełznie ?egzystencjalna refleksja nad bytem ludzkim...?. No i jeszcze ten jazz...

[»]
» Żurawiejki w ułani.pl
Pułk Ułanów
Po majątki na Podole
pułk dwunasty rusza w pole.

[»]
 

Tablice Reklamowe, Sklep Internetowy, Tanie rozmowy telefoniczne, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Abikon, antyramka, antyramki, display, ekspozery, ekspozycja, ekspozytor, ekspozytory, gablota, gablota informacyjna, gablota ogłoszeniowa, gabloty, gabloty informacyjne, gabloty ogłoszeniowe, indoor, outdoor, owz, plexi, P.O.S., potykacz, potykacze, ramka, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,